ÇATES için haydi mücadeleye

Çatalağzı Termik Santralı'nın (ÇATES) özelleştirilmek istenmesine karşı Zonguldak'ta iki ayrı merkezde yürüyüş düzenleyen ve kamuoyunu 'İşçi Bülteni' ile bilgilendirmeye çalışan İşçi Partisi'nden (İP) mücadele çağrısı...

ÇATES için haydi mücadeleye
23 Aralık 2013 Pazartesi 14:07

7cates

Çatalağzı Termik Santralı'nın (ÇATES) özelleştirilmek istenmesine karşı Zonguldak'ta iki ayrı merkezde yürüyüş düzenleyen ve kamuoyunu 'İşçi Bülteni' ile bilgilendirmeye çalışan İşçi Partisi'nden (İP) mücadele çağrısı yapıldı.

İP Zonguldak İl Başkanı Mehmet Uslubaş, ÇATES ile ilgili yaptığı açıklamada, siyasi partilerden kitle örgütlerine, meslek odalarından sendikalara kadar tüm yerel kuvvetlerin özelleştirmeye karşı sessiz kalmasını eleştirdi. Uslubaş, Zonguldak'ı özelleştirmeye karşı mücadeleye çağırdı. Uslubaş açıklamada şunları söyledi:

'Uzaydan gelen birileri mi sahip çıkacak?'

"ÇATES satılırsa Zonguldak kentine ne olacak dersiniz? ÇATES işçisinin sürünmekten beter olacağını bilmeyen var mı? TTK'nın ve özel ocakların kapanacağını, maden işçisinin işini kaybedeceğini bilmeyen var mı? Esnafın kan ağlayacağını, sokakların işsizden geçilmeyeceğini, Zonguldak'ın göçler kenti olacağını, kısa zamanda harabeye döneceğini anlamayan var mı?

Hangi vatandaşa, hangi işçiye, hangi sendikacıya, kitle örgütü veya parti yöneticisine sorarsanız sorun, herkes olacakların farkındadır. Herkes farkında, ama neredeyse herkes uyuyor. Hükümetin ilan ettiği ihale tarihi ise, hızla yaklaşıyor. Beyler, siz otururken uzaydan gelen birileri mi Zonguldak'a ve ÇATES'e sahip çıkacak?

Eğer ÇATES satılırsa sorumlusu, gelecek felaketleri görmesine rağmen kılını kıpırdatmayanlardır.

Eğer ÇATES satılırsa, durumun farkına varanları bir araya getirerek Zonguldak'ı ayağa kaldırmak için çaba göstermeyenlerindir. Beyler, lafı gevelemenin yararı yok. Zaman daraldı. Eğer ÇATES satılırsa, bunun sorumlusu, Zonguldak halkından oy alan milletvekilleridir, belediye başkanıdır, belediye meclis üyeleridir. Eğer satılırsa, sorumlusu, TES-İş'tir, GMİS'tir. Beyler, eğer ÇATES satılırsa, bunun sorumlusu, 'Nasıl olsa ben orada çalışmıyorum' diyenlerdir, onların örgütleri olan sendikalardır, Tez Koop-İş'tir, Belediye-İş'tir. Satılırsa ÇATES, sorumlusu Baro'dur, TMMOB'dur, ZOKEV'dir, KESK'tir, T. Kamu-Sen'dir, Memur-Sen'dir. ÇATES satılırsa, sorumlusu Sanayi Odası'dır, Ticaret Odası'dır, Esnaf ve Sanatkar Odası'dır.

Eğer ÇATES satılırsa, bunun sorumlusu, ADD'dir, TGB'dir, ÇYDD'dir, Emekçi Kadınlar Derneği'dir, Sakatlar Derneği'dir, Türk Ocağı'dır, Ülkü Ocakları'dır. Eğer ÇATES satılırsa, sorumlusu CHP'dir, MHP'dir, Saadet Partisi'dir. Beyler, bunca örgüt, parti, dernek, sendika ve koskoca Zonguldak halkı ÇATES'in satılmasına karşı iken, neden kimse kılını kıpırdatmaz? Bunun vebalini nasıl kaldıracaksınız?

'Tez elden toparlanmalı'

Eğer ÇATES satılırsa, bunun sorumlusu aynı zamanda biziz. İşçi Partisi de bunun sorumlusudur.

Demek ki, ÇATES'in satılmasına karşı olan örgütleri bir araya getirmek için daha fazla gayret göstermemiz gerekiyormuş. Demek ki, Zonguldak halkını ayağa kaldırmak için daha çok çalışmamız gerekiyormuş. Beyler, olan olduktan, satış yapıldıktan sonra, hiçbir eleştirinin, dizimizi dövmenin faydası olmayacaktır. Gün bugündür. Bütün örgütlere, Zonguldak'a, Türkiye'ye karşı görevlerini ve borçlarını hatırlatıyoruz. Tez elden toparlanmak ve birlikte Zonguldak'ı ayağa kaldırmak için sorumluluklarımızı yapmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde, mücadele etmeyen, ÇATES'in satılmasına karşı olanlarla bir araya gelmeyenler, bunun vebalini ödeyemezler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.