Çalışma Bakanı itiraf etti: Kadro veremeyiz diğerleri de ister

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan 9 bin taşeron işçisine neden kadro verilmediği ortaya çıktı. AKP hükümetinin diğer taşeron işçilerinin de hak talebinde bulunmasından korktuğu öğrenildi Karayolları...

Çalışma Bakanı itiraf etti: Kadro veremeyiz diğerleri de ister
20 Ocak 2014 Pazartesi 09:07

6bakan

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan 9 bin taşeron işçisine neden kadro verilmediği ortaya çıktı. AKP hükümetinin diğer taşeron işçilerinin de hak talebinde bulunmasından korktuğu öğrenildi

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçilerinin, Yargıtay'ın 2011 yılı Aralık ayında verdiği "İşin başından itibaren asıl işverenin işçisi" kararına rağmen kadroya alınmaması tepkilere yol açtı. 8 bin 761 işçiyi ilgilendiren kararın uygulanmaması, işçilerin sabrını taşırdı. Türk-İş'e bağlı Yol-İş Sendikası'na üye olan işçiler, sendikanın sessizliğine de tepki gösterdi. Geçen hafta Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan 35 işçi, sendika üyeliğinden istifa etti. İşçilerin tepkileri üzerine Yol-İş Sendikası eylem yapma kararı aldı. Bugün 81 ilde "viziteye çıkma" eylemi yapacak olan işçiler, yargı kararlarının uygulanarak kadroya alınmalarını isteyecek. Öte yandan hükümetin taşeron işçilerini kadroya almamasının sebebinin ise diğer taşeron işçilerine örnek olacağı kaygısından kaynaklandığı öğrenildi.

'Üretimden gelen gücümüzü kullanırız'

Türk-İş Genel Mali Sekreteri, Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, hükümetin yargı kararlarını uygulamamasının nedenini Aydınlık'a anlattı. Ağar, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal'ın "Karayolları'ndaki taşeron işçilerine kadro verirsek diğer taşeron işçileri de muvazaa tespiti yaptırır, kadro talebine bulunur" dediğini aktardı. Uzun süredir Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürdüklerini ifade eden Ağar, hükümetin gerekli adımı atmamasından şikayet etti.

Yargı kararlarının olmasına rağmen işçilerin kadroya alınmamasını eleştiren Ağar, "Gerekirse üretimden gelen gücümüzü de kullanacağız" dedi.

Alacak 2 milyar lira

Ağar, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçilerinin muvazaa tespiti yaptırdıktan sonra açtıkları davaları kazanmaları sonucu, 5 yıl geriye dönük maaş farklarından doğan alacaklarının toplam 2 milyar lira olduğunu söyledi. Ağar, taşeron işçilerinin kendi talebi doğrultusunda kadroya geçirilmeleri halinde bu alacaklarından vazgeçeceğine ilişkin Başbakanlığa faks çektiğini de ifade etti.

Yol-İş de 'Büyük yürüyüşü' karşılayacak

Öte yandan Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, Yatağan işçilerini 24 Ocak'ta Ankara'da Yol-İş Ankara şube örgütleriyle birlikte karşılayacaklarını söyledi. "Biz özelleştirmeye karşıyız" diyen Ağar, "Türkiye'de özelleştirilmedik kurum kalmadı. Yatağan'daki santrallar sadece orada çalışan işçilerin değil esnafından çitfçisine kadar tüm Yatağan halkını da ilgilendiriyor. Bu ülkenin insanları da bu işyerlerine sahip çıkması lazım. Hükümette bir an önce bu özelleştirme kararından vazgeçmelidir" dedi.

Açlık grevi başlayabilir

Sosyal paylaşım sitesi facebookta örgütlenen ve kendilerine "Karayolları Taşeron İşçileri Birliği" adını veren grup da, 24 Ocak'ta Yatağan işçilerini Ankara'da karşılayacak. Daha önce 11 Ocak'ta Ankara'da yapılan "yolsuzluğu protesto" eylemine de katılan grup, aynı zamanda Yol-İş Sendikası üyesi işçilerden oluşuyor. Grup yöneticilerinden Yol-İş üyesi Mustafa Dağtekin, "Bu kurumlar ülkenin milli değerleridir. Özelleştirmeye karşıyız" dedi. Kadro hakları için de mücadele ettiklerini belirten Dağtekin, aksilik çıkmadığı taktirde bugün açlık grevine başlayacaklarını söyledi.

Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.