Belirsizlikler Moody’s’i kararsız bıraktı

Hafta boyunca piyasaların odaklandığı Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin kredi notu açıklaması yapılmadı. Para ve borsa piyasaları uzmanı ekonomist Atilla Yeşilada ekonomik belirsizliklerin notun açıklanmamasında etkili olduğunu...

Belirsizlikler Moody’s’i kararsız bıraktı
10 Ağustos 2014 Pazar 06:04

05moodys

Hafta boyunca piyasaların odaklandığı Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin kredi notu açıklaması yapılmadı. Para ve borsa piyasaları uzmanı ekonomist Atilla Yeşilada ekonomik belirsizliklerin notun açıklanmamasında etkili olduğunu söyledi

Kamuoyunda “sıfırcı hoca’’ olarak bilinen uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’ye ilişkin beklenen not açıklamasını yapmadı. Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra yapılması beklenen açıklama, gece geç saatlere kadar beklenmesine karşın gelmedi. Perşembe gecesi jeopolitik riskler ve not gerginliği yüzünden 2.18 TL sınırına dayanan dolar kuru ise Cuma akşamı aşağı doğru gevşeyerek 2.14 TL seviyelerine indi.

GEÇ SAATLERDE GELEN AÇIKLAMA

Gecenin ilerleyen saatlerinde AA muhabirinin, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmenin belirlenen takvime göre neden açıklanmadığı yönündeki sorusu üzerine, Moody’s’in New York’taki merkezinden yapılan yazılı açıklamada, “Moody’s potansiyel reyting eylemlerine ya da raporların yayınlanmasına ilişkin yorumda bulunmamaktadır. Moody’s’in ülke notu takviminin, potansiyel hareketlere ilişkin sadece gösterge tarihler olduğunu dikkat alınız” ifadeleri kullanıldı.

Kuruluş daha sonra resmi internet sitesinde de, “Moody’s bu açıklamayı 8 Ağustos 2014 tarihli faaliyet takvimine istinaden yapmaktadır. Açıklama piyasalar için bilgi sağlamak amacındadır ve resmi bir kredi notu açıklaması değildir. Moody’s tarafından bildirilen açıklama takvimi, kredi notlarının açıklanabileceği üç tarih belirler ve potansiyel hareketlere ilişkin bir göstergedir” şeklinde bir açıklama yayımladı.

Moody’s resmi internet sitesinde ayrıca; Azerbaycan, İsveç ve Türkiye’nin kredi notlarıyla ilgili herhangi bir güncelleme yapılmadığını da bildirdi.

ÜÇ ETKEN

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan para ve borsa piyasaları uzmanı ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye’ye ilişkin siyasi ve ekonomik belirsizliklere işaret etti.

Notun açıklanmamasına ilişkin üç ana etken sıralayan Yeşilada, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle o topa girmemek istemiş olabilirler. Bir diğeri Hazine’nin nakit dengesi ki Temmuz’da 13.7 milyar lira açık verdi. Hazine’nin Merkez Bankası’ndaki nakiti 8 milyar dolara düşmüş durumda. Bayram Temmuz’daydı ama ya bu ayda vergi tahsilatında bir aksama oldu ya da bunlar seçimler nedeniyle harcamaları olağanüstü artırdılar.

Üçüncü olarak da, Irak’taki gelişmeler etkili olmuştur diye düşünüyorum. Irak’a ihracatımız 12 milyar dolardı. Yüzde 30’ları aşan kayıp söz konusu. Bu yıl 6 milyar dolar olsa dahi bu cari açığa olumsuz etki yapacaktı. Fakat şimdi ABD operasyonuyla birlikte tamamen durmuş vaziyette yani cari açığa etkisi çok daha ağır olacak.’’

BÜTÇE HARCAMALARI TAKİP EDİLİYOR

Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin belirsizlikler çok fazla olduğundan not değerlendirmesinde bulunmadığını ifade eden Yeşilada’ya, Ali Babacan’ın yeni kabinede yer almayacağına ilişkin haberlerin etkisini sorduğumuzda, “Siyasi bir etken olduğundan sanmıyorum. Daha çok ekonomik etkenlere bakıyorlar. Bütçedeki harcamalara bakınca bunlar erken seçim yapabilirler veya seçimlere kadar harcamaları sürdürebilirler bunu görmek için beklemiş olabilirler’’ dedi.

BİR DEVALÜASYONU DAHA KALDIRAMAYIZ

Türkiye’ye ilişkin mevcut gelişmelere ek olarak çok radikal bir gelişme olmazsa not indirimi beklediğini kaydeden Yeşilada, “IMF’nin bir raporunda Türkiye’ye ilişkin çok net tespitler var. FED’in parasal genişlemeyi sonlandırması Türkiye’yi sert etkileyecek’’ diye konuştu. Özel sektörün yeni bir devalüasyonu kaldıracak gücü olmadığını ifade eden Yeşilada, “Geçen yılki devalüasyonun etkilerinin kârları nasıl erittiğini, İSO’nun sanayi araştırmasıyla gördük. TL’deki değer kaybı halen daha sürüyor. Bu kamu için de geçerli. Önümüzde 11 milyar dolarlık borç ödemesi var. Dışarıdan yeni finansman bulunamazsa Merkez’deki 40 milyar dolar civarındaki rezerv, 30 milyar dolara iner’’ uyarısında bulundu.

TÜRKİYE İTİRAZ MI ETTİ?

Moody’s’in internet sitesinde yer alan ‘’Derecelendirme Süreci’’ başlıklı notundaki 5. Madde ise dikkat çekiyor. Söz konusu 5. Madde’de ülkelerin kredi notlarına kamuya açıklanmadan önce itiraz edip yeni bilgi veya bilgiler sunmaları halinde kuruluşun not yayımlamayı erteleyebileceği belirtiliyor. Fakat, ülkelerin sadece itiraz etmesi yeterli değil ikna edici ve notu etkileyecek bilgiler sunmaları da gerekiyor.

Bu madde göz önüne alındığında Türkiye’nin nota itiraz etmiş olabileceği ihtimali ortaya çıkıyor. Fakat, Moody’s’in bu durumda da şeffaflık gereği bir açıklama yapması beklenirdi. Türkiye ile birlikte Azerbaycan ve İsveç’in de itiraz etmiş olması düşük bir ihtimal. Ayrıca önceki gün WSJ Türkiye’ye konuşan, bir Hazine yetkilisi de ‘’Şu ana kadar (TSİ: 00,45) bize iletilmiş bir karar yok’’ bilgisini vermişti.

BAKANDAN NOT ‘TWEET’İ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün, Twitter adresinden “Kimsenin Türkiye’yi speküle etmesine izin vermeyeceğiz. Seçimden önce son iş gününde kredi derecelendirmesi yapacak olanlar bizce anlamlıydı” şeklinde bir mesaj yayımladı.

Zeybekci ayrıca, “Bizim sırtımızda milletimin menfaatleri var. Spekülasyon çığırtkanları ile işimiz olmaz, ekonomi tetikçileri artık ortam bulamayacak.

Geçmişin enflasyonu ile geleceğin faizini aynı kefeye koyup tartan faiz misyonerleri bize ekonomi dersi veremezler. Ne zaman nerde ne dediğimizi çok iyi biliriz sözlerimizin arkasında durduk ve sonuna kadar durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Salı günü katıldığı bir televizyon programında Moody’s’in açıklayacağı nota ilişkin beklentisinin negatif olduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, açıklamalarının piyasalarda yankı bulması üzerine yine Twitter hesabından, ‘’Bu sabah NTV deki moodys beklentimiz pozitif degil negatiftir sözümüz not indirimi anlamını taşımaz, aksine indirim beklentimiz yoktur’’ demişti.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.