Bakan Çelik’ten skandal itiraf

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de faaliyet gösteren işyeri sayısının 1 milyon 599 bin 327 olduğunu belirterek, “Bütün işyerlerinin denetlenmesi mümkün olmadığı gibi gelişmiş ülkelerde...

Bakan Çelik’ten skandal itiraf
17 Ekim 2014 Cuma 06:52

06farukcelik

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de faaliyet gösteren işyeri sayısının 1 milyon 599 bin 327 olduğunu belirterek, “Bütün işyerlerinin denetlenmesi mümkün olmadığı gibi gelişmiş ülkelerde de böyle bir görev bulunmamaktadır” dedi. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin bir soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, bakanlığının iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, sağlıklı ve güvenli işyeri ortamının sağlanması çabalarını daha etkili hale getirebilmek için sosyal tarafların da etkin katılımını sağlayacak teftiş programlarını yürüttüğünü bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 2014 yılı Şubat ayı istatistiklerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren işyeri sayısının 1 milyon 599 bin 327 olduğunu kaydeden Çalışma Bakanı, “Bu rakam sadece 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işçi çalıştıran işyerlerini kapsamaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile kapsam genişlemiş ve buna bağlı olarak işyeri sayısı daha da artmıştır. Bütün işyerlerinin denetlenmesi mümkün olmadığı gibi gelişmiş ülkelerde de böyle bir görev bulunmamaktadır” dedi.

SORUNLU ALANLAR ÖNCELİKLİ’

Teftişlerin, çalışma hayatında sorunlu alanların değerlendirilmesi ve önceliklendirilmesi doğrultusunda yapıldığını belirten Çelik şöyle dedi: “Bu bağlamda, 2014 yılında mobilya sektörü, tarım sektörü, yeraltı ve yerüstü maden işyerleri, yapı işyerleri, elektrikli teçhizat imalatı, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, atık su arıtma tesisleri, kimyasal ürünlerin imalatı, mineral ürünlerin imalatı, patlayıcı madde imalatı, gübre imalatı, otomotiv sektörü, makine ve ekipman imalatı, parlayıcı ve patlayıcı kimyasalların depolanması, tekstil ürünlerinin imalatı, ana metal sanayi, kağıt ürünlerinin imalatına yönelik ve büyük endüstriyel kazaların kontrolüne ilişkin iş sağlığı ve güvenliği yönünden ülke genelinde programlı teftişler yapılmaktadır...”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.