'Asgari ücreti yine işverenle hükümet belirledi'

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret belirlenirken devletin belirlediği geçim şartının bile dikkate alınmadığını belirterek, 'İşveren ile hükümetin belirlediği asgari ücrete muhalif kalıyoruz'...

'Asgari ücreti yine işverenle hükümet belirledi'
04 Ocak 2014 Cumartesi 14:06

7asgari

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret belirlenirken devletin belirlediği geçim şartının bile dikkate alınmadığını belirterek, 'İşveren ile hükümetin belirlediği asgari ücrete muhalif kalıyoruz' dedi

Milyonlarca asgari ücretli bu yılda 'insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi'nden mahrum bırakıldı. 2014 yılı için asgari ücrete öğün başına 47 kuruşluk bir artış yapıldı. 2014 yılında geçerli olacak asgari ücret işveren-hükümet kesimi tarafından belirlendi. Türk-İş ise karara muhalif kaldı. Yeni asgari ücret Ocak-Haziran döneminde yüzde 4,85 oranındaki artışla brüt 1.071,00 TL, net 846,00 TL oldu. Temmuz-Aralık dönemi için artış oranı yüzde 5,88 olurken asgari ücret tutarı brüt 1.134,00 TL, net 891,03 TL olarak belirlendi. Türk-İş'in talep ettiği "16 yaşından küçük işçiler" için ayrı bir asgari ücret belirlenmesi uygulamasından vazgeçilmesi önerisi işvereni kesiminin muhalefetine karşın kabul edildi. Böylece yaş ayırımı uygulaması kaldırılarak "tek asgari ücret" belirlendi.

'Görüşlerimiz dikkate alınmadı'

Belirlenen asgari ücrete ilişkin bir açıklama yapan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işçi kesimi olarak karara muhalif kaldıklarını bildirdi. Irgat, kararı şu şekilde değerlendirdi: "Asgari Ücret, çalışanların düşük ücretlere karşı korunmasını ve emek sömürüsünü önlemeye yönelik önemli ve etkin bir sosyal politika aracıdır. İşçi kesimi temsilcileri olarak, asgari ücretin gerek uluslararası gerek ulusal mevzuat çerçevesinde "insan onuruna yaraşır" bir düzeyde belirlenmesi için çaba gösterdik. Türk-İş olarak ilkelerimizi savunduk. Toplantılarda ortaya koyduğumuz bu görüşler, Komisyon çalışmalarında dikkate alınmadı ve karar bizim muhalefetimize karşın oy çokluğu ile alındı.

Sadece yaş ayırımı olmaması yönündeki talebimiz işverenin muhalefetiyle alınmıştır. Belirlenen asgari ücret düzeyi yetersiz ve ülkenin bugünkü koşullarında 'insan onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi' sağlamaktan uzaktır. Asgari ücret yine pazarlık konusu edilmiştir.

Devletin resmi istatistik kurumunun belirlediği net tutarın brütü bile verilmemiştir. Belirlenen bu asgari ücret, ülkede uygulanmakta olan ekonomik ve sosyal politikaların önemli bir göstergesidir. Siyasal iktidarın ve işverenlerin çalışanlara yaklaşımının yansımasıdır. İşsizlik gerekçe gösterilerek çalışanlar aileleriyle birlikte yoksulluğa terk edilmişlerdir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun işveren-hükümet kesimi temsilcilerinin oy çoğunluğuyla belirlediği asgari ücrete katılmıyoruz ve işçi kesimi olarak muhalif kalıyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.