AKP, özel sektörü borca batırdı

Özel sektörün dövizle borçlanmasına yönelik tedbir almayan AKP iktidarı, kur artınca zarar faturası çıkarmaya başladı. Oysa, 2002'den bu yana özel kesimin borcu 5 kat arttı AKP'nin iktidarda olduğu...

AKP, özel sektörü borca batırdı
17 Ocak 2014 Cuma 10:20

6borc

Özel sektörün dövizle borçlanmasına yönelik tedbir almayan AKP iktidarı, kur artınca zarar faturası çıkarmaya başladı. Oysa, 2002'den bu yana özel kesimin borcu 5 kat arttı

AKP'nin iktidarda olduğu yıllarda Türkiye'nin dış borcu yıldan yıla katlandı. 2002 yılında 129.5 milyar dolar olan Türkiye'nin toplam brüt dış borcu 2013 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla 372.6 milyar dolara çıktı.

Aynı dönemde kamunun toplam dış borcu 64.5 milyar dolardan 111.7 milyar dolara çıkarken, özel sektörün borcu da 43 milyar dolardan 255.2 milyar dolara sıçradı. Yani özel sektörün borcu yaklaşık 5 kat arttı.

AKP göz yumdu

11 yıla yaklaşan iktidarı boyunca özel sektörün dövizle borçlanmasına yönelik hiçbir önlem almayan AKP hükümeti, son günlerde zarar hesabı çıkarmaya başladı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla, ABD Merkez Bankası FED'in varlık alımlarını azaltma kararı üst üste gelince kurlarda görülen hızlı artış döviz borcu olanların maliyetlerini artırdı.

Dolar kuru yüzde 25 artınca

İktidarı boyunca dışarıdaki ekonomik koşullar nedeniyle bol ve ucuz dövizin nimetlerinden yararlanan AKP hükümeti, Kemal Derviş programını uygulayarak kamunun borçlanmasını sınırlı tutarken özel sektörün hızla artan dış borçlanmasına göz yumdu. Hatta büyük ölçekli kamu ihaleleri de dövizle yapıldı. 2002'de özel sektörün toplam dış borcu içinde kısa vadeli borçların payı yüzde 32 iken yüzde 42'ye yükseldi.

ABD Merkez Bankası para bastığı ve dışarıda faiz oranları düşük olduğu sürece Türkiye, geçen yıllar içinde ucuz döviz bulabildi. Fakat Mayıs ayıyla birlikte değişen iklim, ekonomisi döviz açığı veren ve borçlarını yeni borçlanmayla döndüren Türkiye'nin başının belada olduğunu gösterdi.

Bir kaç sene öncesine kadar adına başarı hikayeleri yazılan Türkiye ekonomisi, yüksek cari açık sorunu nedeniyle Hindistan, Brezilya, Endonezya ve Güney Afrika ile birlikte kırılgan beşli diye tabir edilen listede anılmaya başlandı.

Mayıs 2013'te 1.80 TL civarında seyreden dolar kuru geçen sürede yüzde 25'e yakın artarak şu günlerde 2.21 TL'ye kadar yükseldi.

Toplam 59.4 milyar dolar ek maliyet

Türk özel sektörünün toplam dış borcu kurların yukarı yönlü hareketinin daha başlamadığı 2013'ün ilk çeyreğinde 240.3 milyar dolardı. O günkü kurdan hesapladığımızda Türk lirasıyla 432.5 milyar liraya denk geliyor. Geçen süre içerisinde özel sektörün borcu 2013'ün üçüncü çeyreği itibarıyla 255.2 milyar dolara yükseldi. 2013 yılı sonuna ilişkin rakamlar Hazine tarafından açıklanmadığından henüz bilmiyoruz ama borçlanmanın artmadığını varsayarsak bugünkü kurdan 563.9 milyar lira ediyor. Yani Tük özel kesiminin borcu hem kur artışı hem de ek borçlanma sonucu Türk lirasıyla, 131.4 milyar lira, dolar bazında da 59.4 milyar dolar artmış görünüyor.

Özel sektörün bir yıl içerisinde faizleriyle birlikte ödemesi gereken kısa vadeli borç stoku Merkez Bankası'nın son yayımladığı Ekim ayı raporuna göre 164.6 milyar dolar. Bu rakamdan kamu ve Merkez Bankası'na ait rakamı düştüğümüzde özel sektörün ödemesi gereken rakam 156.7 milyar dolar civarında oluşuyor. Bu rakam Nisan ayı sonunda 154.4 milyar dolardı. Buna göre kurlarda yukarı yönlü hareketin başladığı Mayıs'tan itibaren Türk özel sektörünün 2014 yılı içerisinde ödemesi gereken borçların maliyetindeki artış da 30.9 milyar dolar ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.