AKP büyümede yüzde 3’e razı oldu

AKP hükümetinin bundan önceki üç programda 2014 yılı için büyüme hedefini sırasıyla yüzde 5, yüzde 5 ve yüzde 4 olarak belirmemişti. Son programda ise bu yıl içinde yüzde 3.3 büyüme öngören hükümetin bu hedefine karşın Uluslararası...

AKP büyümede  yüzde 3’e razı oldu
13 Ekim 2014 Pazartesi 09:23

05mehmetsimsek

Hükümet bu yıl yüzde 4 büyüme bekliyordu. OVP’de bu rakam yüzde 3.3’e düşürüldü. IMF, Türkiye’nin yüzde 3 büyüyeceğini öngördü. Maliye Bakanı yüzde 3.3’lük büyümeyi yakalamanın başarı olduğunu savundu

UYGULADIĞI ekonomi politikalarıyla; sıcak para, ucuz ithalat ve dış borçlanma ile ekonomi çarklarını döndüren hükümet, Türkiye’yi düşük büyümeye mahkum etti. ABD’den gelen sıcak paranın kesileceğinin anlaşılmasından sonra Türkiye’ye sermaye girişleri azalınca cari açığın yarattığı kırılgalık frene basılmasına neden oldu.
2012’de yüzde 2.2, 2013’te yüzde 4.1 büyüyen ekonominin bu yıl yüzde 3.3 büyümesi öngörülüyor. Hükümet hazırladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) önümüzdeki üç yıl için büyüme öngörüsünü de 2015 için yüzde 4, 2016 için yüzde 5, 2017 için de yine yüzde 5 olarak hedefledi. Buna göre bugüne kadar tutmayan hedeflerin tutacağı varsayıldığında dahi ekonomi 2012-2017 döneminde yüzde 2 ila yüzde 5’lik büyüme bandına sıkışmış olacak.
IŞİD VURDU
Haftasonu özel bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Türkiye’nin böyle bir konjonktürde yüzde 3.3’lük büyümeyi yakalaması önemli bir başarıdır” dedi. Büyüme revizyonlarının IMF’nin dünya revizyonu ile benzer olduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti: “Bu sene bizim kontrolümüz dışında birçok önemli faktör yaşandı. AB’nin toparlanması cılız kaldı, Almanya tekrar bir küçülme dönemine girmiş gibi. IŞİD bizim ticaret hatlarımız ve ihracat pazarımızı bir süre çok büyük oranda vurdu, bunun cari açık, büyüme ve enflasyona etkisi var. Rusya-Ukrayna krizinin de dolaylı yansımaları var. Gıda fiyatları arttı bu enflasyonu vurdu ve aynı zamanda son 13 yılın en büyük kuraklığını yaşıyoruz. Bizim aşağı yönlü revizyonumuz, IMF’nin dünya ekonomisine ilişkin revizyonu ile aşağı yukarı aynı ama Türkiye çok daha büyük şoklarla karşı karşıya. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Belki eleştirileceğim ama Türkiye’nin böyle bir konjonktürde yüzde 3.3’lük büyümeyi yakalaması önemli bir başarıdır.”
IMF KARAMSAR
AKP hükümetinin bundan önceki üç programda 2014 yılı için büyüme hedefini sırasıyla yüzde 5, yüzde 5 ve yüzde 4 olarak belirmemişti. Son programda ise bu yıl içinde yüzde 3.3 büyüme öngören hükümetin bu hedefine karşın Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’nin yüzde 3 büyüyeceğini açıkladı. Gelecek yıl için de büyüme tahminini yüzde 3 olarak belirleyen IMF, 2016 ve 2019 yıllarını da kapsayan raporunda Türkiye’nin yüzde 3.7 ile yüzde 3.5 arasında büyüyeceğini öngördü.

DÜNYADAKİ  SIRA TEHLİKEDE

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü veri sitesini kişisel internet sitesinde kaleme aldığı bir makalede değerlendiren eski Hazine Müsteşarı ekonomist Mahfi Eğilmez, “IMF’nin raporundaki büyüme tahminleri hükümetin orta vadeli programındaki öngörülerden çok daha karamsar bir büyüme tablosu çıkarıyor karşımıza. Eğer bu tahminler gerçekleşirse Türkiye’nin bırakın 2023 hedeflerine ulaşarak en büyük on ekonomi arasına girmeyi ilk 17 ekonomi arasındaki yerini koruması bile sıkıntıya girer’’ görüşünü savundu.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.