AKP büyük tırpana hazırlanıyor

Çalışma Meclisi 9 yıl aradan sonra toplanıyor. İşçi haklarında tırpana hazırlanan hükümet, değişiklikleri Meclis'te teker teker geçirme niyetinde AKP hükümeti 9 yıl aradan sonra Çalışma Meclisi'ni toplayacak. Hükümet...

AKP büyük tırpana hazırlanıyor
20 Eylül 2013 Cuma 14:50

7akptirpan

Çalışma Meclisi 9 yıl aradan sonra toplanıyor. İşçi haklarında tırpana hazırlanan hükümet, değişiklikleri Meclis'te teker teker geçirme niyetinde

AKP hükümeti 9 yıl aradan sonra Çalışma Meclisi'ni toplayacak. Hükümet işverenlerin isteklerini yerine getirmek için düğmeye basarken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) yayın organı İşveren Dergisi de son sayısını işveren isteklerine ayırdı. Dergide, "Özel İstihdam Büroları" aracılığıyla geçici iş ilişkisine yasal statü verilmesi gerektiği işlendi. İşverenler, "çağdaş amele pazarı" olarak adlandırılan özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisi tanınarak işçilerin işinin ve işyerlerinin belirsiz hale getirilmesini istiyor.

Dergide, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı'nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar'la yapılmış bir söyleşiye de yer veriliyor. Müsteşar Acar, söyleşide geçici iş ilişkisinin hem işçilerin istihdama geçişinde, kadınların işgücüne katılımlarının artmasında, hem de işverenlerin zaruri durumlarının üstesinden gelmesinde faydalı olacağını savunuyor.

UİS'e hayat verme çabası

Bu arada bakanlık da işverenlerin isteklerini hayata geçirmek için adım atmaya hazırlanıyor. Sendikaların, "emeğin kazanılmış haklarına yönelik, Cumhuriyet tarihinin en önemli saldırısı" olarak gördüğü "Ulusal İstihdam Stratejisi"nde (UİS) yer alan maddeler birer birer gündeme getiriliyor.

Meşrulaştırma çabası

Hükümet, taşeronlaşma, kıdem tazminatının kaldırılması ve "kiralık işçilik" olarak kamuoyunda bilinen özel istihdam bürolarını görüşmek üzere 9 yıldır toplamadığı "Çalışma Meclisi"ni toplayacak. 2003 yılında yapılan yasa değişikliği ile yılda en az bir kez toplanması gereken, ancak 9 yıldır toplanmayan "Çalışma Meclisi" 26-27 Eylül 2013 tarihinde toplanacak.

Çalışma Meclisi hükümet, sermaye ve işçi sendikalarının temsilcilerinden oluşuyor. Herhangi bir karar alma yetkisi olmayan Meclis tarafların gündemdeki konuları tartışarak orta yol bulunmasını hedefliyor.

Ancak geçmişteki örnekler Çalışma Meclisi tipi hükümet inisiyatifindeki örgütlerin hükümet ve sermaye çevrelerinin kamuoyu oluşturma toplantıları haline geldiğini gösteriyor. Hükümetin 9 yıl aradan sonra Çalışma Meclisi'ni toplaması da yapılmak istenen değişikliklere karşı oluşan tepkileri durdurma ve işverenin isteklerini meşrulaştırma çabası olarak yorumlanıyor.

İlkay Akkaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.