Yönetmelik değişti mağduriyet sürüyor

Yıl sonu başarı puanlarını yanlış hesaplayan MEB, dün sabah apar toparyönerge değişikliği yaptı. Mevzuat, yanlış hesaba uyduruldu. 1 milyon 300 bin öğrencinin TEOG sonuçlarına gölge düştü

Yönetmelik değişti mağduriyet sürüyor
30 Haziran 2015 Salı 12:05

Özlem Konur Usta
Milli Eğitim Bakanlığı, Aydınlık’ın dünkü manşeti üzerine MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi’ni değiştirdi. Yönergenin yürürlülük tarihi 2014-2015 eğitim öğretim yılı olarak belirtildi. Uzmanlar, MEB’in sorumluluktan kaçamayacağı ve bu durumun yeni bir kaosa neden olabileceği görüşünde. Aydınlık dünkü haberinde 5 milyon öğrencinin yıl sonu başarı puanlarının aritmetik yerine ağırlıklı ortalama ile hesaplandığını yazmıştı. Yönergede de ağırlıklı ortalama esas alındı. Dün sonuçları açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçlarına da gölge düştü. 
MEB, dün sabah Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi’ni sessiz sedasız değiştirdi. Konu hakkında basına açıklama yapılmadı. Yalnızca MEB’in internet sitesinde, “25 Haziran 2015 tarih ve 29397 sayılı RG yayımlanan MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 28. Maddesinin (1). fıkrasında değişiklik yapılmasından dolayı, Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan MEB Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesinin 4. Maddesinin (ı) bendi ve 5. Maddesinde belirtilen 8. Sınıf öğrencilerinin yıl sonu başarı puanları ile ilgili hükümler yeniden düzenlenmiştir” denildi. 
‘VELİLER YARGIYA GİDEBİLİR’
Aydınlık dünkü haberinde, yıl sonu başarı puanlarının mevzuata aykırı hesaplandığını yazmıştı. Aritmetik yerine ağırlıklı ortalama hesabı yapan MEB, puanlar hesaplanıp karnelere işlendikten 12 gün sonra 25 Haziran’da yönetmeliği değiştirdi. Yönetmelikte, puanların ağırlıklı ortalama ile hesaplanacağı duyuruldu. Dün yapılan yönerge değişikliği ile söz konusu hesaplamanın 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olduğu ifade edildi. Uzmanlar, bu durumu “MEB, hukuktan kaçmaya çalışıyor” sözleriyle yorumladı. Yönerge değişikliğinin açılabilecek davaların önüne geçmek için yapıldığı belirtildi. Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, bu durumun TEOG sonuçlarına etkisini yorumladı: “Yönergeyi öyle aceleyle hazırlamışlar ki, bir öncekinin yürürlükten kalktığına dair maddeyi unutmuşlar. Sıralama tamamen değişti. Bazı öğrencilerin sonuçlarında 5 ila 15 puan fark oluştu. Velilerin yargı yoluna başvurması halinde kazanma durumu var.” 
GAYRİMÜSLİMLERE DİNDEN SIFIR
Öte yandan din dersinden muaf öğrencilerin puanlarının, din dersi sınavına girmiş ve 0 almış gibi hesap-landığı ve puanların düşük geldiği iddia edildi. Cumhuriyet’in haberine göre okul yönetimleri ve veliler Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunmaya başladı.
ADIM ADIM KAOSA GİDEN YOL
1- 22 Mayıs 2015’te yayımlanan Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi’nde yıl sonu başarı puanında aritmatik ortalama esas alınıyordu.
2- MEB, 12 Haziran 2015’te karnelere mevzuata aykırı olarak ağırlıklı ortalama hesabıyla puanları işledi.
3- 25 Haziran 2015’te Okul Öncesi Kurumlar ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ağırlıklı ortalama esas alındı.
4- 29 Haziran 2015’te (dün) yapılan yönerge değişikliği ile ağırlıklı ortalama hesabının 2014-2015 eğitim öğretim yılında geçerli olduğu ilan edildi.
KAYIT TAKVİMİ
MEB, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında liselere yerleştirme esas puanlarını dün açıkladı. 26 Haziran 2015 tarihinde 12. İdare Mahkemesinde D Kitapçığı İngilizce 11. sorusu ile ilgili açılan davada, mahkeme soruyu iptal etti. İptal edilen soruyu tüm adayların doğru cevapladığı kabul edilerek; 1 milyon 287 bin 947 öğrencinin puanları yeniden hesaplandı. Dün açıklanan puanların ardından özel okullara kayıtlar 6 Temmuz’a kadar devam edecek. Devlet okullarına gidecek adaylar, 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih edebilecek. 14 Ağustos 2015 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise, 17-21 Ağustos 2015,  24-28- Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.