Yeni Öğretim yılında üniversitelerin sorunları

İlköğretim ve ortaöğretimde içinden çıkılmaz hale gelen sorunlar yükseköğretimde de kendini gösteriyor. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Keskinok, özelleşme ve bilim karşıtlığının üniversitelerde hakim hakim hale getirildiğini vurguladı. Keskinok AKP’nin üniversitelerdeki kadrolaşmasına dikkat çekti.

Yeni Öğretim yılında üniversitelerin sorunları
05 Eylül 2015 Cumartesi 19:22

Aydınlık / Ankara
İlköğretim ve ortaöğretimde içinden çıkılmaz hale gelen sorunlar yükseköğretimde de kendini gösteriyor. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Keskinok, özelleşme ve bilim karşıtlığının üniversitelerde hakim hakim hale getirildiğini vurguladı. Keskinok AKP’nin üniversitelerdeki kadrolaşmasına dikkat çekti.
AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalar nedeniyle eğitim sisteminde yaşanan sorunlar çıkmaza girdi. İlköğretim ve ortaöğretimin yanı sıra yükseköğretim kurumları olan üniversitelerin de AKP politikalarının neden olduğu sorunlarla başı dertte. Ulusal Eğitim Derneği’nin çıkardığı Öğretmen Dünyası dergisi son sayısında üniversitelerdeki sorunlara yer verdi. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Keskinok, “Yeni Öğretim Yılında Üniversiteleri Bekleyen Sorunlar” adıyla kaleme aldığı yazıda AKP’nin üniversiteleri kendi ideolojisi doğrultusunda yönlendirdiğine, bunun temel nedeninin ise AKP’nin bilim ve aydınlanma karşıtlığı olduğuna vurgu yaptı.
Özellikle yeni kurulan üniversitelerin kurucu kadrolarını siyasi iktidarın belirlediğini kaydeden Keskinok, “2002 yılında iktidara gelen AKP’nin Acil Eylem Planı’nda öngörülmüş olan özelleştirme gerçekleşmiş, üniversite dizgemizde özelleştirme büyük oranda tamamlanmış, yeni açılan üniversitelere kuruluş döneminde atanan yandaş rektörler aracılığıyla siyasi iktidarın doğrudan denetlediği üniversiteler yaratılmıştır” ifadelerini kullandı.

AYDINLANMA KARŞITLIĞI VE TİCARİLEŞME EL ELE
AKP’nin üniversitelerin özerkliğinin kırılması için YÖK’ü devreye soktuğunu söyleyen Keskinok, “Özelleştirme ve bilim karşıtlığı, bilimin merkezine inançların dünyasını yerleştirme, üniversite dizgesini ticarileşmiş Anglosakson üniversitelerine bağımlı ve hizmet eder hale getirmek AKP iktidarının yükseköğretim siyasasını özetliyor.
Bu süreç hızla özelleştirilen ve iktisadi çıkar üretme alanına dö-nüştürülen üniversitelerde Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri karşıtlığıyla elbirliğiyle yürütülmüştür” görüşlerini savundu.
Yeni üniversitelerin ve bölümlerin yeterli kadro ve birikime sahip olmaksızın açıldığını vurgulayan Keskinok, üniversite olmanın gereği olan ölçek ve niteliğe uygun olmayan üniversitelerin coğrafi konum ve koşullara uygun olarak birleştirilmesiyle yeni üniversiteler kurulması gerektiğini belirtti. Keskinok, yazısında yapılması gerekenler konusunda şunları söyledi:

ADİL BİR SEÇME YERLEŞTİRME SİSTEMİ KURULMALI
“Ne pahasına olursa olsun ticarileşme isteklerine uygun okullaşma siyasaları derhal terk edilmelidir. Üniversitelerdeki eğitim ve araştırma etkinlikleri birbirlerinden koparılmaksızın birlikte desteklenmelidir. Araştırmanın eğitim içinde örgütlendiği, araştırma ortamında öğrencinin eğitildiği bir eğitim hedeflenmelidir. Eğitim ve araştırma etkinlikleri topluma ve ulusal kalkınmaya, bölgesel eşitsizliklerin giderilmesine yönelik projelere katkıda bulunmalıdır. Ulusal bilim gündemlerinin yaratılması temel olmalıdır. Unutmayalım ki ülkemiz 200 yıldır emperyalizmle boğuşan ve emperyalizmin yakıcı etkileriyle baş etmek durumunda olan bir ülkedir. Üniversitelerde bilimsel ve sanatsal yaratıcılığı özendiren, ulusal kalkınma ve refaha katkıda bulunan araştırma ve eğitim gündemleri oluşturulmalıdır. Adil ve güvenilir bir seçme ve yerleştirme sistemi acilen kurulmalıdır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.