Tatili zehir etmeyin!

Başarısızlığın nedenleri üzerine sohbet edin. Yeni bir yol haritası belirleyin. Tatili ödevlerle boğmayın ama sorumluluklarını da unutturmayın

Tatili zehir etmeyin!
22 Ocak 2015 Perşembe 07:04

Aliye Ulusoy

ÖĞRENCİLERİ karne heyecanı sardı. 18 milyon öğrenci, yarın karne alacak ve yarıyıl tatili böylece başlayacak. Yarıyıl tatilini havaların da soğuk olduğu bu mevsimde nasıl değerlendirmeli sorusunun yanıtı, haberimizde... Çocuk-Ergen Gelişimi ve Eğitimi Psikolojisi Uzmanı Aile-İletişim Danışmanı Pedagog Öznur Simav, tatilde yapılabilecekleri ve karneye karşı ailelerin tutumunun nasıl olması gerektiğini Aydınlık’a anlattı.

“Aileler, e-okul sistemi ile öğrencisinin- çocuğunun verilerine ulaşabilme olanağına sahip. Ancak bu olanağa sahip olamayan ebeveynler hazırlıksız olabiliyorlar. Olumsuz bir karne karşısında ani tepki verebilme durumları yaşanabiliyor. Bu nedenle aileler, öfke kontrolünü yapabilmelidir. Başarılı karne karşısında da çocuğu kutlamak ve devamını dilemek gerekir. Başarının da kendisi için olduğu vurgulanmalıdır. Karnesi başarısız olan çocukların başarısızlık nedenleri üzerinde düşünülmeli, hatta çocukla bunun değerlendirilmesi yumuşak bir ses tonu ile yapılmalı, başarısızlık nedeni çocuğa buldurulmaya çalışılmalıdır. Burada çocuğun psikolojik nedenlerle mi, sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle sorunları olduğundan mı, evde ailesel sorunlardan dolayı mı başarısız olduğu üzerinde durulmalı ve çocuk için gerekenler yapılmaya hazır olunmalı ve uygulanmalıdır.


Pedagog Öznur Simav

PEDAGOJİK YARDIM

Pedagojik destekle yeni bir yol haritası çizilerek geleceğe umutla bakılabilir. Ceza olarak görülmemesi ve çocuğa da böyle hissettirilmemesiyle eksik kalınmış konular, anlaşılmayan, öğrenilmeyen konular üzerinde tatil, bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

“Tatil programı kararı da çocukla birlikte konuşularak alınmaya çalışılmalıdır. Aile koşulları da burada tabii ki çok önemli. Ailenin yapabileceği, ya da yaptırabileceği programlar çocuğa seçenek olarak sunulabilir. Önemli olan iyi ilişkiler içinde tatil geçirmektir. Dünyanın en güzel yerine gidilse mutsuz geçirilen bir tatilin hiç kıymeti ve anlamı olmayacaktır.

EVDE MISIR PATLATIN

“Kış günü, soğuk havalarda en güzel şekilde değerlendirilebilir. Önemli olan, çocukla iletişim ve sağlıklı, keyifli ilişkilerin kurulmasıdır. Birlikte evde mısır patlatılabilir; bunlar, şekillerine bakarak, benzetilerek, gülerek, eğlenerek yenilebilir. Kestane kebap yapmak, çocukla birlikte nar keserek, içindeki taneler birer birer sohbet eşliğinde yenilebilir. Evde oynanabilecek oyunlar, komşu çocuklarıyla, aile ile oynanabilir. Evdeki işlerde biraz , onların öğrenmeleri amaçlı ve farklılık olması için birlikte keyifle yapılmalı. Birlikte kapalı alan etkinliklerine gidilebilmelidir. Yaş özelliklerine göre değerlendirilerek tatil dönemi çoğunlukla, aile ile geçirilmelidir. Yaş grubu ileri olanlar da arkadaşla ve ilgilenen, yetkin bir yönetimle tatil de yapılabilir, aileden tamamen kopuk olmamalıdır.”

ÖDEVLE BIKTIRMAYIN

“Keşke her çocuğun özelliğine göre ödev verilme olanağı olsa. Ödev, çocukların öğrendiklerini unutmayacak ve pekiştirecek nitelikte olmalı. Bıktıracak kadar çok olmamalı, ama sorumluluğunu tamamen unutturacak kadar da ödevsiz kalmamalı. Gezmeye, eğlenmeye, ailesi ile paylaşımlarına zarar vermeyecek ölçülerde ödev verilmelidir.”

UYKUDA ESNEK OLUN

“Uyku düzeninde çocuklar tatilde olduklarını hissedebilmeliler. Yaşı küçük olan çocuklarda az bir esneklik uygunken; yaşı büyük olanlarda biraz daha fazla esneklik olunabilir. Tamamen programsızlık belki birkaç gün uygulanabilir. Bu da çocukluk anılarında hoş bir yer alacaktır.”

DIŞARIYA ÇIKIN

“Televizyon ve bilgisayar kullanımında yaşına göre belli sınırlar içinde olunmalı. Tatil döneminde yıl içindeki süreler artırılabilir, ancak, kontrolsüzlük durumuna geçilmemelidir. Çünkü çocuk, özellikle bilgisayar oyunları ile zaten başka bir şey tercih etmeyecektir. Bu nedenle, olabildiğince çocukları açık havadan yararlandırmalı, sosyalleşme ortamları sağlanmalıdır.”


Etiketler; #aliye ulusoy

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.