Sınav baskısı ödevi önemsizleştiriyor

Öğretmenlerin çoğu, ev ödevlerini velilerin yaptığını düşünüyor. Öğrenciler ise TEOG, YGS ve LYS baskısı altında ödevleri yük görüyor. Öğretmen Dünyası Dergisi konuyu öğretmenlere, velilere ve öğrencilere sordu

Sınav baskısı ödevi önemsizleştiriyor
05 Şubat 2016 Cuma 15:48

Aydınlık/ Ankara
Öğretmen Dünyası Dergisi, Şubat sayısında ev ödevleri, performans ve projelerle ilgili 51 öğretmen, 61 veli ve 306 öğrencinin katılımıyla yaptığı araştırma sonuçlarını yayımladı. Öğrencilerin ev ödevlerini TEOG, YGS ve LYS baskısı nedeniyle formalite olarak gördüğü ortaya çıktı. Araştırmayla ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

KALABALIK SINIFLARDA KONTROL EDİLEMİYOR
Öğretmenlere göre ev ödevlerinin çoğunu veli yapıyor. Öğrencinin ödevini not kaygısıyla yaptığını düşünen öğretmenler, çoğu ödevin internetten, dijital kaynaklardan kopyalandığı görüşünde. Öğretmenler, kalabalık sınıflarda kontrol ve objektif bir değerlendirme için zaman sorunu yaşadıklarını söylüyor. Öğrencinin araştırma yapma ve kaynak kullanma sorunu var. Öğrenciler ise, ev ödevlerini TEOG, YGS ve LYS baskısı nedeniyle formalite olarak görüyor ve ağır yük olarak yorumluyor.
İlkokul öğrencisi ödevleri konu dışı ve zorlayıcı bulmuyor. Konuyu öğrenmede ödevlerin katkısı olduğunu düşünüyor ve proje, performans ödevlerinden ders geçmek için yararlanmıyor. İlkokul öğrencilerinin ödevlerinde asıl kaynak internet değil ailesi. Ödevlerini grup çalışması biçiminde yapan bu öğrenciler ev ödevlerinin verilmesinden yana, çünkü ödevinin doğru değerlendirildiğine inanıyor. Ortaokul öğrencisi de ödevleri zorlayıcı ve konu dışı bulmuyor. Bu düzey öğrencileri ödevlerin hem konuyu öğrenmede katkısına inanıyor hem de ders geçmek için ödev alıyor. Artık internetten de yararlanmaya başlayan ortaokul öğrencisi ailenin ödeve katkısını da yadsımıyor. Ortaokulda ödevlerin eve verilmesini olumlu bulan öğrenciler, grup çalışmasıyla yaptıkları ödevlerinin sağlıklı değerlendirildiği kanaatinde.

LİSELİLER EV ÖDEVİ İSTEMİYOR
Lise öğrencisi ise ödevleri yaparken biraz zorlanıyor. Konu dışı bulmadığı ödevlerin öğrenme sürecine olumlu etkisi olduğu söylemine kuşkulu yaklaşıyor. Bu nedenle de başarısız dersten başarısını yükseltmek için proje ödevleri alıyor. Aile - ergen çatışması yaşayan liselinin ödev konusundaki partneri, ailesi değil internet. Liseli gençler ailesine olduğu gibi öğretmenine de mesafeli. Zira ödev değerlendirmesinin doğru yapıldığından kuşkuları var. Grup çalışmasına da yeterli düzeyde katılamayan liseliler, eve verilen ödevlerden pek memnun görünmüyorlar.
Kimi veli, ödevlerin eğitim sisteminin bir parçası olduğunu ve gerekliliğine inandığını söylerken; kimi veliler de fazla önemsemediğinden yakınıyor. Kimileri ise ödevleri kategorize ederek eve verilen konu tekrarı niteliğindekilerin pek bir yararı olmadığını, bunun yanında proje ve performans görevlerinin daha verimli olduğunu söylüyor. Ev ödevleri için ilk ve orta okullardaki öğrencileri günde ortalama 1 saat, lise öğrencileri ise 1 saatten daha fazla zaman ayırıyor.

GELİŞTİRMEYE YÖNELİK OLMALI
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gürkan Gülcan ödevlerle ilgili şu önerilerde bulundu:
- Bireysel farklılıklar dikkate alınmalı
- Araştırma yapma konusundaki istekliliği destekler nitelikte olmalı
- Farklı alanlardaki becerileri geliştirmeli
- Mantık yürütme, muhakeme yapabilme yeteneği, kendi başına ya da grupla çalışabilme, kitap okuma alışkanlığı kazandırma gibi becerileri geliştirmeli
- Proje ve performans ödevleri yerine, günlük ev ödevleri verilerek, öğrencilerin kendi kendilerine yapabilmeleri için yeterli zaman ve destek sağlanmalı
- Ödevler düzenli olarak kontrol edilmeli
- Ödevler, zaman zaman öğrenci tarafından da değerlendirilmelidir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.