KPSS'de yine skandal

ÖSYM yeni bir skandala daha imza attı. KPSS’de 12 soru iptal edildi. Ayrıca Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Coğrafya Öğretmenliği testlerinde de toplam 12 sorunun iptali talebiyle dava açılmıştı. Sonuçların açıklanması için karar bekleniyor

KPSS'de yine skandal
30 Temmuz 2015 Perşembe 12:55

Özge Öztürk
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları önceki gün açıklandı. Sınava yaklaşık 4 milyon aday katıldı. Bunlardan 300 bini ise öğretmenlik için sınava girdi. 12 soru iptal edilirken, 3 sorunun da cevap şıkkının yerleri değiştirildi. ÖSYM’den yapılan açıklamada, “Coğrafya Öğretmenliği ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği testlerinde yer alan bazı sorulara iptal davası açılmış olması nedeniyle bu 2 alanla ilgili değerlendirme işlemi idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır” denildi. Sınava giren 43 bin sosyal bilgiler ve coğrafya öğretmen adayı 2 davanın sonuçlanmasını bekliyor. 
KPSS Coğrafya Öğretmenliği Alan Bilgisi Sınavı’na giren Mehmet Atabay, kimi soruların hatalı olduğu iddiasıyla sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali için İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Davanın dilekçesinde, sınavdaki 10 sorunun hatalı olduğu ileri sürüldü. Türk Eğitim-Sen de sosyal bilgiler öğretmenliği testinde 4 sorunun iptal edilmesi talebiyle dava  açmıştı.
Mehmet Atabay’ın avukatı Murat Tezcan iptalini istedikleri 10 sorudan 2’sinin ÖSYM tarafından iptal edildiğini söyledi. Tezcan, 10 sorunun iptal olması halinde sınav bütünlüğünün bozulacağı gerekçesiyle sınavın tamamının iptal edilmesi talebiyle bir dava daha açtıklarını belirtti. 

YERLEŞTİRME YAPILAMAZ
Tezcan, “50 sorudan 10’unun iptali sınavın bütünlüğünü bozacağı için ve ölçme değerlendirme yetkinliğini kaybetmesi nedeniyle sınavın tamamının iptali için de bir davamız var. ÖSYM kendiliğinden 7. ve 18. soruları iptal etmiş ama biz 6.10.12.24.25.29.33 ve 50.  soruların da hatalı olduğunu düşünüyoruz” dedi. 
Yargı kararının atama takvimini etkilemesiyle ilgili olarak da Tezcan, “Adli tatile denk geldi. Sadece yürütmeyi durdurmaya yönelik bir karar verilecektir. Mahkeme karardan sonra esasa ilişkin bir değerlendirme yapacaktır. Bu dava açıklanmadan yerleştirme yapılması mümkün değil. Yerleştirme süreleri değişebilir” şeklinde konuştu. 

ADAYLAR MAĞDUR OLUR
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği testinde 1, 12, 31 ve 35. soruların iptali talebiyle dava açtıklarını söyledi. ÖSYM, Türk Eğitim-Sen’in itiraz ettiği 1. sorunun A olarak girilmiş olan cevabının “B” olarak değiştirilmesine karar verdi. 
İsmail Koncuk, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, ÖSYM kararının taleplerini karşılamadığını dile getirdi. Koncuk, “Bu ÖSYM’nin  ciddi bir beceriksizliği. ÖSYM yaptığından emin değil ki yargı kararını bekliyor. 
ÖSYM iyi yönetilemiyor. Eğer kararın açıklanması gecikir ve yerleştirmeler sarkarsa bütün adaylar etkilenecektir  ve bu da öğretmen adayları için ciddi bir mağduriyettir. ÖSYM’nin göstermediği sorumluluğu yargı göstermelidir ve en kısa sürede kararını açıklamalıdır” şeklinde konuştu.

ÖSYM'NİN İPTAL ETTİĞİ 12 SORU
KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Eğitim Bilimleri Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 52’inci soru, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Sınavında, Coğrafya Öğretmenliği 7 ve 18’inci sorular, Almanca Öğretmenliği Testindeki 9 ve 35’inci sorular, Fizik Öğretmenliği Testindeki 13’üncü soru, İngilizce Öğretmenliği Testindeki 6’ıncı soru, Kimya Öğretmenliği Testindeki 42’inci soru, Rehber Öğretmenliği Testindeki 21 ve 29’uncu soru, Tarih Öğretmenliği Testindeki 21’inci soru, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Testindeki 48’inci soru iptal edildi. Coğrafya Öğretmenliği Testindeki 24’üncü sorunun ‘D’ olarak girilmiş olan cevabının ‘E’ olarak, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Testinde ‘A’ olarak girilmiş olan 1’inci sorunun cevabı ‘B’ olarak değiştirildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.