Eğitimciler: Temel lise paralı eğitimdir

Dershanelerin temel liseye dönüştürülmesini eğitimcilere sorduk: Dershanelerin kapatılması olumlu ancak yerine getirilen sistem özel okulların önünü açıyor, bu durum engellenmeli

Eğitimciler: Temel lise paralı eğitimdir
27 Nisan 2015 Pazartesi 09:57

Özge Öztürk
DERSHANELERİN kapatılmasıyla ilgili yasayla birlikte yaklaşık 3 bin 300 dershane, 1 Eylül 2015’ten itibaren ya kapatılacak ya da temel lise adı altında eğitim verecek. Yönetmeliğe göre temel lise, dönüşüm programına alınan ve dershaneden özel okula (liseye) dönüşecek kurumlar olarak isimlendiriliyor. Bu liselere, ortaokulu bitirenler kayıt yaptırabilecek ayrıca 9. sınıf ve sonrasına farklı okul türlerinden de nakil yapılabilecek.
Temel lisede hafta içi ve hafta sonu sınavlara hazırlık kursları açılacak ve öğrenciler sınava hazırlanacak. Temel liselerin ücretleri 6 bin TL’den başlayacak. Bu okulların dershanelerden pahalı olması dikkat çekiyor. Bu kurumların, eğitim sistemine girmesinden sonra neler hedefleniyor, konun uzmanlarıyla konuştuk.
TEMELSİZ TEMEL LİSE
Eğitim-İş 1 No’lu Şube Sekreteri Maksut Balmuk, dershanelerin kapatılmasının yerleştirme sistemi değişmedikçe doğru olmadığı görüşünde... Dershanelerin dönüştürülmesinin öğretmenler açısından da zararı olacağını söyleyen Balmuk, kendi öğretmen kadrolarını kullanacaklarını, ilave bir istihdam olmayacağını ve öğretmenlerin norm fazlası olacağını ifade etti: “Veliler ‘Dershaneden alalım mı çocuklarımızı?’ diye soruyor. Alın diyemiyoruz almayın da diyemiyoruz. Devlet yetkilileri kafa karıştırıyor, alternatif üretmiyor. Apartman binalarını okul diye yutturmak pedagojik ve akademik olarak izahı mümkün olmayan bir durum. Amaçları temel liseyi 4 yıl gibi geçici süre kullanıp özel okula dönüştürmek. Bu, 4 yıl boyunca okuyacak çocukları harcamak anlamına geliyor. 4 yıldan sonraki proje de devlet okullarının dahi özelleştirilerek bu kurumlara devredilmesi söz konusudur. Bunlar dershaneler kanununun 8. maddesinde var. Temelsiz temel lise, eğitim anlamında bir değeri olmayan okullar olarak karşımıza çıkıyor.”
Balmuk, “Dershaneler kapatıldıktan sonra öğrenciler, merkezi sınavlara nasıl hazırlanacak?” sorumuza ise “Devletin düşüncesi yetiştirme ve destekleme kursları. Şu anki mevzuat okumakta olan çocuklar için hazırlık kursu açmaya uygun değil sadece mezun olanlar için açılabilir. Bunda kandırmaca var” yanıtını verdi.
EĞİTİM PARASIZ OLMALI
Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş’a göre eğitimdeki sorun AKP ve Cemaat arasındaki rant kavgasından kaynaklanıyor. Eğitimin parasız olması gerektiğini ve dershanelerin kapatılmasının olumlu olduğunu belirten Yokuş, şunları söyledi:
“Dershanelerin kapatılmasıyla beraber dershane mi, okul mu olduğu belli olmayan bir ara kurum oluşturuldu. Buna temel liseler ya da temel ortaokul deniyor ve özellikle 7. ve 11. sınıflardaki öğrenciler oraya yönlendiriliyor. Çocuklar zaten dershaneye gidiyordu, devletin ayırdığı özel okullara gitme katkısı 3 bin lira civarında siz birkaç bin lira daha verirseniz çocuğunuz hem dershane ihtiyacını karşılamış olur hem de özel okulda okumuş olur mantığıyla, velilerin hoşuna gidebilecek argümanlarla bu dönüşümü cazip hale getiriyorlar.”
GERİCİLEŞMENİN ÖNÜ AÇILIYOR
Yokuş, özellikle 4+4+4 süreciyle beraber iki kavram üzerinde çok durulduğunu vurguladı: “Eğitimin gericileştirilmesi ve özelleştirilmesi. Bu sistem sınav endeksli, dershaneciliğe, ezbere ve soru çözmeye yönelik. Bu sistemle yoğrulan çocukların ülkeye bir katkıda bulunabileceğini düşünmüyorum. Bu durum, öğretmen mağduriyetini de gündeme getirecek. Mesele vahim, bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmeli.”
'HÜKÜMET BİZE KAZIK ATTI'
Beyoğlu’nda okuyan bir öğrencinin velisi söylüyor bunu... Çocuğunu “mecburen” temel liseye göndermiş çünkü okullardaki öğretmenlerin yetersiz olduğu ve dershanesiz sınav kazanılmadığı görüşünde: Paramız yok ama mecbur kaldık, iyi eğitim alacaksa fedakarlıkta bulunacağız. Hükümet bizim gibilere kazık attı.Dershaneleri kapatarak iyi bir şey yaptıklarını sanıyorlar ama kötü oldu.
EĞİTİMDE TAŞERON DÖNEMİ
Temel eğitim liselerini dershane öğretmeni Sevgi Özkara’ya sorduk.
- Her alanda özelleştirmeyi savunan AKP Hükümeti’nin “Dershaneleri kapatıyorum, öğrenciler sınava hazırlanmak için para harcamak zorunda kalmayacak” söylemi gerçekçi mi? 
AKP iktidarı cemaatle mücadelesini, pek çoğu cemaate ait olan dershaneleri kapatarak, bir başka deyişle cemaatin hem finansal hem de insan kaynaklarından birini yok ederek sürdüreceği izlenimi yaratmıştı. İçi bo-şaltılan eğitim sistemimiz ve mevcut sınavların varlığı düşünüldüğünde sınavlara hazırlıkta gerekli kurumlar olarak görülen, üstelik büyük bir sektör haline gelmiş dershanelerden AKP iktidarı niçin vazgeçiyordu? Cevap gecikmedi tabii. Dershaneler kapandı yerlerini “Dönüşüm Okulları” ya da “Temel Eğitim Liseleri” aldı.
- Peki nedir bu temel eğitim liseleri?
Mevcut dershane binalarının okula dönüştürülerek öğrencilere hem o eğitim öğretim yılına ait derslerin verildiği hem de öğrencilerin ulusal sınavlara hazırlandığı kurumlar olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla cemaat dershaneleri ve pek çok dershane okul oluyor. Sınavlara hazırlanan son sınıf öğrencileri başta olmak üzere lise giriş sınavlarında yeterli başarıyı gösterememiş, imam hatip ya da meslek liselerine gitmek istemeyen 8. sınıf öğrencileri için cazip okullar. Dershanelerden pahalı kolejlerden ucuz paralı... Bu okulları tercih edecek öğrenciler için devlet desteği verileceği söyleniyor ama bunun garantisi verilmiyor. AKP, ekonomik güçlük çeken ailelerin çocuklarına imam hatip liselerini dayatırken eğitimine para ayırabilecek durumda olan ailelere temel eğitim liselerini çözüm olarak sunuyor.  Dershane öğretmenlerinin ortak görüşü olarak, eğitimin “taşeron kurumları” oluşuyor diyebiliriz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.