Devşirme üniversitesi İstanbul’a kuruluyor

TBMM Genel Kurulu’nda biri devlet ikisi vakıf olmak üzere üç üniversitesinin kurulmasını öngören Yüksek Öğretim Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik içeren kanun tasarısının kabul edilmesiyle, İstanbul’da “Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” adı altında Türk yükseköğretim sisteminde örneği olmayan “uluslararası” statülü bir üniversite kurulacak.

Devşirme üniversitesi  İstanbul’a kuruluyor
04 Nisan 2015 Cumartesi 10:45

Deniz Kahraman
MALEZYA'YI ÖRNEK ALDI
AKP’nin bu üniversite için, Malezya’da, bir süre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da “öğretim görevlisi” olarak çalıştığı Uluslararası İslam Üniversitesi’ni örnek aldığı ortaya çıktı. AKP, ABD’nin, “Siyasal İslam” projesi için orta ve üst düzey yönetici ve teorisyen yetiştiren bu okula benzer Türkiye’de eğitim verecek bir üniversitenin kurulmasına ilişkin planlamaları 2002 yılında iktidara gelmesinin hemen ardından başlatmıştı. ABD’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki İslam ülkelerini Sünni blok içinde bir araya getirip siyasal İslamcı yönetimleri başa getirme projesi bağlamında, Malezya’daki İslam Üniversitesi büyük önem taşıyordu. ABD’nin siyasal İslam ya da ılımlı İslam projesi için İslam ülkelerine orta ve üst düzey yöneticiler, Malezya’daki İslam Üniversitesi’nin “rahle-i tedrisinden” geçiyordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, 1990 yılında gittiği Malezya’da, Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. 
Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında doçent oldu Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümüne geldi. Malezya’daki İslam Üniversitesi’ndeki eğitimin ardından Türkiye’ye gelen ve AKP’nin üst düzey kadrosu içinde bulunan isimler arasında eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de yer aldı. Malezya’daki İslam Üniversitesi, ekonomik ve siyasal açıdan Suudi Arabistan’ın denetimi altında bulunuyor.
Arap Baharı’na giden süreçte özellikle, Mısır, Tunus ve Suriye’deki kadroların tamamına yakını ya Mısır’daki el Ezher’den ya da Malezya’daki İslam Üniversitesi’nden yetişti. Müslüman Kardeşler örgütünün Tunus kolu olan en Nahda’nın içinde ise İslam Üniversitesi’nin mezunlarının en etkin konumda yer aldığı biliniyor.
2002'DEN BU YANA PLANLANIYOR
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre İstanbul’daki İslam Üniversitesi’nin planlaması, 2002 yılında başladı. Ancak o dönemde, AKP için koşulların uygun olmaması, yapılacak yasal düzenlemelere gelecek olası tepkiler dikkate alındı ve yasanın çıkarılması ertelendi. İstanbul’da kurulacak İslam Üniversitesi’nde, Malezya’daki İslam Üniversitesi’nde olduğu gibi Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi de yer alacak. Yani, İstanbul’daki İslam Üniversitesi sadece İlahiyat ve teoloji eğitimi vermeyecek. Böylece, devletin her alanı için İslam fıkıhı çerçevesinde eğitim görmüş hukukçular, doktorlar, siyaset bilimciler yetişmiş olacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.