Dershaneler ‘özel öğretim kursu’ oldu

MEB’in hazırladığı yeni yönetmelikte dershaneler ‘özel öğretim kursu’ adıyla tanımlandı

Dershaneler ‘özel öğretim kursu’ oldu
08 Ağustos 2015 Cumartesi 10:40

Aydınlık / Ankara
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), dershanelerin 1 Eylül’den itibaren kapanmasını iptal eden kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerle ilgili yönetmeliği hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi. Buna göre yeni Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde dershaneler “Özel Öğretim Kursları” adıyla tanımlandı. 
Talim Terbiye Kurulu’nun belirlediği çerçeveye göre Özel Öğretim Kursu açan bir kurum 3 bilim grubunda kurs verebilecek. Kursların sınıf mevcudu 16’yı geçmeyecek. Kurs saatleri 3 ila 8 saat arasında olacak. Belli bir yaş grubundaki öğrencilerle mezunlar aynı kurumlarda, aynı mekanlarda, aynı kurslarda eğitim görmeyecek. 
Yeni yönetmelikte hem fiziki mekan hem de müfredatlar ayrı ayrı tasarlandı. Dershanelerden dönüşen temel liselere de kurs açma hakkı tanındı. Temel liseler hafta içi kendi öğrencilerine hafta sonları ise mezun öğrenciler için kurs açabilecek. Mezunlar haftanın 6 günü kurslardan yararlanabilecek. Kurs hafta sonu, cumartesi günleri olacak. Pazar günü olmayacak. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin kurs ihtiyacı ise özel etüt eğitim merkezlerinde karşılanacak. Henüz dönüşüm için başvuru yapmayan dershanelerin 1 Eylül’e kadar başvurusunu yapması gerekiyor. 

‘YÖNETMELİKTE HER ŞEY AÇIK’
Avcı, yeni yönetmelikle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 
“Şimdi dönüşen veya dönüşmeyen, dönüşmek için daha önce müracaat etmiş olan veya etmemiş olan her kurum Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirtilen esaslar çerçevesinde dönüşebilecekler. Faaliyetlerini özel öğretim kursuna dönüşmek istiyorlarsa ‘Özel Öğretim Kursu’ adı altında, özel okula dönüşmek istiyorlarsa ‘özel okul’ adı altında etüt eğitim merkezine dönüşmek istiyorlarsa o ad altında ve onun kriterlerine uygun olarak sürdürebilecekler. Özel öğretim kurumları hafta içi ve hafta sonu okul dışı eğitim desteği almak isteyen öğrencilerimize kurs vermek üzere düzenlenmiş kurumlardır. Çeşitli bilim gruplarını oluşturduk. Özel öğretim kursuna dönüşmek isteyen kurumlar Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanan kurs çerçeve yönetmeliğinde sınıflandırılmış olan bilim gruplarından istedikleri 3 tanesinden kurs açabilecekler. Bu kursların fiziki alt yapısı nasıl olacak, binası nasıl olacak, programları haftada kaç saat, yılda kaç gün olacak, hangi özel şartlarda kurs açılabilecek, hepsi yönetmeliğimizde açık bir şekilde tanımlanmıştır. Bu son düzenlemeyle birlikte temel liselerde alınan eğitim ve hafta sonları verilen eğitim dışında bizim bütün okullarımızda kendi öğretmenlerimiz tarafından ücretsiz verdiğimiz takviye kursları var. Mezunlar için halk eğitim merkezlerinde verilen takviye kursları var. Bununla da yetinmeyenler için şimdi yeni bir seçenek oluşturduk. Bu da özel öğretim kursları. Ayrıca nasıl biz devlet okullarında takviye kursları açıyorsak, özel okullar da kendi okullarında kendi öğrencilerine hafta sonlarında takviye kursu açabiliyorlar. AYM’nin gerekçeli kararında belirtilen okul dışı eğitim alma seçeneklerinin çoğaltılması talebi böylece en geniş anlamda karşılanmış oldu.”

ÖĞRETMENLER ROTASYON MAĞDURU
MEB’in rotasyon iptali açıklanmadan önce rotasyona tabi olacağı korkusuyla il içi yer değiştirme veya emekliliğini isteme durumunda kalan öğretmenler mağdur oldu. Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Milli Eğitim Bakanlığı, öncelikle norm kadro güncellemelerini yapmadan rotasyon uygulamasının sonuçlarını hesaplamadan il içi tayinleri yaparak yeni bir kargaşaya da zemin hazırlamıştır. Rotasyon öncesinde il içi yer değiştirme isteğinde bulunan öğretmenlere, bu taleplerinden vazgeçmek ve güncellenmiş normlara göre yeniden il içi tayin isteğinde bulunmak konusunda yeni bir hak tanınmalıdır. Ayrıca yine rotasyon baskısı nedeniyle emekliliğini istemek durumunda kalan öğretmenlere de emeklilik onaylarının iptali ile eski görev yerlerine dönmeleri hususunda yine herhangi bir şarta bağlı olmaksızın talepte bulunmak üzere makul bir süre verilmelidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.