‘Cumhuriyetin temel değerlerine geri dönülmeli’

Akademisyenler milli eğitimin çöküşüne “dur” demek için “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Eğitimimiz: Sorunlar ve Çözümler” çalıştayında bir araya geldi.

‘Cumhuriyetin temel değerlerine geri dönülmeli’
19 Ekim 2015 Pazartesi 18:42

Sinem Gülcan / Ankara
Akademisyenler milli eğitimin çöküşüne “dur” demek için “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Eğitimimiz: Sorunlar ve Çözümler” çalıştayında bir araya geldi. Sempozyumda laik, bilimsel ve demokratik bir eğitim için Cumhuriyetin temel değerlerine geri dönülmesi gerektiği sonucuna varıldı.

ÜNİVERSİTE YENİDEN DÜZENLENMELİ
Gazi Üniversitesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Oygür, “Milli demokratik devrimde üniversiteler” başlığını ele aldı. Bugün Türkiye’de yapılan bilimin büyük ölçüde emperyalist ülkelerin bilim gündemine göre yapıldığını söyleyen Oygür, “Üniversitemizi bilim temelli evrensel kurum sığlığında halktan ve devrimden kopuk bir kurum olmaktan çıkaracak köklü yenilikler yapabilmemiz ancak emperyalist müdahaleleri ortadan kaldırmakla mümkündür. Biliyoruz ki Cumhuriyetimizi tam bağımsız ve ileri bir devlet olarak yaşatabilmenin şartlarından birisi üniversiteyi milletin geleceğinin kurulmasında katkıda bulunan, devrime sadakatle bağlı Cumhuriyet kurumları olarak yeniden düzenlemektir” dedi.
Tespitler şunlar:
- Bakanlık, Eğitim Fakültelerinin çalışmalarını, önerilerini ve yaptığı programları dikkate almalıdır.
- Öğretmenin Cumhuriyet’in kuruluşundaki temel değerlere, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” niteliğe dönmesi kaçınılmazdır. Böyle bir öğretmeni yetiştirecek sistem için piyasacı olmayan, laik partileri iktidar yapmak gerekmektedir.
- Ders programlarında bilimsel bulgular ve evrensel değerler yer almalı, programlar 21. yüzyıl becerilerine odaklanmalı, öğrencilerin zihinsel becerilerini geliştirmelidir.
- Okul mimarisi bir amacı, bir ideali gerçekleştirmeye hizmet edecek biçimde kurgulanmalı, çocukları sınırlamamalı, onların özgürce gelişmelerine fırsat yaratmalıdır.
- Üniversitelerimizin üst yönetim yapısı demokratikleştirilmelidir.
- Özel Üniversitelerde eğitimin kalitesi sorgulanmalı, yabancı dille eğitim yasaklanmalı ve sorun, bir bütün olarak egemen eğitim sistemi içinde ele alınmalı ve Atatürkçü düşünce içinde yeniden kurgulanmalıdır.
- Üniversitelerimiz, Türk devriminden koptukça kendi değerlerinden uzaklaşmıştır. Üniversitelerimiz, bugün birer cumhuriyet kurumu olarak yeniden yapılandırılarak vatan mücadelesine katılmalıdır.
- Mekân özgürleşme tasarımının önemli bir alanı olmalıdır, erken Cumhuriyet mekânları halkı toplumsallaştırırken eğitmiş, uygarlaştırmıştır.
- Ülkemizin esas gereksinimi köy enstitülerinin ruhudur. İş içinde ve iş aracılığıyla eğitim, bilim ve sanata açılım... Eğitimin bütün süreçlerine egemen kılınması gerekir. Bunun için kolektif çalışacak bir kurul oluşturulmalıdır.

Etiketler; #Tülin Oygür

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Seçkin bilim adamlarımızın önerileri, son derece önemli. Bu önerilerin içeriği; bölücü, yobaz eksenli herhangi bir iktidar tarafından taklit edilemez. Gelecek olan iktidar bu taklide yeltenerek, bilim adamlarına sus payı verdiğini zannederse, çok yanılır. Öncelikle 'Ulusal İktidar' seçilmelidir. Bu tutarlı önerileri, ancak böyle bir hükümet hayata geçirebilir. *matematikçi, bilim uzmanı*