AKP okul değil külliye istiyor

Yeni hükümetin eğitim programına uzmanlarından tepki geldi. Dine dayalı ‘değerler eğitimi’nin yaygınlaştırılması, rekabetçi ve piyasacı anlayışın eğitimi daha da gerileteceğini belirtiyor

AKP okul değil külliye istiyor
28 Kasım 2015 Cumartesi 10:23

Sinem Gülcan / Ankara
Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet programıyla eğitimde kaliteye öncelik verileceğini ve bu bağlamda bir eğitim seferberliği başlatılacağını söylese de eğitimciler bunun tersini düşünüyor.
Ulusal Eğitim Derneği Başkanı Nazım Mutlu, “Bu programın merkezine ‘kaliteye öncelik’ başlığı konulmuş. Bu başlık ile 13 yıldır iktidarda olan hükümet aslında kaliteyi gerilettiğini de itiraf etmiş oluyor” diyerek hükümetin yeni dönemde kaliteyi, niteliği arttıracağına inanmanın safdillik olcağını belirtti. Mutlu, “Biz, var olandan daha geri götürmemeleri için mümkün olduğu kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

OKULLARI KÜLLİYEYE ÇEVİRECEKLER
Okulların içinde tesettürlü giyim mağazaları açılmaya başladığına dikkat çeken Mutlu, hükümetin eğitimi tamamen ortaçağ koşullarına götürecek uygulamalara cesaret etme noktasına geldiğini kaydederek, “Bu, gelecekte okulları birer külliye gibi yapılandırıp içinde de kendi amaçları doğrultusunda programlar uygulamayı düşündüklerini anlatır” dedi.
Mutlu, “Yeni hükümetin programında özellikle rekabetçi ve piyasacı bir eğitim anlayışının egemen olduğunu görüyoruz. Öğrenciler için sürekli rekabetçi, piyasa koşullarına ayak uyduran, gerekli iş ve üretim elemanı yetiştirmeye yönelik bir model benimseniyor” ifadelerini kullandı.
Yeni programda etkin olarak yer alan uzaktan eğitim uygulamasıyla özellikle kız çocuklarının örgün eğitimin dışına itileceğini belirten Mutlu, “Değerler eğitiminden mevcut hükümetin bugüne kadar anladığı sadece dine dayalı değerler eğitimidir” dedi.

DİNDAR VE KİNDAR BİR NESİL
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir de şunları söyledi: “Bu toplumun değerleri var. Doğruluk, dürüstlük, vatanseverlik, hırsızlık yapmamak, büyükleri saymak, küçükleri korumak gibi. Ama değer adı altında eğitimi gericileştirme, cemaatleri, tarikatları görevlendirip eğitimi dincileştirme ki yapacakları budur. Bununla ilgili tavrımız açık ve net. En büyük değer dürüstlüktür. Bunların değerler dediği dindar ve kindar nesil yetiştirme projesinin somut ifadesi olan konular olacak. Cemaatçi, tarikatçı yapıları okullara sokarak okul olmaktan çıkardılar.”

BUNLARIN DİNİ İMANI PARA
Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise yaptığı değerlendirmede “Bunların ‘dini imanı para olmuş’ diye bir laf var, işi gücü artık din, iman üzerinden siyaset yapmak” ifadelerini kullandı. İnanç sömürüsü üzerinden arka bahçe yaratmak için çocukların kullanıldığını belirten Karaca, “Programdaki olumlu başlıkları elbette destekleriz ama sorunların çözümü konusunda çok umudumuz yok” dedi.

KURAN KREŞLERİ 2 YILDIR FAALİYETTE
Kuran kurslarında yaş sınırlamasının kaldırılmasının ardından 4-6 yaşlarındaki çocuklara yönelik artan din içerikli eğitimleri yaygınlaştırmaya ilişkin hükümet politikaları hız kesmiyor.
2013 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı “Okul öncesi din eğitimi projesi” kapsamında 4-6 yaş arasındaki çocuklara 2 yıldır Kuran eğitimi veriliyor. Önceden proje kapsamında açılan kreşlerde verilen eğitimin, şimdilerde Müftülüklerin, İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle imzaladıkları protokollerle yine Müftülüklerin belirlediği “Kuran öğreticileri”nin anasınıflarına taşınmasının önü açılıyor. “Değerler eğitimi” adı altında da küçük yaşta din eğitimleri pekiştiriliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.