Yuvarlanan taşların altında kimler kaldı?

Hafta sonu Rolling Stones, Küba Başkenti Havana’da bir konser verdi. Grubun ve solisti Mick Jagger’in müzik kariyeri bu konseri önemli kılıyordu. Adaya 61 konteynır malzeme taşıyan bu müzik organizasyonu ayrıca önemliydi.

Yuvarlanan taşların altında kimler kaldı?
29 Mart 2016 Salı 11:06


Özgür Uyanık/ Buenos Aires

Ertuğrul Özkök, Mick Jagger’in “akıcı İspanyolcasını” hemen anlamış. Jagger “Bizim şarkılarımız bu ülkede yasaktı” demiş. Zaten Rolling Stones dünyadaki “son duvarı” yıkmış. Papa da gelmiş, daha ne olsun!
Hafta sonu Rolling Stones, Küba Başkenti Havana’da bir konser verdi. Grubun ve solisti Mick Jagger’in müzik kariyeri bu konseri önemli kılıyordu. Adaya 61 konteynır malzeme taşıyan bu müzik organizasyonu ayrıca önemliydi. Yaklaşık 400 bin Kübalı “ücretsiz” verilen bu konseri keyifle izlediler. Katılım Havana’daki diğer konserlerden fazla sayılmazdı. Üç hafta önce bir tekno DJ grubu olan Major Lazer’i dinlemeye yarım milyon Kübalı gelmişti.
Mick Jagger konserinin harcamaları Curaçao adlı Hollanda sömürgesi bir Karayip adasına kayıtlı bir vakıf olan “Fundashon Bon Intenshon” tarafından karşılandı. Vakıf, United Trust isimli “finans hizmeti” veren bir Hollanda şirketine bağlı. Bu “iyi niyet” vakfı hayır olsun diye Küba’da sadece bu konsere için 6 milyon Avro harcamış bulunuyor.

800 BİN DOLARLIK DEVŞİRME FONU
ABD Dışişlerine bağlı, Batı Yarımküre İşlerinden Sorumlu Sekreterlik, sivil Küba toplumundan genç liderler yaratmak için 800 bin dolarlık bir program açıkladı. Üstelik bu, Obama’nın geçen hafta Küba’da “ABD’nin Küba’yı değişime zorlamaya ne niyeti ne de kapasitesi var” sözlerinin üzerinden üç gün geçtikten sonra gerçekleşti.
Obama Küba’dan Arjantin’e geçti. Burada ABD’nin ilk afro-amerikan başkanı ana akım medyaya şöyle diyordu “ABD karşıtlığı, başarısız bir sistemin kendi açıklarını gizlemek için bir bahaneydi. Şimdi bu bahaneyi ellerinden alıyoruz ve artık bu sistemin açıkları daha iyi görülecektir”. Sanki Küba, 60 yıldır ortada hiç neden yokken, kendi ekonomisini sabote etmişti. Bugün Suriye’de olduğu gibi, karşı devrimcilerden ordular kurup Küba’yı istila etmeye kalkan kimdi? Tüm Latin Amerika’da faşist darbeleri ve iç savaşları destekleyen kimdi peki? Obama, Havana’daki Büyük Tiyatro’da özür dilemek yerine “geçmişi geride bırakmanın zamanıdır” demeyi tercih etmişti. Özkök, ondan daha yüzsüz biçimde ABD’nin Küba etrafına ördüğü duvarı sosyalizme mal etmeye kalkıyor.

ÖZKÖK’ÜN GÖZÜ GEÇ AÇILDI!
Küba yarım asırdan fazla süredir 160 mil uzaktan ABD’ye direniyor. Yapayalnız kaldığı doksanlarda bile ABD bu direnişi kıramadı. Eğer bir duvar varsa ABD’nin Küba’ya ilaç girişini bile engelleyen ambargosudur. Küba insan gücünün niteliğini artırarak bütün zorlukları aştı. 1999’da Chávez’in Venezuela’da iktidara gelişiyle Latin Amerika’nın her yerinde ortaya çıkan sol yönetimlerle dayanışma halinde Küba dünyaya bağlandı. Öyle ki sonunda kıtanın en büyük Devletler Örgütü CELAC’dan ABD tecrit edildi. Özkök aslında Küba’nın açılış törenini kaçıralı çok oluyor. Küba CELAC’ın ikinci zirvesine 2014’te başkanlık ettiğinde bu gerçekleşmişti. Washington bu gerçeği fark ettiği için hızla ilişki geliştirme yolunu seçti.
Özkök, yazısında din klişesine sarılmayı da ihmal etmemiş. Daha önce üç defa Papa tarafından ziyaret edilen Küba’ya sanki ilk kez bir Papa gelmiş gibi bahsetmiş. Küba tanıyan herkes bu halkın dünyanın herhangi bir yerindeki toplum kadar din inancı olduğunu bilir. Öyle ki ulusal kahramanları olan Jose Marti bile “havari” sıfatıyla tanımlanır Komünist Parti yayın organlarında. Ada tarihinde din ile iktidar arasında bir çatışma hiç olmamış.
Küba dünyanın müzik açısından en zengin toprağıdır belki de. Bu ada, Amerika-Avrupa-Afrika arasında bir durak olmanın verdiği avantajla kıtaların müziğine beşik olmuştur. Burada herkes müzik yapar ya da dans eder. Bu onlar için nefes almak kadar normaldir. Sosyalist Küba’da müzik dahil herhangi bir sanat ürünü üzerinde bir yasak kaydı hiçbir zaman olmadı. Zaten Rolling Stones’ın Küba’da yasak olduğunu dünyada bir tek Ertuğrul Özkök iddia ediyor. Mick Jagger, Havana’daki konserde tam olarak “yıllar önce Küba’da bizim müziğimizi dinlemek zordu” dedi. Evet zordu, zira Kübalıların Rolling Stones’a ödeyecek paraları yoktu. Ayrıca Küba’da müzik o kadar zengin ki piyasa müziğine ihtiyaçları da yok.

BİT PAZARINA NUR YAĞIYOR
Anlaşılan Özkök, Türkiye’de kendine “özgürlükçü” bir imaj yaratmak için Küba’da duvarlar yıkıyor. Biri onu uyarmalı: Batı bloğu soğuk savaş söylemi olan “özgür dünya” propagandasını bırakalı yıllar oldu. Üstelik medya dünyasında bit pazarına nur yağmıyor. Ne kadar yamasa da giydiği emperyalizm gömleği üzerinde sırıtıyor.
Bugün Küba’ya emperyalist saldırının bir aracı olan Mick Jagger bile bir zamanlar Vietnam savaşına karşı şarkılar söylüyordu. Sahi, Özkök hayatında hiç ABD karşıtı bir şarkı bile söylemiş midir?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.