Yunanistan’dan IMF’ye ödeme yok

Yunanistan Maliye Bakanı, IMF’ye olan borcun ödenmeyeceğini açıkladı. Böylece ülke resmi olarak temerrüde düşmüş oldu. Ancak IMF’nin yaptırımlarının da sınırlı kalacağı belirtiliyor

Yunanistan’dan  IMF’ye ödeme yok
30 Haziran 2015 Salı 15:42

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis Yunanistan’ın IMF’ye olan borcunu ödemeyeceğini söyledi. Böylece ülke resmi olarak temerrüde düşmüş oldu. Varufakis son anda mali yardım anlaşması olabilir mi sorusuna da ‘Öyle umuyoruz’ cevabını verdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, Yunan devlet televizyonu ERT’ye yaptığı açıklamada, kreditörlerle anlaşma sağlanmazsa IMF’ye ödeme yapılmayacağını belirterek, “Bize akşama kadar bir anlaşma versinler, ödeyelim” dedi. 
Yunanistan uzun süredir vadesi gelen 1.7 milyar borcu için kreditörlerle pazarlık halindeydi. Ancak Yunanistan’ın borcunu ödemesi için gereken süre dün doldu. Yunanistan’ın kararını Maliye Bakanı Varufakis açıkladı. Varufakis, Yunanistan’ın borcunu ödemeyeceğini ancak son anda da bir anlaşmanın olabileceği umudunu taşıdığını belirtti. Bundan sonra IMF’nin Yunanistan’a ne tür bir yaptırım uygulayabileceği tartışılıyor.
'IMF'NİN YAPTIRIMLARI SINIRLI KALIR'
IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Yunanistan’la ilgili son açıklamalarında, Yunanistan’ın 2016 yılının mart ayına kadar IMF’nin programına devam etme taahhüdü olduğunu hatırlatarak, bu zamana kadar sağlanan esnekliğin bundan sonra da devam ettirileceğini vurgulaması önemli bir nokta. Yunanistan’ın IMF’ye olan borç dilimini ödeyememesi durumunda IMF’nin kapıları Yunanistan’a kapanmıyor, fakat Yunanistan’ın uluslararası piyasalarda resmen iflası ilan edilmiş oluyor. Bunun uluslararası yatırımcılar ve ülkenin mali performansı üzerindeki etkisi yıkıcı olsa bile IMF’nin Yunanistan üzerinde büyük bir yaptırım uygulaması mümkün görünmüyor.      
Daha önce Afganistan, Haiti, son olarak 2001 yılında Zimbabve IMF borçlarını  geciktirdi. IMF’nin, ödeme güçlüğü çeken bu ülkelerdeki  mali yaptırımları daha çok sembolik kalıyor. 
 IMF, Yunanistan’ın borcunun 1,7 milyar dolarlık diliminin ödenememesi durumunda eğer ülkeye ek süre tanımayı reddederse, IMF Başkanı tarafından Yunanistan’daki yetkili mercilere borç  ödemesinin geciktiğini belirten resmi bir yazı ulaştırılıyor.  Yunanistan’ı kurtarma planı ile yakından ilgilenen IMF heyeti de mali otoritelerle ödemesi gecikmiş borcun ödenebilmesi için yeniden müzakere süreci başlatıyor. Yunanistan hükümeti, bu görüşmelerden istedikleri esneklik ve ödeme kolaylığının sağlanabileceğini düşünüyor. IMF borcun öngörülen sürede ödenmesi konusunda herhangi bir anlaşma sağlayamazsa, Yunanistan’ı taahhütlerini yerine getiremediği için üyelikten çıkarabiliyor. Yunanistan’ın IMF’ye olan borçlarını geciktirmesi veya hiç ödeyemeyecek durumda olması halinde IMF Yönetim Kurulu toplanarak ülkenin durumuna dair değerlendirmelerde bulunuyor. Bu durumda yeniden yapılandırma kararı alınsa bile Yunanistan’ın durumu her 6 ayda bir özel izlemeye tabi tutuluyor. Bu da IMF heyetinin Atina’daki otoritelere daha sık ziyarette bulunarak, ülkenin tüm mali kurumlarını yakından takip edebileceği anlamına geliyor. IMF’nin en etkili ve son yaptırımı üyelikten çıkarmak olsa da finans uzmanları bu olasılığı son derece düşük görüyor.
Öte yandan Yunan hükümetinin,  resmi kreditörlerin şartlarını 5 Temmuz’da referanduma götürmesi ve buna bağlı çıkacak sonuç  ülkede yeni bir siyasi iklimin başlangıcı olabilir.  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerin Yunanistan’a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesiyle ilgili pazar günü yapılması kararlaştırılan halk oylamasında sandıktan “evet” çıkması durumunda başbakanlıktan istifa edeceğini belirtti. İlerleyen dönemde yeni bir ulusal birlik hükümetinin oluşması durumunda IMF dahil olmak üzere,  tüm resmi kreditörlerin yeniden müzakere sürecine başlayabileceği de ihtimaller arasında.      
Yunanistan’ın yüzde 60’ı Avro Bölgesi’ne, yüzde 15’i devlet tahvillerine, yüzde 10’u IMF’ye, yüzde 8’i Yunan bankaları ve yabancı bankalar başta olmak üzere diğer kreditörlere, yüzde 6’sı da Avrupa Merkez Bankası’na olmak üzere toplamda yaklaşık 323 milyar avro borcu bulunuyor.
KOMŞUYA İHRACAT DÜŞÜŞTE
Ekonomi Servisi
Yunanistan’ın içine düştüğü borç krizinde gelinen nokta Türk iş dünyasını da tedirgin etti. Konuya ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksi-yon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, ‘’Yılın ilk 5 ayına baktığımızda ihracatımızda yüzde 19’luk bir kayıp gözlemliyoruz. Bu zaman diliminde 41.3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdik. Yıl sonunda Yunanistan’a ihracatımızın 2014’ün altında kalacağını düşünüyorum’’ dedi.  
MAĞAZALAR KAPANDI 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo ise, ekonomik kriz yaşayan Yunanistan’da Türk markalarının az sayıdaki mağazalarının tamamını kapattığını bildirdi. “Buradan Türkiye olarak çok önemli iki ders çıkarmamız gerektiğine inanıyorum’’ diyen Kariyo, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye büyük bir üretim ülkesi. Bu özelliğimizi hiçbir zaman yitirmememiz gerekiyor. Diğer yandan yetkinliklerimizi artırmak durumundayız.’’ 
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat da Yunanistan’ın avrodan çıkması durumunda avro, dolar karşısında değer kaybedeceğinden, Türkiye’yi sıkıntıya sokacağını belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.