Yunanistan ikiye bölündü

IMF , Yunanistan’a verilen borçların da ülkeyi kurtarmayacağını açıkladı, gözler Rusya ve Çin hattına çevrildi. Ülkedeki mali ve siyasi bunalıma ordunun müdahale edeceği söylentisi ise krizin son halkası oldu

Yunanistan ikiye bölündü
04 Temmuz 2015 Cumartesi 10:29

 IMF borçlarını tahsil edemediği Yunanistan için hazırladığı analiz raporunda, ülkenin hali hazırda yüksek olan borçlarının son dönemdeki politika değişiklikleri nedeniyle “sürdürülemez” hale geldiğini ifade etti.Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan’ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar Euroluk finansmana ihtiyacı olacağını belirtti.
IMF’nin güncellediği tahminlere göre, kamu borcunun GSYH’ya oranı 2020 yılı itibariyle yüzde 150’ye gerileyecek.
'GERİ ÖDEMEYİ 20 YIL UNUTUN'
Yunanistan’ın borcunun sürdürülebilir hale getirilmesi için ilgili reformları uygulamaya başlaması gerektiğini vurgulayan IMF, bunun yanı sıra Avrupalı ortakların da ülkeye sağladıkları kredilerin vadelerini 20 yıl ertelemesi önerisinde bulundu ve”müzakere edilen mali paketteki reformların azaltılması ya da uygulanmaması ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesini gerekli kılacaktır” görüşünü paylaştı.
Yunanistan, IMF’ye olan 1,5 milyar avroluk borç taksitini ödeyemeyerek, 7. kez temerrüte düşmüş ve borçlarını zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçmişti.
RUSYA VE ÇİN HATTI BELİRGİNLEŞTİ
IMF’nin çizdiği karamsar tablo Yunan dış politikasının çok boyutlu bir şekilde yeniden dizayn edilmesine hız verdi.  İtalyan RAİ TRE kanalına konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Yunanistan-Rusya ilişkilerinin geleceğine ve bu ilişkilerin AB ve ABD tarafından eleştirilmesine ‘İtalyan mevkidaşım Paolo Gentiloni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiğinde kimse sesini çıkartmıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel bile Putin ile buluştuğunda melek muamelesi görüyor. Almanya, Rusya ile Kuzey Akımı Anlaşması’nı imzaladığında da kimse sesini çıkarmadı. Ne var ki ben Moskova’ya gidip bir anlaşma imzaladığımda şeytan muamelesi görüyorum” şeklinde yanıt verdi.
Öte yandan, dünyanın en büyük yatırım bankası olarak bilinen Goldman Sachs’ın “Yunanistan’ın temerrüt dramı ve Euro Bölgesi’nden çıkma (Grexit) olasılığı, Asya’nın ihracatı için de önemli riskler yaratabilir” ifadesini Rusya merkezli Sputnik haber sitesine değerlendiren Çin Sosyal Bilimler Akademisi Kantitatif ve Teknik Ekonomi Enstitüsü uzmanı Fan Mingtai, Çin’in Yunanistan’a İpek Yolu Projesi ve Asya Altyapı Yatırımları Bankası aracılığıyla yardım edebileceğini belirtti. Yine Sputnik Türkiye sitesine demeç veren Rusya Modern Kalkınma Ensititüsü Uzmanı Nikita Maslennikov da Çin’in dengeleri bozmak istemeyeceğini vurgulayarak, “Çin’in ilgisini böyle açık şekilde ifade etmesi, dünyanın finans haritasında yeni bir sıcak nokta oluşmasını istememesinden kaynaklanıyor. Bu önemli ve çok dikkat çekici bir olay” yorumunda bulundu.
AP'DEN ŞAŞIRTAN SYRIZA ÇIKIŞI
Yunanistan merkezli kriz Rusya ve Çin hattını belirginleştirirken Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) gelen Syriza açıklaması ülkede soğuk duş etkisi yarattı. AP Başkanı Martin Schulz, pazar günü sandıktan ‘Evet’ oyunun çıkması durumunda Syriza hükümetinin istifasını talep etti ve Yunanistan’da teknokrat hükümetinin kurulması gerektiğini söyledi. Alman Handelsblatt gazetesine konuşan Schulz, “ Çipras öngörülemez bir şahsiyet ve Yunan halkını manipüle ediyor. Neredeyse demagojik bir karakter sergiliyor. Yunan hükümetine güvenim sıfır” ifadelerine yer verdi. Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın açıklamaları Yunan kamuoyunda “Başkan değil sömüge valisi” tepkisine neden olurken, Yunanistan’ın Efimerada Ton Sintakton gazetesi Schuzl’un bu tavrını “Schulz’dan çiğ müdahale” manşetiyle duyurdu.
ORDUNUN ROLÜ TARTIŞILIYOR
Yunanistan’da yaşanan kriz ülkede ordunun rolünü de gündeme getirdi. Yunanistan Savunma Bakanı ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri kurmayları ile buluşan Başbakan Çipras, görüşme sonrası yaptığı açıklamada ordunun bütçesinde kesintiye gitmeyeceklerini, devletin silahlı kuvvetlere yönelik sorumluluklarını yerine getireceğini aktardı. Savunma Bakanı Kamenos ise  buluşma sonrası  “Silahlı kuvvetler devletin temelini oluşturmaktadır ve istikarımızın garantisidir” ifadesine yer verdi.  
Yunanistan merkezli Eleftheri Ora gazetesi ordunun gündeme müdahil olmasını “Aziz Porfirios ve Ruhan İosit askerin müdahalesini öngördü” başlığıyla değerlendirirken, kimi basın organları ordu içerisİnden 61 üst düzey subayın referandumda “evet” oyu verecekleri bilgisini bilinçli olarak  medyaya sızdırdığını iddia etti.
Yunanistan’ın mali krizi en yoğun olarak yaşadığı 2011-2012 döneminde de  dönemin Başbakanı Yorgo Papandreu ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’ın bir askeri darbe tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu öne sürmüştü. Aynı dönemde, PASOK iktidarı, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın yüksek komuta kademesinde önemli değişikliklere gitmişti.
YUNAN MEDYASINDAN SATIR BAŞLARI
Yarın sandık başına gidecek Yunanistan’da medya tam anlamıyla seçimlere kitlenmiş durumda. Cuma günü yayımlanan gazeteler ülkenin yaşadığı krizi şu manşetlerle okuyucularına duyurdu:
Ethnos gazetesi: “Euro’ya EVET. Referandumda derbi. ALCO’nun Ethnos için anketi EVET %44.8 HAYIR %43.4”
Kathimerini gazetesi: “Tsipras’tan bankaların açılması hakkında şok itiraflar” 
Avgi gazetesi: “Tsipras’tan ‘bir sonraki gün’ için taahhüt. Her halükârda Salı günü anlaşma.” 
Dimokratia gazetesi: “Karamanlis’ten uğursuz gelecek hakkında çok yanlı mesajlar içeren ulusa sesleniş”
Ta Nea gazetesi: “Kaos, fakirlik ve drahmi HAYIR oyunu korkutuyor”
Rizospastis: “AB-AMB-IMF’nin önerisiyle de, hükümetin önerileriyle de halkı yoksullaştırıyorlar”
ANKETLERDE SON DURUM
Pazar günü gerçekleşecek halk oylaması öncesinde anket şirketleri birbirinden farklı tahminlerde bulundu. Alco Araştırma Şirketi %43’e karşılık %44.8 ile Evet sonucunun sandıktan çıkacağını belirtirken Makedonya Üniversitesi yayımladığı ankette yüzde 43 hayır yüzde 42.5 evet oyu kullanılacağını ve seçimin kaderini %14.5’lik kararsızların belirleyeceğini duyurdu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.