Yemen üzerine 5 soru 5 cevap

Yemen üzerine 5 soru 5 cevap
27 Mart 2015 Cuma 12:38

Gökhun Göçmen / Aydınlık
1-HUSİLER KİMLERDİR?
Ensarullah adıyla da anılan ve 1962 yılına kadar Kuzey Yemen’i yöneten Husiler Yemen’nin üçte birini oluşturmakta. 
İsmini Hüseyin Bedr el- Husi’den alan grup 2004 yılında çıkan ayaklanma sonrası ülkenin kuzeyindeki Sada bölgesinde özerklik kazanmış, çıkan çatışmalarda örgütün lideri Husi öldürülmüş ve hükümet ile ateşkes imzalanmıştı. 2011 yılında dönemin cumhurbaşkanı Salih’e karşı tekrar ayaklanmaya geçen Husiler etki alanlarını bu sefer Sada bölgesinden Amran’a kadar genişletmişti.
Ülkede devam eden kriz üzerine ülkenin devrik Cumhurbaşkanı Hadi Ulusal Dialog Konferansı toplanmış ve ülkenin altı federal bölgeye ayrılmasını önermiştir. Bu öneri Hus iler’in federal bölgenin sınırlarına yaptığı itirazlarla karşılaşmış ve ülkede şiddet tırmanmıştır. Husiler kendilerini bölecek yapay sınırlara karşı çıkarken ülkenin merkezi polis teşkilatında da ayrı bir birim olarak görev almak istiyorlar.
2-HUSİLER'İN SİYASİ PROGRAMI NEDİR?
ABD’nin Irak’ı işgali ve adının El Kaide türü terör örgütleriyle birlikte anılmasından sonra yükselişe geçen Husiler hükümeti dağıttıktan sonra 20 Ocak 2015 tarihinde Devrimci Komite adıyla yürütmeyi devraldı. Muhammed Ali el-Husi’nin başkanlığını yaptığı komite , ülkenin tamamına yayılmış ancak devrimin ilkeleriyle çatışmaya girmeyecek yeni bir hükümet kurulmasını planlıyor. İşsizlik ve yüksek fiyatlar yüzünden 10 milyon kişinin gıdaya ulaşma sıkıntısı yaşandığı Yemen’de Devrim Komitesi’nin önceliği ekonomik zorlukların aşılması.
3-YEMEN'DE YAŞANAN MEZHEP SAVAŞI MI?
Yemen’de Husi grup Şiiliğin Zeydiye koluna mensup olsa da tıpkı Hizbullah gibi ‘ Direniş’ ideolojisini merkeze oturtuyor ve iç politikada çoğulculuğa, dış politikada ise Amerika ve Suudi çizgisinden bağımsız bir ulusal egemenliğe önem veriyor. Bu anlamda ülkenin kuzeyinde yaşayan Zeydiler mezhepsel olarak kendilerinden farklı olan solcu Güney grupları ile ittifak kuruyorlar. Cumhurbaşkanı Hadi’nin başkent Sana’dan ayrılıp ardından kıyı şehri Aden’e geçmesi  Öfke Haftası kapsamında Aden’de bulunan Güney Hareketi tarafından kitlesel şekilde protesto edilmişti.
4-PETROL FİYATLARI NASIL ETKİLENECEK?
Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Husi militanlarına karşı başlattığı hava saldırısından sonra güne 55 dolar seviyelerinden başlayan ham petrol fiyatı yüzde 5’in üzerinde değer kazanarak 60 doları buldu. Petroldeki yükselişin devam edeceği söylenebilir. Bunun sebebi ise Yemen’in Basra Körfezi’nden Batı’ya hareket eden petrol tankerleri tarafından kullanılan sevkiyat geçidinde bulunması.
5-YABANCI ÜLKELERİN YEMEN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?
1960’lı yıllar boyunca yaşanan iç savaş sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Nasır kraliyet güçlerine karşı Cumhuriyetçileri hava operasyonları ile desteklemiş, Aden ve çevresindeki  İngiliz işgali 1967 yılında son bulmuştur.  
Uzunca süren iç savaşın ardından Yemen Arap Cumhuriyeti ve Halkın Demokratik Yemen Cumhuriyeti 1990 yılında birleşme kararı almıştır. 1994 yılında başlayan ikinci iç savaşta ise Rusya ülkenin kuzeyinde üs kurmuş buna karşılık Suudi Arabistan kuzeyin etkisini kırmak için ülkenin güneyindeki ayrılıkçıları desteklemiştir. 
Son yirmi yılda ise ABD’nin ülkede bulunan gizli askeri varlığına ve Suudi Arabistan’ın vesayet politikasına karşı ayaklanan Yemen’in Kuzey’i yanında İran ve Lübnan Hizbullah’ının desteğini bulmuştur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AA - 5 yıl önce
bir soruda bende yemende bisküvü kutularinda yakalanan silahlari kim gönderdi kimlere giti ??