Yaptırımların kalkması dengeleri değiştirecek

Yaptırımların kalkmasının ardından gazetemize konuşan Tasnim Haber Ajansı Dış Haberler Müdür Abbas Aslani, kararın hemen vatandaşın cebine yansımayacağını belirtti. Aslani, yaptırım prangasından kurtulan İran’ın Suriye ve Yemen’de dengeleri değiştirmeye devam edeceğini vurguladı.

Yaptırımların kalkması dengeleri değiştirecek
19 Ocak 2016 Salı 14:32

Yakup Aslan / Tahran

İran ve Batı arasında uzun süren müzakere süreci İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlandırması ve İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması ile sonuçlandı. Anlaşma dünya kamuoyunda İran’ın zaferi olarak yorumlandı. Müzakere sürecini yerinde takip eden İran’ın etkin haber ajanslarından Tasnim Haber Ajansı Dış Haber Bölümü Müdürü Abbas Aslani, ambargoların kaldırılma kararını ve İran’a olası etkilerini Aydınlık gazetesine değerlendirdi.
Yaptırımların kaldırılmasının uluslararası ve ulusal boyutta değerlendirilmesinin gerektiğini ifade eden Tasnim Haber Ajansı Dış Haber Bölümü Müdürü Abbas Aslani, İran’da sokaktaki vatandaşın yaptırımların kaldırılma kararının sosyal ve ekonomik olarak kendilerine nasıl yansıyacağını hakkında merak içerisinde olduğunu söylüyor.
Yaptırımların kaldırılma sürecinin uzun olduğu yorumunu yapan Aslani, uzun soluklu sürecin İran halkının beklenti içerisine girmesine neden olduğunu söylüyor. Geç ilan edilen kararın halkın zihninde bir dizi soru işareti bıraksa da anlaşma ve ardından gelen yaptırımların kaldırılması haberinin İran kamuoyunda sevinç oluşturduğunu belirten deneyimli isim, sürecin kısa vadede günlük hayatı etkileyeceğini söylemenin zor olduğunu ekliyor.

ABD’YE GÜVEN YOK
Abbas Aslani, daha önce olumsuz sonuçlanan süreçlere dikkat çekerek başta ABD olmak üzere batıya güvenilmemesi gerektiğinin altını çiziyor, “benzer süreçler daha öncede oldu ama ardından batının ikiyüzlü siyasetlerinin devam ettiğini gördük. İran’da vatandaş anlaşmaya destek veriyor ama batının verdiği taahhütlere bağlı kalıp kalmayacağı konusunda da? endişeleri var. Yeni bir bahane ile tekrar yaptırım politikası uygularlar mı ya da yaptırımların kalkması halinde kendilerine pastadan ne kadar pay düşer soruları şuan da zihinleri meşgul ediyor. “ diyor.

BU YIL İRANLI VATANDAŞIN CEBİNE YANSIMAZ
Düşen petrol fiyatlarına dikkat çeken Aslani, İran ekonomisinin temelini petrol ve petrol ürünlerinin oluşturduğu göz önünde tutulursa durumun kısa vadede pekte iç açıcı olmadığı tespitini yapıyor.
Aslani, “İran’ın ana gelir kaynağının petrol olduğu ve petrolün de uluslararası alanda değer kaybetmesini dikkate almalıyız. Yaptırımların kalkmasının İran insanının günlük ekonomik hayatında kendini göstermesi için biraz zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunun için en az altı ay ya da bir yıllık bir süreye ihtiyaç var.?
Gerçi, hükümet bu konuda oldukça ümitli, yabancı petrol şirketleriyle önemli anlaşmalar yapıyor, görüşmelerde bulunuyor. Bütün bunlara rağmen, İran’da yeni yıldan önce İran halkının yaptırımların kaldırılmasının etkilerini göreceğini sanmıyorum” diyerek gelişecek ekonominin bu yıl İranlı vatandaşın cebine yansımayacağı şeklinde özetliyor.

SURİYE VE YEMEN’DE ÇÖZÜM HIZLANACAK
Peki ayağında ambargo prangası olmayan İran bölgede nasıl bir siyaset izleyecek?
Aslani’ye göre, temelde Suriye, Yemen’deki gelişmelerde dengeler değişecek. Radikalizm ve terör sorununun bölgede daha da yayılacağı bir süreçte olunduğunun dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan İranlı gazeteci “İran, nükleer anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte işbirliği ortamlarının oluştuğuna inanmakta. Özellikle bölge ülkelerine bu anlaşmanın tehdit değil işbirliği imkanları oluşturduğuna inanmakta. İran, sadece bölgedeki Arap ülkeleri ile değil bütün Arap ve İslam ülkeleri ile yakın işbirliğini her zaman dillendiriyor. Bölge sorunlarını çözümü için çaba gösteriyor. İran aynı zamanda anlaşma ile birlikte, batılı ve Avrupalı ülkelerle işbirliğine imkan hazırlayacağına da inanıyor. Ama şunu da biliyor, bu karşı tarafın verdiği sözlere ne kadar sadık
kalacağına bağlıdır” diyerek yorumluyor.

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ AMBARGOYA BAĞLANMAMALI
Bölgesel işbirliğinin sadece nükleer anlaşmaya bağlanmaması gerektiğini söyleyen Aslani, Suudi Arabistan ve İsrail’in anlaşmadan duydukları rahatsızlığa dikkat çekiyor:
Bölgede bazı ülkeler, anlaşmaya karşı tavır ortaya koydular. Hatta kendileri için tehlike olarak değerlendiriyorlar. Batı ile İran arasında işbirliğinin gelişmesine karşı olduklarını gösteren tutum sergiliyorlar.
İzlenen bu politika İran düşmanlığı üzerine kurulmuştu ama bunlara rağmen sağlanan anlaşma bölge ülkeleriyle İran arasında yeni işbirliği alanları oluşturabilir.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.