Ya Çin tahvilleri piyasaya sürerse?

Eski ABD Hazine Bakanlığı Sekreter Yardımcısı Dr. Paul Craig Roberts, ABD’nin mevcut politikaları yüzünden Çin ve Rusya’nın finansal anlamda büyük tepkisine maruz kalabileceğini ifade ediyor. Bu finansal tepkilerin de ABD’yi büyük bir krize sürükleyebileceğini belirtiyor

Ya Çin tahvilleri piyasaya sürerse?
19 Ocak 2015 Pazartesi 10:21

ABD’de Reagan hükümeti döneminde Hazine Bakanlığı Sekreter Yardımcılığı yapmış ve Wall Street Journal’ın editörlüğünü yürüten Dr. Paul Craig Roberts ABD ekonomisinin kriz yaşayabileceği ve bu krizin ABD’de büyük bir kaosa yol açabileceğini iddia etti. Rusya dayatılmaya çalışılan yaptırımların olduğu ve ABD’nin silah zoruyla dünya piyasasını ele geçirmeye çalıştığı bir dönemde Dr. Paul Craig Roberts önemli tespitlerde bulundu. Dr. Roberts, Washington’daki muhafazakarların provakasyonunun devam etmesine karşın ABD’deki bazı ‘ahmakların’ ellerindeki nükleer silahlara başvurabileceği ve tüm dünyanın kabedeceği ihtimali yüzünden Çin ve Rusya’nın sabırlarını koruduğunu ifade etti. Ancak Dr. Roberts ABD provakasyonlarına devam ederse Çin ve Rusya’nın ekonomik kartlarını oynayabileceklerini sözlerine ekledi.  Çin’in tek yapması gereken şeyin elindeki muazzam miktardaki finansal tahvilleri tek seferde piyasaya sürmek olacağını belirten Dr. Roberts, ABD’nin ise finansal çöküşten kurtulmak için FED’in, Çin’in piyasaya sürdüğü tahvilleri satın alabilecek derecede dolar basması gerektiğini belirtiyor.
SONUÇ: ABD'DE KAOS
Bu durumun sonunda ne olacak sorusuna ise Dr. Roberts, “Evet, ABD, Çin’in piyasaya sürdüğü büyük miktardaki tahvilleri satın almak için yeni dolar basabilir fakat basılan tahvilleri satın almak için yabancı para basamaz” ifadelerini kullandı.  Bundan dolayı, Pekin tarafından piyasaya sürülen büyük miktardaki tahvillerin alıcısının olmayacağını belirten Dr. Roberts, doların çöküş yaşamasının yanı sıra, ABD’de sosyal, ekonomik ve politik kaos yaşanacağını ifade ediyor.  Dr. Roberts, Yeni ‘Asya-Pasifik Doktrini’nin bir parçası olarak ABD, bu tehlikeyi önlemek için küçük hava üsleri ve askeri limanlar ile Çin’i çevrelemeyi düşündüğünü de ekliyor. Dr. Roberts son olarak ABD’nin Rusya ile de ekonomik krize sebep olabilecek çatışmalara girdiğini vurguluyor.
ABD 'KAĞITTAN KAPLAN'
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de ABD’nin böyle bir kriz yaşayabileceğini belirtmişti. 15 Ağustos 2011 tarihli Aydınlık Gazetesi’ndeki Rota köşesindeki ‘Çin’in top top ipekleri’ başlıklı yazısında, “ Çin, kuşkusuz ABD’nin kendisine hangi gözle baktığını biliyor. 
“Ancak zamanın kendisinden yana çalıştığını da biliyor. ABD’yi ve gelişmiş kapitalist ülkeleri, barışçı yoldan yakalama ve geçme siyasetini izlemektedir. Tıpkı eski Çin imparatorları gibi, kentlerinde, çarşılarında ve kırsalında barışı korumak için, ABD emperyalizmine haraç ödemektedir. Bu siyaset ne kadar gerçekçidir? İşte dünya bu sorunun sınandığı kritik güne doğru hızla yol almaktadır. Çin, barışı satın alamasa bile, en azından zamanı satın almıştır. 
“O nedenle yarın büyük olasılıkla kalorifer kazanlarında yakacağı hazine kâğıtlarına ödediği 1,2 trilyon dolarlık mal boşa gitmiştir denemez. Kaldı ki bu kâğıtlar, aynı zamanda bir silahtır. 
“Ani Di Franco’nun ‘Doğru tutulduğunda her şey bir silahtır’ sözü bu kâğıt parçaları için de geçerlidir. Mao, ABD emperyalizmine ‘Kâğıttan kaplan’ demişti. Şimdi Çin’in elinde kâğıttan silahlar bulunuyor. Çin, depoda yığılı duran bu kâğıtları ortalığa çıkardığı zaman, ABD ekonomisinin başına neler geleceğini ekonomistler bile tahmin edebiliyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.