Xi Jinping: Kamucu ekonomide ısrar edelim

Başkent Pekin’de konuşan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ÇKP’nin esas politikasının kamuculuk olduğunu ve bu noktada ısrarcı olmak gerektiğini belirtti. Ulusal Kongre açılışında kalkınma planını açıklayan başbakan Li Keqiang ise 50 milyon kişiye daha istihdam yaratacaklarını duyurdu

Xi Jinping: Kamucu ekonomide ısrar edelim
06 Mart 2016 Pazar 15:28

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, Çin’de kamu mülkiyetine dayalı ekonomi sisteminde ısrar edilmesi gerektiğini söyledi.
Xi Jinping, cuma günü Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 12’inci Ulusal Komitesi 4’üncü Toplantısı’na katılan bazı temsilcilerle görüşerek fikirlerini dinledi.
Xi Jinping, kamu mülkiyetine dayalı ekonomi sisteminin Çin’in temel iktisadi sistemi olmanın yanı sıra, ÇKP’nin belirlediği esas politika olduğuna dikkat çekerek, bu sistemin sağlamlaştırılıp geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Kamu dışı ekonominin Çin’in iktisadi ve sosyal gelişmesindeki konum ve rolünün değişmediğini belirten Xi Jinping, bu ekonominin gelişmesi için desteklerin süreceğini ve elverişli ortam ve daha çok fırsat sağlama politikasının devam edeceğini kaydetti.

Lİ KEQİANG: KENDİMİZE GÜVENİMİZ TAM
Çin Başbakanı Li Keqiang ise Başkent Pekin’de Tiananmen Meydanı’ndaki Büyük Halk Salonu’nda yapılan Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) açılış oturumuna gelecek beş yılın ekonomik kalkınma planına ilişkin hedefleri açıkladı.
Çin’in düşük ihracat talebi başta olmak üzere “daha çok ve zorlu” ekonomik problemlerle yüz yüze olduğuna işaret eden Li, ÇKP yönetiminin her durumda istikrarlı büyüme yolunda “kendine güveninin tam olduğunu” vurguladı.
Ülkenin 13’üncü 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde 2020 yılına kadar yılda ortalama yüzde 6,5’in üzerinde ekonomik büyümeyi hedeflediğini aktaran Li, 2016 yılı Gayrisafi Yurtiçi Milli Hasıla’nın yüzde 6,5 ile yüzde 7 aralığında, enflasyon artışının ise yüzde 3 olmasının öngörüldüğünü söyledi. Ülkede geçen yıl ekonomik büyüme oranı, son 25 yılın en düşük değeri olan yüzde 6,9’a gerilemişti.

DEMİRYOLU VE İNTERNET ATAĞI YOLDA
Li, 2020 yılına kadar 100 milyon kırsal nüfusun kentlere yerleşmesini ve kentleşmenin yüzde 60’a çıkmasını beklediklerini kaydetti. Çin’in kalkınmasında önemli rol oynayan kalemlerden demiryolu ağının artırılacağı ve büyükşehirlerin yüzde 80’ine demiryolu ulaşımının sağlanacağına vurgu yapan Li, Çin’in tamamına internet hizmetinin götürüleceğini belirtti.
Çin’de son yıllarda tartışılan en büyük sorunların başında gelen hava kirliliğine de değinen Başbakan Li, ekonomik büyümede su tüketimini yüzde 23, enerji tüketimini yüzde 15, karbon emisyonunu ise yüzde 18 azaltmayı amaçladıklarını aktardı. Li, 2020 yılına kadar hava kirliliği ile mücadelede alınacak tedbir ve caydırıcı uygulamalar ile şehirlerdeki yıllık temiz havalı gün sayısı oranını ortalama yüzde 80’e çıkarmayı öngördüklerinin altını çizdi.
Li Keqiang, Çin devletinin 13’üncü 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde 2020’ye kadar en az 50 milyon kişiye istihdam sağlanacağını söyledi. Bu yıl 10 milyon kişiye iş imkanı sunmayı hedeflediklerinin altını çizen Li, “halkın gelir düzeyinin artırılacağı” sözünü verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.