Viyana’da kartlar yeniden dağıtıldı

Suriye krizinin çözümüne yönelik düzenlenen Viyana zirvesinde bir araya gelen ABD, Rusya, Türkiye ve S. Arabistan Dışişleri Bakanları toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda kimi konularda uzlaşı sağlandığı duyurulurken, kilit sorunların varlığını koruduğu ortaya çıktı.

Viyana’da kartlar yeniden dağıtıldı
25 Ekim 2015 Pazar 15:07

Rus meslektaşı Lavrov ile Viyana’da ikili görüştürme gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı J. Kerry, toplantı bitiminde 30 Ekim cuma günü Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan diğer ortaklarında da hazır bulunduğu bir toplantının daha tertip edileceğini duyurdu.

MASANIN EKSİK AYAĞI: İRAN
Kerry, toplantıya İran’ın katılmayacağını “Zamanı geldiğinde İran ile konuşuruz ancak şimdi o nokta da değiliz” ifadesiyle dile getirirken, Kerry’e yanıt Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan geldi. Lavrov açıklamasında, “Önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmeler İran ve Mısır’ı da içine alan kapsamlı bir formatta olmalıdır” dedi. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi F. Mogherini ise yaptığı açıklamada İran’ın çözüm görüşmelerine katılması gerektiğini belirtti. “İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakelerden sonra aramızda açık kanal var. Umarım, İran bu sürecin de parçası olur” diyen Mogherini açıklamasının devamında tüm bölgesel ortakların iletişim halinde olması gerektiğinin altını çizdi.
İran ve P5+1 ülkelerinin başarıyla sonuçlandırdığı nükleer müzakere modeli daha önce de Suriye için önerilmiş ancak İran ve S.Arabistan arasında süregelen soğukluk bu inisiyatifin rafa kaldırılmasına neden olmuştu. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta konuşan Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier da “ İran ve Suudi Arabistan’ın birbiriyle yakınlaşmaması çözümü zorlaşırıyor” ifadelerine yer vermişti.

CENEVRE 1 TEKRAR GÜNDEMDE
Cuma günü gerçekleşen buluşmanın ardından “Toplantıya katılan tüm taraflar, savaşın bitmesi ve politik geçişte ilerleme sağlanması konusunda uzlaştı. Ancak, kesin soru bu noktaya nasıl ulaşacağız? Bu soruya bulunan yanıt bize tartışmaya ve sonuca götürecek” diyen Kerry yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Viyana’da Suriye krizine dair en somutu adımı atan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Hiç süphesiz ortak hedeflerimiz var. Bunlar; savaşın durdurulması, terörün bitirilmesi ve Cenevre 1 temelinde siyasi sürecin sağlanması” derken Kerry, “Mesele Suriye’de güç paylaşımının Suriye halkı tarafından doğru paylaştırılıp paylaştırılamayacağı” ifadeleriyle Cenevre 1’deki yetki paylaşımının tartışılmaya açık olduğunu dile getirdi.

AYDINLIK, TARTIŞMALARIN AYRINTISINA ULAŞTI
Gelişmeleri yakından izleyen yabancı bir diplomatik kaynağın Aydınlık’a yaptığı değerlendirmelere göre ise geçiş sürecinde Suriye Ordusu ve El Muhaberat’ın içinde silahlı muhalefetin siyasi temsilcilerinin de yer alacağı geçici yönetime bağlanması bugünkü koşullarda çok mümkün görünmüyor. Gerek Suriye Ordusu’nun gerekse El Muhaberat’ın personel ve kurumsal yapıları, Esad ve Baas yönetimine bağlı çalışmak üzere şekillenmiş olduğundan başka herhangi bir siyasi oluşumun bu yapıların denetimini sağlaması söz konusu olamaz. Bu nedenle, Türkiye’nin getirdiği 6 aylık geçiş süreci boyunca Suriye Ordusu ve El Muhaberat’ın geçiş dönemi hükümetine bağlanmasının uygulanabilirliği bulunmuyor. Suriye Ordusu’nun ve El Muhaberat’ın tamamen lağvedilmesi ise Irak örneği dikkate alındığında seçenek dahilinde bile değerlendirilmiyor.

RUSYA VE MISIR ORTAK OPERASYON DÜZENLEYECEK
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’ın Suriye krizine dair yapılacak toplantılara katılmasını talep ederken iki ülkenin Suriye’deki operasyonlarda da işbirliği yapacağını bildirdi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü ile telefon görüşmesi yaptığını bildiren Lavrov, “Mısırlı mevkidaşımla iki ülkenin Suriye’deki terör operasyonlarında ve siyasi çözüm sürecinde işbirliği yapması konusunda anlaştık”
dedi.

CENEVRE 1’İ GÜNCELLEMEK: KİM, NE İSTİYOR?
Dönemin BM ve Arap Birliği Suriye Temsilcisi Kofi Annan tarafından duyurulan ve Viyana zirvesi vesilesiyle tekrar tartışılmaya açılan Cenevre 1 bildirisi Esad’lı geçişi esas alması bakımından büyük önem taşıyor. 30 Haziran 2012 tarihinde ilan edilen, seçimlerde muhaliflerin de yer alması ve savaşan tarafların şehir merkezlerinden çekilmesini esas alan 6 maddelik bildiri, o tarihte Esad ile müzakere yapacak gerçek bir muhalefetin var olmaması ve teröristlerin sabotajlarıyla rafa kaldırılmıştı. Bugün Esad ve Putin IŞİD ile ciddi anlamda mücadele eden ve Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünden yana olan muhalefetle görüşme yapılmasından yana pozisyon belirlerken, Türkiye ve Katar, sahadaki tüm muhalif grupların tamamının masaya gelmesini istiyor. Bununla birlikte Cenevre 1 merkezli çözüme S. Arabistan ‘Esad’ın geçişte yer olmayacak’ şeklinde karşı çıkarken Ankara ise Esad’ın yalnızca 6 ay iktidarda kalması şerhiyle destek veriyor.

‘ABD, SAHADA AYIRIM YAPAMIYOR’
Viyana buluşması sonrası açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya’nın düzenlediği hava operasyonlarının sadece IŞİD’i hedef alması gerektiğini yineleyerek “Ilımlı muhalifleri hedef almak IŞİD’i zayıflatmaz. Bu Esad’ın zalimliğinin devam etmesini kolaylaştırır ve mezhepsel tansiyonu yükselterek radikalizmi körüler” dedi.
Kerry’nin bu vurgusuna yanıt Kremlin sözcüsü D. Peskov’dan geldi. BBC HardTalk programına katılan Peksov ABD’nin sahadaki grupları ılımlı ve radikal olarak ayrımasının işe yaramadığını belirterek şu ifadeler yer verdi:
“Ne yazık ki tüm partnerlerimiz muhalefetin IŞİD, El Kaide ve diğer terör örgütleriyle bağını teşhis etmekte yanıldılar. Bizim için tehdit oluşturanların büyük kısmı teröristtir. Önemli olan Suriye’nin sınırlarını ve politik birliğini korumak, terörün Suriye ile sınrları olan ülkeler de dahil tüm bölgeye yayılmasına engel olmaktır. Umarım Suriye ordusu topraklarını karış karış aşırılıkçı grupların elinden kurtarır. “ 


Etiketler; #rusya #Putin

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.