Ülkelerin Mülteci Karneleri Açıklandı

Dünya çapında yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele etmek için 94 ülkede faaliyet gösteren 17 uluslararası organizasyonun üst federasyonu olarak görev yapan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam dün mültecilerle ilgili raporunu yayınladı.

Ülkelerin Mülteci Karneleri Açıklandı
08 Ekim 2015 Perşembe 13:42

Ceren Güneş
Dünya çapında yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele etmek için 94 ülkede faaliyet gösteren 17 uluslararası organizasyonun üst federasyonu olarak görev yapan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam dün mültecilerle ilgili raporunu yayınladı ve ekonomik büyüklüklere bağlı olarak hesapladığı raporuyla dünyanın en zengin ülkelerinin Suriye krizi karşısında attıkları somut adımlara göre ülkelerin mülteci karnelerini verdi; uluslararası toplum yardıma ihtiyacı olan Suriyeli mültecileri kabul etme ve onlara insani yardımda bulunma konusunda sınıfta kaldı. Batı mültecilere kapılarını açma konusunda oldukça isteksizken, topraklarından uzakta para yardımıyla çözmek istediği Suriye krizine verilen mali destek de yetersiz.

FONLAR BEKLENTİNİN ALTINDA
İnsani yardım konusunda 2015’in ilk 10 ayının verilerine göre hesaplanan raporda sağlanan fonların, 8,9 milyar dolar olarak hesaplanan tahmini ihtiyacın yalnızca %44’ünü karşıladığı görüldü. İnsani yardımlara mali verilen mali desteklere katkılarına baktığımızda Hollanda (%227), İngiltere (%229) ve Kuveyt (%538) gibi bazı ülkeler kendi ekonomik büyüklüklerine göre hesaplanan adil katılım payını aşmaya devam ederken; Körfez ülkelerinin fonlarının ciddi biçimde düştüğü gözlemlendi; bir önceki seneye göre Suudi Arabistan %98’den %6’ya, Katar %186’dan %17’ye, Arap Emirlikleri ise %121’den %38’e geriledi. Fransa (%22) ve Japonya (%24) gibi ülkelerin adil katılımlarının altında kalmaya devam ettiği dikkat çekerken, özellikle Rusya’nın %1’lik bir oranla en az katkı sağlayan ülkelerden olması göze çarpıyor. Asıl önemli veri ise bu listede olmayan Ürdün’ün durumu: aynı zamanda iltica edilen bir ülke de olan Ürdün, yalnızca bu yıl krizle başa çıkabilmek için 870 milyon dolar harcadı ve bu listeye alınsaydı adil katılımı %5622 olacaktı.

BATI MÜLTECİLERE KAPILARINI AÇMIYOR
Mültecilerin kabulü ve yerleştirilmesiyle ilgili 2013’ten beri kabul edilen ve kabul edilmesi vaad edilen rakamlara göre hazırlanan iltica verileri daha da kötüleşiyor. Suriye içinde ve dışında yer değiştirmek zorunda kalan mülteci sayısı 2 milyonu aşarken, bugüne kadar önümüzdeki süreçte yalnızca 96967 mültecinin kabul edileceği söylendi.; ancak verilen sözleri tutma konusunda yaşanan siyasi irade eksikliğinden dolayı bugün sadece 17 bin mülteciye yerleştirme ve insani kabul yoluyla üçüncü bir ülkeye seyahat imkanı veriliyor. İskan kabül ve teklifi konusunda Norveç (%293) ve Almanya (%112) en cömertler olarak dikkat çekerken; ülkeler burada genellikle dar bir çerçeve çizdi: Fransa (%5), ABD (%8), Hollanda (%7) ve İngiltere (%26) gibi çoğu ülke adil katılım oranlarına uygun bir teklif sunmadı. Rusya ise 29778 mülteciye ev sahipliği yapması gerekirken, hiçbirini kabul etmemesi veya kabul edeceğini vaad etmemesiyle ise yine dikkat çekti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.