Tunus’u Burgibalı başbakan yönetecek

Ali Rıza Taşdelen

Tunus’u Burgibalı başbakan yönetecek
01 Kasım 2014 Cumartesi 09:36

13manset-Tunus
Tunus’un AKP’si Nahda Partisi hezimete uğradı. İhvan’ın ayakta kalan temsilcisi olduğunu söyleyen hareket, Tunus halkının halkçı ve laik taleplerine boyun eğdi
Müslüman Kardeşler’in (İhvan) Tunus kolu Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi’nin, İhvan’ın Suriye planının çökmesi ve Mısır’da halk hareketiyle yıkılmasından sonra “yakılıp yıkılan ormanda ayakta kalan tek ağaç” dediği partisi Nahda, Tunus’ta yenildi.
Tunus halkı, son seçimlerde bir ABD projesi olan siyasal İslamın temsilcisi Nahda hareketine “dur” dedi. Seçimlerde Bacı Kaid el Sebsi’nin liderliğini yaptığı Tunus’un Sesi (Nida Tunus) 217 sandalyeli Meclis’in 85’ini aldı. İkinci parti olan Nahda 69, İşadamı Slim Riahi’nin Özgür Yurtsever Birlik partisi 16, Halk Cephesi 15 milletvekili çıkardı.
TUNUS’UN ATATÜRK’Ü BURGİBA’NIN BAKANI
Nahda 2011 seçimine göre 20 sandalye kaybederken, iktidar ortakları şimdiki Cumhurbaşkanı Muncef Marzuki’nin partisi Cumhuriyet İçin Kongre ve Sosyal Demokrat Ettakatol Partisi ancak ikişer milletvekili çıkarabildiler.
Seçimlerde Tunus halkı, siyasal İslama karşı laiklik temelinde sağ-sol ayrımı yapmadan Tunus’un Sesi Partisi’nin (Nida) etrafında birleşti. Partinin lideri Bacı Kaid el Sebsi, Burgiba ve Bin Ali dönemlerinde bakanlık yapmış ve 2011’de Bin Ali’nin yıkılmasından sonra kurulan geçici hükümetin Başbakanlığına getirilmişti. El Sebsi, siyasal İslama karşı laikliği ve Burgiba döneminin kazanımlarını savunarak Tunus halkını birleştirdi.
23 Kasım’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı bu seçimlerin galibi Tunus’un Sesi lideri Bacı Kaid el Sebsi görülüyor. Yeni hükümet cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra oluşturulacak. Tunus’un Sesi  seçimlerde birinci parti olmakla birlikte hükümeti tek başına kurma çoğunluğunu elde edemedi.
Şimdiden bir koalisyon hükümetinin gündeme geleceği tartışılıyor. Batı basını siyasal İslamcı Nahda’nın yenildiğini kabul ediyor. Fakat kurtarmak için laiklerle İslamcıların ortak hükümet kurması gerektiği konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Sebsi yaptığı açıklamada, hükümet kurmak için tercihlerinin Nahda değil laik güçler olduğunu açıkladı.
2011 seçimlerinde birinci parti olan Nahda, Cumhuriyet İçin Kongre ve Sosyal Demokrat Ettakatol  Partisi ile hükümeti kurdu. Nahda, dini temelde toplumu dö-nüştürmeye girişti; ve devletin tüm kurumlarına kendi kadrolarını yerleştirmeye hız verdi. 6000 Nahda militanını polis teşkilatına alarak teşkilat içinde özel bir polis gücü ve paralel bir istihbarat birimi oluşturdu. Kadınlar üzerinde de baskılar çoğaldı; tek başına sokağa çıkamaz duruma gelmişlerdi.
SEÇİMİN TÜRKİYE’DEKİ YANSIMALARI
Tunus seçimlerinde laik bloğun temsilcisinin seçimi kazanması Türk medyasında birçok kesimde ‘Ortadoğu’da laikliğin yükselişi’ olarak değerlendirildi. Hürriyet  Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Tunus’taki seçim sonuçlarının, ‘Arap Baharı’ olarak anılan sürecin sonu olduğunu ve artık ‘Laik Müslüman Baharı’ başlayacağını gösterdiğini belirtti.  Ancak  Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hikmet Genç’e göre Tunus’taki seçimler emsal teşkil etmiyor.  
Genç’in laik bloğun temsilcisi olan parti ile ilgili olan görüşleri şöyle: Nida Tunus Partisi seçimi kazanmış... Ee n’apalım?... AK Parti’yi örnek alan parti (ki anlaşılan iyi örnek alamamış!) kaybetti diye AK Parti’nin kazandığı seçimler ‘kaybetti hükmünde’ mi sayılsın?... (CHP ‘emsal teşkil eder’ deyip Anayasa Mahkemesi’ne gitmesin şimdi?!...) Velhasıl Türkiye’yi okuyamayan, hiçbir öngörüsü doğru çıkmayan, sürekli kaybeden kökten laik medya acayip sevinmiş bu işe... Sanırsın seçim Türkiye’de olmuş... N’apsınlar züğürt tesellisi işte!...
Ali Rıza Taşdelen


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.