Tunus’ta laik zafer

Tunus’da Pazar günü yapılan başkanlık seçimlerini bir kez daha Nida Tunus’un (Çağrı) adayı Kaid El Sİbsi kazandı. Müslüman Kardeşler üç ay içinde üçüncü kez yenilgiye uğradı

Tunus’ta laik zafer
23 Aralık 2014 Salı 12:23

Cüneyt Akalın
21 Aralık  2014 pazar günü ikinci turu yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Tunis Nida’nın adayı  tecrübeli siyasetçi  Kaid Es Sibsi Tunus’un yeni cumhurbaşkanı oldu.  Müslüman Kardeşler’in desteklediği Mazruki ise bir kez daha yenilgiye uğradı. Bu sonuçlarla     Müslüman Kardeşler  üç  ay içinde üçüncü seçim yenilgisini tattı. 
'ARAP BAHARI' SONLANIRKEN
Resmi sonuçlara göre Kaid Es Sibsi % 55 oranında oy alırken diğer aday Marzuki %45 oranında oy aldı. Muhafazakarlar ile laik kesim arasında gerçekleşen iktidar mücadelesinden sonra seçimler laik kanadın zaferiyle sonuçlandı. 
Olaylar 2010’un aralık ayında başladı. Tunus’lu bir gencin kendini yakması ile başlayan, kısa sürede Arap dünyasına yayılan,  kimilerince Arap baharı olarak adlandırılan  olayların , Tunus’lu ilericilerin  deyişi ile  aslında “Siyonist baharı” olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Batılı emperyalistler Ortadoğu’nun haritasını yeniden  şekillendirirken, Tunus’a da el attılar.   
En “laik” Arap ülkesi olarak  bilinen Tunus’ta  kurucu devlet başkanı Burgiba hedef alındı, itibarsızlaştırıldı.  İslam dünyasının RT Erdoğan’la birlikte manevrada en  usta  politikacılarından Raşit Gannuşi Londra’daki sürgünden döndü. Diktatör Bin Ali kaçtı. Batı’nın güdümündeki  medyanın sersemlettiği  halk saşkınlık içindeydi. Ekim 2011’deki Kurucu Meclis seçimlerini  RT Erdoğan’ın  eski dostu İslamcı Gannuşi  kazandı. Fransa’dan  özel olarak getirilen “İnsan Hakları”savunucusu  Mazruki ve sosyal demokratlar  Nahda’ca kurulan hükümete katıldı.  Marzouki,  2011’de Nahda’nın desteğiyle Cumhurbaşkanı seçildi. 
EN NAHDA'NIN GERÇEK YÜZÜ
Başlarda yumuşak bir görünüm çizen En Nahda’lı islamcılar giderek   sertleştiler,  şiddet eylemlerine yöneldiler. Cumhurbaşkanı Marzuki “Enşar Şeriya” adındaki terör  örgütünün temsilcilerini kabul etti.   Dönüm noktası  Halk Cephesi lideri  Şükrü Belaid’in  6 Şubat 2013’de  evinin önünde katledilmesi oldu. Milyonlarca kişinin katıldığı  cenaze töreni  İslamcılara karşı büyük bir protestoya dönüştü.  Bu süreçte başı kadınlar çekiyordu.  Belaid’in katlini   Ekim 2013’ Nasırcı hareketin liderlerinden Brahimi cinayeti  izledi. 
Halk, En Nahda’yı başından atmaya karar vermişti. Çareler arıyordu.
Kaid Es Sibsi bu süreçte öne çıktı.  Kaid,  Kurucu Meclisi yani demokrasiye geçişi de hazırlayan tecrübeli politikacı idi. 85’i aşan yaşından beklenmedik bir dinamizmle mücadelenin önüne geçti.  
26 Ekim 2014 genel seçimlerini önde tamamlayan Tunis Nida, 23 Kasım’da  başkanlık seçimlerini de  önde tamamladı. Ve nihayet Tunis Nida’nın adayı Kaid Es  Sibsi başkanlık seçimlerinin ikinci turunda zafere ulaştı. 
Kaid Es Sibsi ‘nin programı yalın: Müslüman Kardeşler’i iktidardan uzaklaştırmak, öteki güçlerle birlikte  Tunus’ta demokrasiyi inşa etmek. 
Müslüman Kardeşler’in altından sandalyeyi  çeken Kaid Es Sibsi’nin,  Tunus’a  umut ve dinamizm getireceği, dahası Arap dünyasını derinden  etkileyeceği  anlaşılıyor. 
KAID EL SIBSI KİMDİR?
Kaid El Sibsi  Tunus’un en tecrübeli siyasetçilerinden biri. Tunus’da doğdu; tarımla uğraşan bir aileden geliyor. Genç yaşta  Tunus  Yeni Destur Hareketi’ne katıldı,  Fransız sömürgeciliğinin tasfiyesini amaçlayan direniş hareketi içinde mücadele etti. Okumaya gittiği  Paris’te “Kuzey Afrikalı Müslüman Öğrenciler Birliği” başkanlığına seçildi.  Yeni Destur’un ve ulusal direnişin lideri Habip Burgiba ile birlikte çalıştı. Tunus’a döndü. Tunus’un 1955’te bağımsızlığına kavuşması üzerine Burgiba yönetimlerinde görevler  aldı. Bir süre içişleri bakanlığı ardından savunma bakanlığı yaptı. Burgiba’nın devlet başkanlığını terketmesinin ardından, Kaid es Sebsi siyaset sahnesinden çekildi. 2011’de “Arap Baharı”nın ardından Zeynel Abidin rejiminin çöküşü üzerine,  tecrübeli Kaid El Sibsi “çok partili demokratik sisteme” geçişin mimarlarından oldu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ZAFER NİYAZ - 6 yıl önce
şu hale bak,tunus'tan 90 yil geri̇deyi̇z.
Avatar
b.t - 6 yıl önce
nasıl fransaya karşı bir direnişin içinde yer alıyor anlamadım adam hem pariste eğitim alıyor hem de fransaya karşı habere bak laik olunca devletler arşa çıkıyor sanki
Avatar
SEDAT KİPER - 6 yıl önce
tunus halkini candan kutluyorum
Avatar
Ilhan Akılseven - 6 yıl önce
Arab baharı adı altında başlatılan iç savaşlar ve ardından dış güçler, ve bu işlerin diğer bir ortağı olan Erdoğan Bob projesi eş Başkanı devletlerin çöküşü Libya'da Mısır'da Tunus'ta Irak, Suriye bu ülkeler milletleri paramparça ettiler. Yüzbinlerce insanlar katledildi, milyonlarca insanlar yerlerinden ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldılar. Ve bu Bob projesi adı altında yürütülen çalışmalar gusraklarına kaldı hedeflerine ulaşamadılar ters tepti. Imanlı insanlar var tabiiki bunu hesaba katmadılar. BOP projesi işi çökmüştür. Şimdi sıra Türkiye'ye dayandı, büyük israel projesi Akdeniz'den taa Ermenistana kadar. Sözde büyük Kürdistan adı altında.