Suriyeli general kıskaç planını anlattı

Suriye Ordusunun en etkili komutanlarından General Velid Abaza, ABD’nin Rakka operasyonundaki hedefini şu sözlerle değerlendirdi: Bu Kürt devleti planının arkasında ABD ve İsrail vardır. Ancak dört devlet İran, Irak, Suriye, Türkiye... Buna müsade etmezler

Suriyeli general kıskaç planını anlattı
10 Haziran 2016 Cuma 11:58

Mehmet Kıvanç / Şam
[email protected]

Aydınlık, Suriye Ordusu’nun en etkili isimlerinden General Velid Abaza ile bölgedeki gelişmeleri Şam’daki ofisinde konuştu. 1982’deki Hama olaylarının bastırılmasında kilit rol oynayan, Türkiye ile ilişkilerin iyi olduğu dönemde Ankara’yla sıkı ilişkiler kuran Abaza, Rakka operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. Emekli olmasına rağmen görevini sürdüren general, Rusya ve müttefik güçlerle Suriye direnişinin planlanmasında danışmanlık yapmaya devam ediyor. Türkçe de bilen general söyleşimiz boyunca sık sık Türkiye ve Suriye’nin dost ve kardeş olma zorunluluğunu vurguladı.

ABD VE İSRAİL’İN PLANI KÜRT DEVLETİ’
General Abaza, ABD’nin Rakka operasyonundaki hedefini şu sözlerle değerlendirdi: “Bu Kürt devleti planının arkasında ABD ve İsrail vardır. Ancak dört devlet İran, Irak, Suriye, Türkiye... Buna müsade etmezler. Böyle bir devlet kurulamaz. ABD’nin planı, düşündüğü; PYD lehine bir kazanç sağlamak. Federasyon için bu toprakları genişletmeye çalışıyor. Bölgedeki ABD planının bu olduğunu düşünüyorum. Tabii yapabilirlerse.”
Abaza ABD planının başarılı olamayacağını da vurguladı: “Suriye Ordusu bu ABD planını boşa çıkarabilir mi? Suriye’deki bütün Kürtler bu ABD planına onay veriyor mu? Suriye’de 12 Kürt partisi vardır. Bu partilerin çoğu bu planı kabul etmeyecektir. Çünkü Kürtler Suriye halkının bir parçası. Bazı fanatik, milliyetçi Kürt gruplar başarılı olamayacaklar.”

‘ATEŞKES HATAYDI’
Suriye krizindeki cepheleşme, Rusya’nın hava gücünü kullanarak askeri müdahalesini getirdi. 27 Şubat’taki ateşkese kadar Suriye Ordusu önemli kazanımlar elde etti. Ancak ateşkesle birlikte terör örgütleri yeni bir soluk aldı. Abaza bu noktada ateşkes sürecinin hata olduğunun altını çizdi:”Daha bir hafta önce Rus uzmanlar buraya geldi. Konuştuk. Anlattım uzun uzun. Biz durduk ama onlar durmadı, cephanelerini yenilediler.”
Bugün Suriye Ordusu’nun önünde iki kritik düğüm bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Halep kentinin tamamen kurtarılması. Diğeri ABD’nin Rakka hesaplarına karşı IŞİD’in Suriye topraklarından süpürülmesi.

RUSYA, ÇİN VE İRAN’IN ÖN CEPHESİ
Halep konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Şu an Halep ve çevresinde yaşananlar hakkında ABD’yi önceden uyardık. Halep’in teröristlerin eline geçmesini önlemek için Suriye Ordusu’na en aktif desteği vereceğimizi biliyorlar” dedi. Bu sert açıklama, “Rusya yeni bir hamle yapar mı?” sorusunu akıllara getirdi. Abaza bu konuda, bütün seçeneklerin masada olduğunu söylüyor ve dünya ölçeğindeki cepheleşmeye işaret ediyor: “Suriye, Rusya’nın kendisini savunması bakımından ön cephedir. Hatta Çin ve İran içinde öyledir. Buradaki radikallerin bir sonraki hedefi Rusya’dır. Rusya, Suriye’den kesinlikle çekilmeyecektir.”

SURİYE ORDUSU’NUN IŞİD PLANI NE?
ABD’nin 25 Mayıs’ta başlattığı Rakka operasyonuna Suriye Ordusu, 2 Haziran’da Rakka’nın güney batısındaki Tabka Askeri Üssü’ne harekat başlatarak yanıt verdi. Ordu birlikleri Rakka’ya 50 kilometre uzaklıktaki Tabka’ya 20 kilometre kadar yaklaştı. Abaza, operasyonun Rakka’yla sınırlı olmadığını Halep’ten Irak’a kadar geniş bir coğrafyayı içeren planlama olduğunu belirtti: “İran bugünlerde Irak’a ağırlık verdi. Irak, İran’ın komşusu, sınırı var. Rusya’nın Suriye’de operasyonlara başlamasıyla birlikte İran’nın Irak’a yönelmek bakımından eli rahatladı.”

‘IRAK ORDUSUYLA IŞİD’İ ARAYA ALACAĞIZ’
Abaza, Suriye ve Irak’lı güçlerin IŞİD’i kapana alacağı bir sürece işaret etti:
“Ordumuz şimdi Tabka’yı kurtarmak için ilerliyor. Sonra Rakka kentine gidecek. İnşallah yakında çok iyi haberler duyacaksınız. Rakka kenti kurtarılacak. Suriye Ordusu, Rakka ve Deyr Zor’u kurtardıktan sonra Irak sınırına varmış
olacak.
Doğuda da Irak kuvvetleri var. Irak kuvvetleri Suriye sınırına ilerliyorlar. IŞİD’e karşı başarılı operasyonlar düzenliyorlar.
Böylece IŞİD, Suriye ile Irak kuvvetlerinin arasında kalacak. Onların tek çıkış yolu Türkiye sınırına kaçmaktır.”

‘ABD TÜRKİYE’DE DARBE İSTİYOR’
Suriyeli general, Türkiye ve Ankara ile ilişkiler konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Generalin açıklamalarının satır başaları şöyle:
“Katar milyarlarca dolar harcadı. Enver Sedat’la yaptıklarını bizimle yapmaya çalıştılar. Müslüman Kardeşler’i İstanbul’da topladılar. Suriye’de hapiste bulunan üyelerinin serbest bırakılmasını, İran ve Hizbullah’la olan ilişkilerimizi kesmemizi istediler. İsrail ve Suriye arasında aracılık yapacaklardı. İstanbul’a biz gittiğimizde İsrail’den de heyetler oluyordu. Biz görüşmüyorduk onlarla. Dolaylı yoldan mesajlar geliyordu...

ATATÜRK’Ü SİLEMEDİLER
Türkiye’de Atatürk’ün tarihini silmeye çalıştılar. Ama yapamayacaklar. Erdoğan’ı çöküşe bıraktılar.
Şahsen ABD’nin kendi lehine olacak bir askeri darbe niyeti olduğunu düşünüyorum. Böyle bir istek var. Erdoğan da Enver Sedat’a benziyor. Erdoğan’ı kullandılar. İşleri bitince Enver Sedat’ı öldürdüler. Mursi’yi getirdiler.

SEZER’LE GÖRÜŞME
Adana mutabakından sonra Türkiye-Suriye arasında kurulan işbirliği komitesinde aktif görev aldım. Altı ayda bir gidip geliyorduk. İlişkilerimiz çok güzeldi. Arap ülkeleriyle olduğundan çok daha yakındık Türk dostlarımızla. Bir keresinde Sayın Ahmet Necdet Sezer ile 10 dakika görüştük. Beyfendi çok kültürlü ve üzerimizde çok olumlu, saygın bir etki bıraktı.

‘ERDOĞAN MAHVETTİ’
Türkiye, Türk malları üzerinden Arap çarşılarına hakim olabilirdi. Biz köprü olacaktık. Ekonomik ilişkiler aslında bizim aleyhimizeydi. Türk malları Suriye piyasasına girdikten sonra çok sayıda sanayi kuruluşumuz iflas etti. Ancak biz ikili ilişkilerin sonunda hepimize faydalı olacağını biliyorduk. Erdoğan her şeyi mahvetti. Suriye’de çok büyük suçlar işledi. Erdoğan’la bir barış ihtimali sıfır.”

‘GÜÇLÜYÜZ DAHA ON YIL SAVAŞIRIZ’
IŞİD’in ABD ve İsrail tarafından kurulduğunu vurgulayan Suriyeli general, ABD’nin son Rakka hamlesiyle ilgili farklı bir noktaya şu sözlerle işaret etti: “Bölgede bir Amerikan komplosu olduğunu düşünüyorum. IŞİD, Rakka’dan Halep kuzeyine ve Türk sınırına çekildiği zaman Amerikan koalisyon uçakları neredeydiler? Bu uçaklar teröristler çekilirken neden vurmadı? IŞİD, Rakka, Deyr Zor ve Musul’a kadar Irak topraklarını büyük konvoylarla işgal ettiği zaman ABD koalisyon uçakları neredeydi? Bu ABD koalisyonu, bu uçaklar IŞİD’i korumak için vardır.”
Batının kendi içindeki radikalleri Suriye’ye yollayarak iç temizlik yaptığını söyleyen Abaza, “Gerekirse 10 sene daha savaşırız” dedi. General, “Suriye Arap Ordusu’nun gücü vardır. Karada bu güç belirleyici olacaktır. Suriye askerinin postalının ulaştığı her nokta vatanımızdır. Suriye bu katillere mezarlık olacaktır. Biz Suriye’de bu paralı katillerden on binlerce öldürdük. Beş yıl boyunca dünyayla savaşan kahraman ordumuz ve halkımız savaşmayı sürdürecek. Daha beş yıl, on yıl savaşacak gücümüz var. Hiç bir şeyden korkmuyoruz. Allah’ın izniyle kazanacağız” diye devam etti.
Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini dilediklerini söyledi. “Dürüst, temiz, vefalı Türk halkına selamlarımızı gönderiyoruz” diyen Suriyeli general, “Türkiye-Suriye ilişkilerinin eskisi gibi olmasını, aramızdaki sınırların açılmasını, ziyaretlerin yeniden başlamasını istiyoruz. İnşallah bunlar çok yakındır” sözleriyle Türkiye’ye sıcak meajlarını gönderdi.   

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.