‘Suriye ile ilişkiler Ankara’ya bağlı’

Şam’daki etkin siyasetçilerden Ömer Osi, Rusya’nın müdahalesinin sonuçlarından, PYD’nin ABD ve Rusya ile ilişkilerine, Suriye Ordusu’nun operasyonlarından, “Esad’lı geçiş planı”na kadar birçok konu hakkında gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘Suriye ile ilişkiler Ankara’ya bağlı’
30 Ekim 2015 Cuma 22:15

Mehmet Kıvanç / Şam

Suriye Kürt Ulusal İnisiyatifi ve Halk Meclisi Ulusal Uzlaşma Komisyonu Başkanı Ömer Osi Şam’da Aydınlık’ın sorularını yanıtladı. Osi’ye göre, Türkiye Suriye politikasını değiştirmek zorunda kalacak. Osi, “Suriye hükümeti yeniden ilişki kurmaya hazır mı?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:
“Bu ikinci tarafın tutumlarına bağlı. Erdoğan Türkiyesi ya da Erdoğan’ın olmayan Türkiye bu tutumları yeniden gözden geçirirse bu ikili ilişkiler de tekrar gözden geçirilebilir. Suriye halkının çoğu buna karşıdır. Fakat politikada sabit düşmanlar sabit dostlar yoktur. Önemli olan şey teröristlere finans desteğinin ve diğer alanlardaki yardımların durdurulmasıdır.”
Osi, Türkiye’de konuşulan Suriye’de güvenli bölge planının Rusya’nın girişiminin ardından imkansızlaştığı değerlendirmesini yapıyor.

ESAD’IN DURUMUNA SURİYE HALKI KARAR VERİR
Osi, Türkiye’den gelen “Esadlı da geçiş olur” ifadesinin Suriye’de nasıl algılandığıyla ilgili şunları kaydediyor:
“Suriye’nin gelecek Cumhurbaşkanı Suriye halkının saptayacağı ve belirleyeceği bir konudur. Bu kesinlikle dıştan herhangi bir planı kabul etmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanı demokratik seçimlerle iktidara geldi. Suriye halkı olarak, sayın Başkanımız Beşar Esad’a sadece Cumhurbaşkanı olarak bakmıyoruz. Suriye’nin ulusal bütünlüğünün bir sembolüne dönüştüğünü düşünüyoruz. Bu nedenle Suriye’nin düşmanlarının söyledikleri bizi ilgilendirmez.
“Belki bir aşamada erken seçimler yapılabilir. Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri. Ve Suriye halkı bunu kararlaştıracak. Suriye Rusya anlaşmasının özü zaten bunun üzerinde...

RUSYA’NIN MÜDAHALESİ...
Ömer Osi, Rusya’nın hava operasyonlarına başlamasının çok olumlu sonuçları olduğunu vurguluyor. Osi şunları vurguluyor:
“Müttefiğimiz Rusya, bu müdahalelerde bulunurken Rusya’nın geri bölgesini savunmaktadır. IŞİD, Nusra, Fetih Ordusu, İslam Ordusu ve El Kaide türevi tüm bu terörist örgütler başarılı olsaydılar bu tehlike Rusya’ya yayılacaktı, Avrasya coğrafyasına ilerleyecekti. Rusya’nın müdahalesi ile Batı’nın müdahalesi arasında büyük bir fark var. Rusya’nın müdahalesi Suriye’nin resmi talebi üzerine gerçekleşti. Rusya müdahalesi başladıktan kısa süre sonra geçmesine rağmen çok iyi sonuçlar ortaya çıktı.

SURİYE ORDUSU TERÖRÜ BİTİRECEK
Buna karşılık, ABD ve Batı koalisyonunun amacının terörü bitirmek olmadığını vurgulayan Osi, “ABD’nin IŞİD ve diğer örgütlere verdiği görev bitmedi” diyor ve ekliyor:
“IŞID ve benzeri örgütler ABD patentlidir bu güçler tarafından kurulmuştur. NATO ülkeleri tarafından ve bölgedeki bazı ülkeler tarafından desteklenmiştir. Katar Suudi Arabistan ve Erdoğan yönetimi tarafından kurulmuştur. Tabi Türk halkının bununla hiç bir ilişkisi yoktur.”
Osi, Suriye krizinin çözümünün iki şarta bağlı olduğunu vurguluyor. Birincisi, Suriye Ordusu’nun terör örgütlerinin kontrol ettiği bölgelerde hakimiyet kazanması. Osi, Suriye Ordusu’nun önümüzdeki günlerde aşama aşama Türkiye sınırına doğru kontrolü sağlayacağını vurguluyor ve şöyle devam ediyor:
“İkinci nokta bölgesel ve uluslararası planlar görüşmeler ve anlaşmalar... Tahran, Bağdat, Güney Lübnan ve Moskova’ya kadar uzanan direniş ekseniyle sömürgeci Batı ve müttefikleri arasında Rus projesi kapsamında sağlanacak anlaşmalar. Kanaatime göre Rusya’nın, Suriye krizi hattına güçlü ve büyük girişi konusunda, ABD ile aralarında bir uzlaşma, bir anlaşma var. Oyun büyüklerin elinde. Bir tarafta Rusya’nın öncülüğünde İran, Irak, Suriye, Güney Lübnan direniş ekseni. Diğer tarafta ABD ve Batı ülkeleri... Oyun bu güçler arasında. Ben de Suriye Halk Meclisi üyesi olarak büyüklerle, süper güçlerle anlaşmaktan yanayım. Düşük veya küçük taraflarla değil.”

UZLAŞMA ÇALIŞMALARI
2012 yılından beri Suriye içindeki muhalif gruplarla görüşmeler yürüten Suriye Halk Meclisi Ulusal Uzlaşma Komisyonu’nun Başkanı Osi, Rusya’nın hava operasyonları ve Suriye Ordusu’nun karadaki ilerleyişinin ardından bazı terör gruplarının geri adım attığına dikkat çekti.

KÜRTLER, SURİYE’NİN TARAFINDA KALACAK
Osi, PYD’nin ABD ve Rusya ile ilişkileri konusunda iddialı değerlendirmeler yapıyor. PYD’yi ve Suriye’deki diğer Kürt gruplarını yakından tanıyan Osi, PYD’nin bir süre sonra ABD’den uzaklaşıp Rusya işnisiyatifine yaklaşacağını savunuyor:
“ABD kolaylıkla bölgeden çekilmez. Alternatif araştırmaya başladı. Rus projesine karşı, Kürt koruma güçlerini (YPG) kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Fakat Kürtler bu noktayı anlıyor. Ve seçeneklerini Rus kampında görecekler. ABD Demokratik Suriye Ordusu ile Rakka’yı IŞİD’ten kurtarmaya çalışıyor. Bu ordu elli bin elemandan oluşan bir ordu. Çoğunluğu Kürtlerden. ABD 50 ton silah gönderdi.
“Biliyorsunuz Kürt Koruma Güçleri hem ABD hem Rusya ile ilişki kuruyor. Son dönemde Kürt koruma güçleri, Suriye ve Rusya arasında önemli görüşmeler yapıldı. Teröristlere karşı savaş cephesinde koordinasyon sağlamak için. Ben Kürt güçlerinin en sonunda Rus tarafında olacağını düşünüyorum. Rusya Suriye İran Irak... Kürtlerin doğal konumu burda olacak.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.