'Soykırım' kararı Neonazileri hortlattı

Alman Meclisi'nin 'soykırım' kararı almasının ardından dün Dortmund kentinde hükümetin sığınmacı politikasına karşı yürüyen Neonaziler, 'Katil Türkler, burayı terk edin' sloganı attı

'Soykırım' kararı Neonazileri hortlattı
06 Haziran 2016 Pazartesi 11:28

İstihbarat Servisi
Almanya'nın Dortmund kentinde yaklaşık 900 aşırı sağcı Neonazi, hükümetin sığınmacı politikasını yürüyerek protesto etti. Yürüyüşte “Katil Türkler burayı terk edin” sloganı atılması dikkat çekti. Ancak Neonazilerin eylemine karşılık 5 bin sol görüşlü gösterici “Dortmund dünya halklarına açık” sloganıyla ırkçılığa geçit vermedi. Alman polisi tarafından eylemden bir gün önce halkın posta kutularına “Yürüyüş süresince sokağa çıkmayın” yazılı broşürler bırakıldığı iddia edildi.
Aşırı sağcı Neonazi grubu önceki gün Türklerin yoğun yaşadığı Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ne bağlı Dortmund kentinde yürüyüş yaptı. Neonazilerin yürüyüşünü karşıt görüşlü 5 bin kişi protesto etti.
Neonaziler, “Sığınmacı akınını durdurun”, “Almanya'nın gelecek günü” yazılı pankartlarla yürüyerek, hükümetin sığınmacı politikasını değiştirmesini istedi. Yürüyüş esnasında yaklaşık 300 aşırı sağcı, Nazilerin kullandığı kırmızı siyah ve beyaz renkli flamalar taşıdı. Eylemde “Almanya Almanlarındır, yabancılar dışarı”, “Katil Türkler, burayı terk edin” sloganları atıldı.

NAZİLERE KARŞI 5 BİN KİŞİ SOKAĞA ÇIKTI
Kentte aynı anda Neonazilere karşı düzenlenen farklı gösterilere ise yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
Göstericiler, “Naziler dışarı” sloganıyla aşırı sağcıları protesto etti. Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau da Dortmund'da dayanışma içinde, dünyaya açık insanların yaşadığını belirterek, aşırı sağcıların tarihin çöplüğüne ait olduklarını söyledi.
Aşırı sağcılarla sol grupların karşı karşıya gelmemesi için diğer kentlerden takviye ekiplerle yaklaşık 5 bin polis görev yaptı. Neonazilere karşı eylem yapan grup zaman zaman Nazilerin geçeceği yolları kapatmaya çalıştı. Bunun üzerine Alman polisi ile sol gruplar arasında arbede çıktı.

Karar Türkofobiyi artıracak

Gamze Çınlar
[email protected]
Almanya Federal Meclisinin, 1915 olaylarını soykırım olarak gösteren tasarıyı kabul etmesini Aydınlık'a değerlendiren Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, “Bu karar Almanya'da varolan Türkofobiyi artıracaktır” dedi. Şen, sözde 'Ermeni soykırımı'nın okul kitaplarına girmesinin 980 bin okul çağındaki Türk çocuğu üzerinde olumsuz etki yaratacağına dikkat çekti.

TÜRKLER OLUMSUZ ETKİLENECEK
Prof. Dr. Faruk Şen'in değerlendirmesi şöyle: “Türkiye bu kararın alınacağını Şubat ayından beri biliyordu. Tepki koymakta çok geciktik. Türkiye bu konuda yapılan protestolara da destek vermedi. En son Vatan Partisi'nin, Doğu Perinçek'in Berlin'de yapacağı mitinge Bakanlık tarafından yönlendirilen Diyanet İşleri teşkilatlarının katılma sözü vardı. Diyanet İşleri sözünü yerine getirmedi. Almanya'daki Türkleri harekete geçirmek için hiçbir şey yapılmadı. Örneğin Türk işyerlerinin bir günlüğüne kapatılması istenebilirdi, Türkler bir günlüğüne bankalardaki paralarını çekebilirdi. Bunların hiçbiri yapılmadı. Yani biz bu golün geleceğini biliyorduk. Penaltı noktasına geldikten sonra harekete geçtik.”
Şen, alınan kararın Almanya'da yaşayan Türkleri nasıl etkileyeceğini 3 maddede özetledi: “1. Bu karar Almanya'da zaten varolan Türkofobiyi artıracaktır. 2. Almanya'daki 2 milyon 100 bin Türk'ün uyumuna negatif etki yapacaktır.
3. Almanya'da 980 bin okul çağında Türk çocuğu var. Bu 16 eyalette okul kitaplarına girecek ve Almanlar Türklere 'siz bizden evvel soykırım yapan bir ulussunuz' diyecek. Almanlar 'Biz 6,5 milyon museviyi yaktık, bak Türkler de tehcirle adam öldürmüşler' imajını soykırım haline getirmek istedi.

YENİ BİR GOL ATMAK GEREK
Bundan sonra yapılması gerekenleri fotboldan örnek vererek açıklayan Şen “Gol yedikten sonra yapacağınız tek şey yeni bir gol atıp beraberliği sağlamaktır. Bunun için ilk olarak Almanya'da Türklere karşı yapılan sistemli katliamları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirip karara bağlatmak gerekir. 1992'de Mölln olayı, 1993'te Solingen, 2008'de Ludwigshafen'da yakılan 10 kişi ve Nazi cinayetlerinde ölen 8 Türk esnaf.. Muhtelif ölümlerle birlikte 31 Türk Naziler tarafından öldürüldü ve Alman derin devleti buna göz yumdu. Bunu Türk parlamentosuna getirerek, Türk göçmenlere sistematik katliam yapan ülke Almanya'dır diye bir karar çıkartılmalı. İki, Almanya'da Anayasa Mahkemesi'ne, oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidelim. Üç; Almanya'daki Türkler harekete geçip kararı protesto etmeli” dedi.

DÜZELTİLMESİ İSTENMELİ
AKP hükümetinin söz konusu kararın geçmemesi için dik duramadığını belirten Prof. Dr. Şen, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Alman hükümetinden bir yaptırım istemeli. 'Bu karar yanlış bir karardır. Lütfen koalisyon ortağınızla birlikte bu kararın geri alınması için parlamentoda bir oylama yapın' demeli. Düzeltme hakkı tanınmalı. Yanlışı düzeltmek hükümetin görevi olmalıdır. Tabii Türkiye'nin bu düzeltmeyi istemesi lazım” dedi.

‘Tükürdüklerini yalayacaklar’

Devrim Aşkın Karasoy / Antalya
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin, partisinin Antalya İl Başkanlığının düzenlediği eylemde Federal Almanya Meclisi'nin "sözde Ermeni soykırımı" tasarısını kabul eden kararının geçerliliği olmadığını belirterek, “Alman Meclisi tükürdüğünü yalayacaktır” dedi.
Gültekin, Vatan savunmasını soykırım olarak nitelemekteki amacın Türk Milleti’nin vatanını savunma iradesini kırmak, elini kolunu bağlamak olduğunu dile getirdi. Gültekin, Almanya'nın bu kararla, bölgemizde sınırları yeniden çizme peşinde olan emperyalist koalisyona dahil olduğunu ancak Alman Parlamentosunun, "Ben AHİM kararlarını tanımıyorum" deme lüksünün olmadığını belirtti.
Almanya'da yaşayan Türk yurttaşları, Alman Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmaya çağıran Gültekin, Vatan Partisi olarak bunun örgütlenmesine giriştiklerini kaydetti. Gültekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne çağrısında ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Meclisi olmaya yakışır bir tepki gösterilmesinin gereğine işaret etti. Gültekin, Hükümetin de Birleşmiş Milletlere başvuruda bulunarak kararın uluslararası hukuka aykırılığını tescil etmesinin aciliyetine değindi.

VATAN PARTİSİ'NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
"Alman Meclisi bu kararını düzeltene kadar Türk Milletinin tepkisi sürecektir ve Vatan Partisi buna önderlik edecektir" diye konuşan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gültekin, partisinin çözümlerini şöyle sıraladı: "Alman devleti ile girişilen ortak projeler derhal gözden geçirilmelidir.
Türkiyeyi yönetme koltuklarında oturanlar tarihi sorumluluklarını yerine getirmelidir. Küstahça tavrın nedeni topraklarımızı emperyalist faaliyetlere açmamızdır. İncirlik üssünden uçaklar kalkıyorsa Alman meclisi bu kararı alır. Türkiye toprakları Türkiye'yi bölme faaaliyetine destek için kullanılıyorsa, işbaşındaki iktidar buna yol açıyorsa, başka ülkelerin parlamentoları çıkar tarihinizi karalayacak kararlar alır. İncirlik üssü başta ABD olmak üzere bütün emperyalist ülkelerin uçaklarına kapatılmalıdır. Bölge ülkeleri ile işbirliğine geçilmelidir. Alman Meclisi tükürdüğünü yalayacaktır. Hep beraber yaşayıp göreceğiz."

‘Soykırım kararını tanımıyoruz’
Ege ve Marmara bölge baro başkanları, Alman Federal Meclisi'nde Ermeni iddialarına ilişkin alınan kararın "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.
İzmir Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Genişletilmiş Ege ve Marmara Bölge Baro Başkanları Toplantısı, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yapıldı.
İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 16 ilin baro başkanının katıldığı toplantının sonuç bildirgesinde, Almanya Federal Meclisinde kabul edilen Ermeni iddialarına ilişkin kararla ilgili değerlendirme de yer aldı. Bildirgede şunlar kaydedildi: "Alman Federal Parlamento’sunun, kendisini mahkeme ve tarihçi yerine koyarak, hiçbir ciddi bilimsel ve tarihsel referansa dayanmayan, gerçeklikten ve ciddiyetten uzak, tek taraflı, dostluğa sığmayan kararı kabul edilemez. Alman Meclisi’nin, bilimsel ve tarihsel araştırmaların önünü tıkayan böyle bir karar almaya hakkı, yetkisi ve haddi bulunmamaktadır. Kin ve düşmanlık tohumları eken, yaraları kaşıyıp kanatan bu kararı tanımıyoruz ve kabul etmiyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşmiş kararlarına da açıkça aykırı olan bu karar, Almanya'nın kendi soykırımcılığına ortak arama gayretinin dışında bir anlam taşımamaktadır. Alman devleti bu haksız ve hukuksuz tutumunun sonuçlarına katlanacaktır."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.