Soma’da ‘üzgünüm’ diyemeyen kifayetsizliğin dramı!

“Soma halkının acısını paylaşıyoruz. Başınız sağolsun! Türkiye için çok üzüntü duyuyoruz!”Son iki gündür Almanlardan en sık duyulan cümleler bunlar. Akademi, iş dünyası, siyasetçiler nereye baksak, kiminle görüşsek...

Soma’da ‘üzgünüm’ diyemeyen kifayetsizliğin dramı!
17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:26

13somauzgun

“Soma halkının acısını paylaşıyoruz. Başınız sağolsun! Türkiye için çok üzüntü duyuyoruz!”Son iki gündür Almanlardan en sık duyulan cümleler bunlar. Akademi, iş dünyası, siyasetçiler nereye baksak, kiminle görüşsek yas var. Alman dostların iki gündür Soma’da yaşanan facia nedeniyle müzik dinlemediklerine tanıklık ediyoruz. Acı büyük. Bir Alman Profesör “Bengladeş’deki yangın felaketine de çok üzüldük ancak söz konusu Türkiye olunca, acılar ete kemiğe bürünüyor, artık akraba olduk” diyor. Soma ile tüm ayrıntıları çok yakından takip ediyorlar. Almanları bir konu çok derinden yaralıyor: Türk başbakanın Soma konuşmasında insan olarak kılını kıpırdatmaması (Kaltschnäuzigkeit, herzlos, gefühllos!), böylesine büyük bir acıyı “Bu işin fıtratında kazalar var” gibi bir cümleyle “sıradanlaştırma” çabasına girmesi... “Bu başbakanın” ağzından asla “Çok üzgünüm”, “Acı çekiyorum”, “Ciğerim yandı” gibi insanlığa dair tek cümlenin çıkmamış olması. Bir çok Alman gazetesi de bu kifayetsizliğe dikkat çekiyor.

Yerkel’e öfke büyük!

Erdoğan’ın danışmanı Yusuf Yerkel’le ilgili karelerin Alman medyasında bir çığ gibi yayılması, öfkeyi taşırıyor. Kin ve nefret bir yana “erkeklik raconunun kabul etmediği” korkaklığın tablosu! Özel kuvvetlerin zaten “yere serdiği” bir genci tekmelemekten daha ucuz ne olabilirdi? Ancak Almanları burada asıl öfkelendiren durum başka. İnsanlar orada acı içinde kıvranıyor, o psikolojiyle farklı tepki verebilirer. Yerkel’in iddia ettiği gibi hakaret olsa bile, bu işin hiç mi hukuka başvurma yolu yok? Türkiye’de yönetici kadroların “infaz hırsı” anında “linç girişimi” bu kareler sayesinde Almanların hafızasına kazınmış bulunuyor. Bu satırların yazıldığı saatlerde, Tayyip Erdoğan’ın Soma’da genç bir kızımızı nasıl tokatladığından bura kamuoyunun henüz haberi yok!

Alman sendikaları Soma için yas tutuyor

Soma faciası Alman sendikalarının da gündemine oturuyor.

İlk baş sağlığı mesajı Alman Maden, Kimya ve Enerji Sendikası’nın (IGB CE) Başkanı Michael Vasilliadis’den. “Hiç tesellisiz olduklarını” belirten Vasilliades’in eleştirleri az değil:

Türkiye güvenlik yönetmeliklerini sürekli ihlal ediyor!

Türkiye, iş sağlığı ve güvenliğinin asgari gerekliliklerini sürekli yerine getirmiyor!

Sendikal haklar sürekli ayaklar altında!

Vassilliadis, kömür madeni kazasında Türk başbakanın tersine işi asla kadere bırakmıyor: “Soma faciası, oradaki güvenlik açıklarını korkunç şekilde gözler önüne serdi.”

Vasilliades aynı acıların yaşanmaması için, Türk hükümetinden “insan onuruna” yakışan çalışma şartları, her türlü “iş yeri güvenliği” ve “sendikal faaliyetlere izin” verilmesini talep ediyor. Alman sendika başkanı Türk Maden İş’le irtibat halinde olduklarnı ve konunuyu takip ettiklerini bildiriyor.

Alman Sendikalar Birliği’nden AKP’ye ağır eleştiriler

Soma faciası, Avrupa’da en güçlü konumdaki Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) Berlin’deki 20. Yıl Olağan Kongresi’ne de damgasını vuruyor. Başkan Reiner Hoffmann Soma’da hayatını kaybedenlerin aileleri için yayınladığı başsağlığı ve dayanışma mesajında, Alman Sendikalar Birliği’nin Soma’daki korkunç kazada hayatını kaybeden meslekdaşları için yas tuttuğunu açıklıyor. Hoffmann , “üzgün ve öfkeliyiz. Zira Soma faciası on iki yıllık AKP hükümeti döneminde ne yazık ki münferit bir olay değil” diyor ve ekliyor:

Bu dönem içinde 12 bin meslekdaşımız hayatını kaybetti. İş yeri güvenliği yetkili makamlarca sistematik olarak denetlenmiyor.” Hoffmann konuşmasını inatla sürdüyor: “Erdoğan hükümeti çok değil daha üç hafta önce Soma maden ocağındaki kazalar için bir soruşturma komisyonunun oluşturulmasını reddetti. Bu gün de felaketteki sorumluluğunu reddediyor.”

Türkiye derhal uluslararası asgari standartları uygulamalı!

Hoffmann ardından Alman Sendikalar Birliği’nin 20. Olağan Kongresi’ne katılan sayıları bine yakın delegenin ortak açıklamasını okuyor. Türk sendikalarının işyeri güvenliği ile ilgili uluslararası asgari standartlara uyulması taleplerini destekleleceklerini, kazalar olmadan Türk sendikacıların güvenlik açıklığına dikkat çektiklerini ama dikkate alınmadıklarını, artık en nihayet bu çağırılara kulak verilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Türkiye’nin Uluslararası Çalışma Örgütü’nün sıralamasına göre ölümcül iş kazaları sıralamasında Çin ve Bengladeş’ten sonra 3. sırada yer aldığı da hatırlatılıyor. Açıklamanın son cümlesi dikkat çekiyor: “Düşüncelerimiz öldürülen meslekdaşlarımızın aileleriyle birlikte.”

Almanya ısrarla ‘iş yeri güvenliği’ diyor.Kaderle ne alakası var?

Dün, Soma kazası için görüş almak üzere sendika başkanları Sayın Vasilliadis ve Sayın Hoffmann’a ulaşmaya çalışıyorum. Kongre nedeniyle bir zaman aralığı yakalamaya çalışıyoruz. Bu ara kongre sekreterleri, basın sözcüleri ile kısaca görüşüyorum. Üzüntü ve öfkeye bizzat tanıklık yapıyorum. Erdoğan’ın “Bu işin fıtratında kazalar var” kaderciliği orada da infial yaratmış. Bir kadın sendika sözcüsü “Açıklama son derece insan onurunu incitici ve alaycı. Ölen insanların anısına saygı nedeniyle bu konuda susacağız” diyor. Daha sonra Michael Vasilliadis’in basın sözcüsü Sayın Deneke’ye Erdoğan’ın sözlerini hatırlatıyorum. “Neden kömür madenlerindeki ölümler Almanya’da daha az” sorusunu yöneltiyorum. Deneke, tek cümleyle cevap veriyor: “Almanya’da iş yeri güvenliği standartları çok yüksek.”

Alman sendikalarının Soma dayanışması

Deneke’den, Alman Sendikalar Birliği’nin Soma’daki ailelerle dayanışma kampanyası başlattıldığını duyuyorum. Berlin’deki delegeler kendi aralarında ilk etapta 6 bin 500 avro toplamışlar. Alman Metal sendikası ve DGB de açılış 25 bin avro ile yapmışlar. Önümüzdeki günlerde bağış için hesap numaraları duyurulacak. DGB Soma’lı ailelerin çocuklarını okutmayı hedefine koymuş.

Gönül Kenter


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.