Snowden yeni gizli NSA raporunu açıkladı: Büyük sızma planı

Mehmet Yaşar Yıldız

Snowden yeni gizli NSA raporunu açıkladı: Büyük sızma planı
07 Eylül 2014 Pazar 11:43

13manset5
NSA eski çalışanı Edward Snowden’dan dünyada büyük yankı uyandıracak bir rapor yayınladı. Amerika’daki düşünce kuruluşları, üniversitelerle eş güdüm halinde 10 ayda hazırlanan rapor tehlikenin boyutunu gösteriyor
Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) bilgilerini sızdırarak tüm dünyada büyük yankı uyandıran Edward Snowden geçtiğimiz günlerde ABD’nın uluslararası istihbarat faaliyetlerini içeren yeni bir rapor daha yayınladı. ‘Küresel Eğilim 2025’ başlıklı rapor geçtiğimiz cuma günü The İntercept sitesinde yayınlandı. ABD ulusal istihbarat şefi David Shredd’in Amerika’daki düşünce kuruluşları, üniversiteler, profersörler ve ekonomistlerle beraber çalışıp 10 ayda hazırladık dediği rapor, NSA’nin resmi bir raporu olmakla beraber ‘gizli belge’ olarak belirtiliyor. Shredd, raporun girişindeki “Bir kişi uzun vadeli bir gelecek planlamazsa, sürprizlerden asla kurtulamaz” ifadesiyle projenin ulusal güvenlik amaçlı oluşturulduğunu belirtiyor.
DÜNYA’YI TAKİP EDEN BİR SİSTEM
 Dünya gündemini tekrardan sarsacak olan rapor, Amerikan istihbarat teşkilatının gelecekte uygulanacak olan olası senaryoların anahtar taktiklerini içeriyor. Raporun oluşturulmasına dayanak olarak üç anahtar varsayım olduğu görülüyor. Birincisi Amerika’nın dünyanın en güçlü ülkesi olarak kalması. İkincisi, silahlardan gıda işçisine kadar her nesneyi takip altına alma, devletlerden gruplara kadar bütün insanlar arasında dolaşan bilgileri dönüştürebilme, aynı zamanda bilgisayarlar ve kitle iletişim araçlarıyla çok geniş alandaki internet ağlarına ulaşabilme. Üçüncü anahtar varsayım ise  kendi kendine google earth,facebook,wikipedia aracılığıyla büyüyebilen ve kendini yenileyebilme kapasitesine sahip digital bir sistem oluşturma.
RUSYA VE İRAN’IN ARASI AÇILMALI
Rapora göre projenin en önemli kısımlarından biri ise ‘Sential Enterprise’ isimli bir yazılım. Bu yazılım veri çok geniş hacimli, eş zamanlı veri giriş çıkışlarını tanımlama ve kontrol etmeye yarıyor. Sentient Enterprise adlı yazılım bir günde 19 milyon kitaba ve yüz bin  kütüphaneye  eş değer binlerce exabyte boyutunda bilgilerin izini sürüp yönetebilme kapasitesine sahip ve bunu da kullanılan üst düzey yapay zeka teknolojisiyle eş zamanlı olarak yapıyor. Ayrıca raporda çok kutuplu bir dünyadan bahsederken AB ve ABD’yi bir grup, Asya ve Afrika ülkelerini ayrı bir grupta katagorize ediyor. Oluşturulan proje kapsamında İstihbarat faaliyetlerini ise Asya ülkelerinin gizli tuttuğu iktidasi/endüstriyel ilerlemeler ve hükümet politikalarını toplamak ve Amerikan çıkarları doğrultusunda kullanmak raporda açıkca belirtilmiş. Diğer yandan toplanan istihbarat bilgileri aracılığla İran ve Rusya arasındaki ilişkiyi bozmak ise en önemli meseleler arasında yer alıyor.
 Snowden’ın ortaya çıkardığı raporda ABD’nin yabancı devletlerin Ekonomi Bakanlığı’na ait gizli verilere, yabancı ülkelerin merkez bankalarına, şirketlerine de sızmayı amaçladığı görülüyor. Raporu hazırlayan İstihabarat birimi uzmanları Amerika’nın güvenlği ve gelecek stratejisi açısından böyle bir proje hazırladıklarını belirtiyor. Raporun sonunda ise “ Ne bulunursa ya da nasıl bulunursa bulunsun Amerikan Endüstrisi’ne faydalı olacaktır” ifadeleri yer alıyor.
Mehmet Yaşar Yıldız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.