ŞİÖ’nün 2025 planı hazır

Şanghay İşbirliği Örgütü ile Gümrük Birliği ülkeleri başta olmak üzere, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler arasında işbirliği süreci geliştirilecek. Şanghay İşbirliği Örgütü zirve toplantısının karar bildirisinde...

ŞİÖ’nün 2025 planı hazır
14 Eylül 2014 Pazar 04:58

13sioplan
ŞİÖ zirvesinde Ukrayna krizi, uluslararası ve bölgesel sorunlar ele alındı. Zirvede Artan küresel sorunların üstesinden gelmek ve bölgesel işbirliğini artırmak için 2025’e kadar uygulanacak strateji planı hazırlandı
RUSYA ile Batı arasında “Soğuk Savaş” rüzgarlarının estiği, dönemde ve hemen NATO toplantısı sonrasında Moskova için önemi daha da artan Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısı 11-12 Eylül’de Tacikistan’ın Duşanbe şehrinde gerçekleşti. ŞİÖ’ye ülke liderleri önce dar kapsamlı toplantı yaptı. Toplantı, gündemin okunmasının ardından basına kapalı gerçekleştirildi. Liderler daha sonra örgütün gözlemci ülke temsilcileriyle fotoğraf çektirdi ve geniş katılımlı görüşmeye geçti. Toplantıda enerji başta olmak üzere ekonomik ve ticari işbirliği, güvenlik, terörizmle mücadele ve diğer konular değerlendirildi.
ÇİN’DEN 4 MADDELİK ÖNERİ
 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de toplantıda hazır bulundu. Jinping,  bölgesel güvenlik, karşılıklı ortaklık ve işbirliği, halkların dayanışması ve ŞİÖ’nün genişletilmesini  içeren  4 öneri ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ’nün daha önce belirlenen rotada ilerleyip, üye ülkelere ve bu ülkelerin halklarına daha çok yarar getirmesinin ve güvenlik sağlamasının, üye ülkelerin ortak görevi ve sorumluluğu olduğuna dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Ukrayna’daki kriz başta olmak üzere küresel gündem maddelerini değerlendirdiklerini belirterek, ŞİÖ üyesi ülkelerin bu konulardaki tutumlarının benzer ve birbirine yakın olduğunu vurguladı.
LAVROV’DAN NATO’YA TAŞ
ŞİÖ ülkeleri ortak ulaşım sisteminin oluşturulmasının önemi üzerinde duran Putin, ayrıca uluslararası politik görüş ayrılıklarının küresel ekonomi ve ticareti kötü etkilediğini savundu.  Duşanbe’deki zirvenin ardından örgütün dönemsel başkanlığını devralan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Amacımız Şangay İşbirliği Örgütü ülkelerini dünyada yaşanan büyük değişimlere daha iyi biçimde hazırlayabilmek. Bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmelere daha etkili yanıtlar verebilmek için birlikte çalışmalıyız” dedi. Lavrov konuşmasında NATO’ya da taş atmayı ihmal etmeyerek “Şangay İşbirliği Örgütü 21. yüzyılın gerekliliklerinin tam olarak farkında. Eski döneme ait bazı ülke blokları gibi disipline katı bir biçimde yapışmıyoruz” diye sözlerine devam etti.  Zirvede  ŞİÖ ülkelerinin, Ukrayna’da barışın acil onarımından ve bu ülkedeki krizin tamamen çözüme kavuşturulması amacıyla müzakere sürecinin sürmesinden yana oldukları ifade edildi.  
ŞİO’DAN 2025 YILI PLANI
Zirve sonunda açıklanan karar bildirgesinde Şanghay İşbirliği Örgütü 2025 yılına kadar yeni üyeler kabul ederek genişleyecek. Bu bağlamda Hindistan, İran İslam cumhuriyeti ve Pakistan’ın 2014 yılı sonuna kadar ŞİÖ’ye tam üyeliği gerçekleştirilebilecek.  Şanghay İşbirliği Örgütünün zirve toplantısında Ukrayna krizi, uluslararası ve bölgesel sorunlar ele alındı. Şanghay İşbirliği Örgütü bölgesel güvenliğin sağlanması için etkin çaba harcayacağını, artan küresel sorunların üstesinden gelmek için işbirliğini arttıracağını  belirtip, 2025 yılı strateji planını hazırladı.
Şanghay İşbirliği Örgütü ile Gümrük Birliği ülkeleri başta olmak üzere, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler arasında işbirliği süreci geliştirilecek. Şanghay İşbirliği Örgütü zirve toplantısının karar bildirisinde ayrıca, Suriye’deki krizin kesinlikle ve sadece siyasi ve diplomatik araçlarla, tüm tarafların katıldığı ulusal diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulunuldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.