‘Sınırları aç’ diyenler kapılarını kapatıyor

Avrupa, hali hazırda yaklaşık 2 buçuk milyon göçmeni ağırlayan Türkiye’ye ‘kapılarını aç’ diye baskı uygulayıp bir yandan kirli pazarlıklar sürdürürken öbür yandan kendi sınırlarını acımasızca kapatıyor. Kimi ülke sınırlarına jiletli tel örerken kimi ülke göçmenlere yemek bile vermiyor.

‘Sınırları aç’ diyenler kapılarını kapatıyor
10 Şubat 2016 Çarşamba 11:39

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, canlarını kurtarmak için vatanını terk etmek zorunda kalan Suriyeli göçmenlerin acısını hafifletmek yerine onlara kapılarını kapatmanın yollarını arıyor. AB üyesi çoğu ülke göçmenleri engellemek için sınırlarda kontrollerini artırdı. Avrupa’ya göçmen akınının başladığı günlerde kendini “göçmen dostu” olarak gösteren AB, son 2 ay içerisinde “göçemen karşıtı” tutumu ile dikkat çekiyor. Göçmen sayısının artması üzerine AB üyesi ülkeler, göçmen karşıtı politikalara yöneldi.

MACARİSTAN JİLETLİ TEL ÇEKTİ
Göçmenlerin 2015 ilkbaharından itibaren Avrupa’ya yönelmesi üzerine AB üyesi Macaristan, sert önlemler alan ilk ülke oldu. Sınır kontrollerini artıran Macaristan, Temmuz 2015’te Sırbistan sınırına 173 kilometre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde jiletli tel çekti. Göçmenlerin diğer güzergahlara yönelmesi üzerine Macaristan, Hırvatistan sınırına da tel örgü inşa etti. Macaristan hükümeti, göçmenleri tel örgülere zarar vermesini engellemek amacıyla orduya plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanma yetkisi veren bir yasa çıkardı.

ALMANYA SCHENGEN’İ ASKIYA ALDI
AB’nin en güçlü ülkesi Almanya, göçmenlere kapılarını açtıktan ve “göçmen yanlısı” algıyı oluşturduktan kısa bir süre sonra sınır kontrollerine başladı. Artan göçmen akını ve aşırı sağcı tepkiler üzerine sınırlarda güvenlik kontrollerini artıran Almanya, Schengen Anlaşması’nı askıya aldığını açıkladı. Buna göre Alman yetkililer, üzerinde kimlik veya pasaport bulunmayan sığınmacıları geri çeviriyor. Almanya’nın Bavyera eyaleti de göçmenlere para ve değerli eşyalarına el konulması kararı aldı. Buna göre 450 avronun üzerindeki nakit para ve değerli eşyalara el konuluyor.

AVUSTURYA’DAN 4 KİLOMETRELİK TEL ÖRGÜ
Almanya’nın hemen ardından Avusturya da sınır kontrollerine başladı. Macaristan’dan sonra tel örgü çeken ikinci ülke Avusturya, Slovenya sınırını 4 kilometrelik tel örgülerle kapattı. Avusturya, ayrıca İtalya sınırındaki Brenner sınır kapısını tel örgülerle kapatmaya hazırlanıyor. Göçmenlere yapılacak sosyal yardımlarda kesinti yapmak isteyen Avusturya, sığınmacılar için “3 yıl süreli iltica verilmesi” konusunu tartışıyor.



Makedonya polisi, Yunanistan sınırındaki İdomeni köyünden sınırı geçmek isteyen göçmenlere müdahale ediyor...

DANİMARKA’DAN PARAYA EL KOYMA KARARI
Sınır ve liman kontrollerini artıran Hollanda, ülkedeki göçmenlere barınma imkanı sağlamak için yeni merkezler oluşturamadı. Göçmenler, geçici olarak terk edilmiş binalarda kalıyor.
Danimarka Parlamentosu, Ocak 2016’da göçmenlerin bin 450 doların üzerindeki paralarına ve değerli eşyalarına el konulması ile aile birleşimi için başvuru süresinin 3 yıla çıkarılmasını öngören tasarıyı kabul etti.



Yunanistan’dan Makedonya’ya girmek isteyen ancak polisin müsade etmediği göçmenler... 

BİLEKLİK TAKMAYANA YEMEK YOK
Birleşik Krallık’a bağlı Galler’in başkenti Cardiff’te göçmenlere renkli bileklik takma zorunluluğu getirildi. Bilekliği takmayan sığınmacılara yemek verilmiyor.

MÜSLÜMAN SIĞINMACI İSTEMİYORLAR
Göçmenlerin hedefinde olmayan Slovakya, Çek Cumhuriyeti bile muhtemel göçmen akınını önceden engellemek için sınır kontrollerine başladı. İslam karşıtlığının yüksek olduğu iki ülkede, özellikle Müslüman göçmen istenmiyor. Her iki ülke de sadece Hristiyan göçmeni kabul edeceklerini açıklamıştı.

GEÇİŞLERE İZİN YOK
Göçmenler her gün Avrupa yollarında hayatını kaybederken, AB üyesi ülkeleri sınır kontrollerini artırmanın derdine düştü. Göçmenlerin geçiş güzergahındaki Hırvatistan ve Slovenya’nın yanı sıra Avusturya ve Almanya, İtalya, Finlandiya, Norveç, Hollanda, İsveç, Danimarka, Hırvatistan, Makedonya ve Sırbistan sınır kontrollerini artırdı. Söz konusu ülkeler, kimliklerini ibraz etmeyen ve gitmek istedikleri ülkeyi belirtmeyen sığınmacıların geçişlerine izin vermiyor.
Bu arada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Dönem Başkanı Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası sözleşmeler çerçevesinde göçmenlere yönelik yükümlülüklerini yerine getirerek Halep’ten kaçanlara sınırlarını açması gerektiğini söylemişti.
AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da “Sığınmacıları almak zorunda olduğunuzu söyleyen Cenevre Sözleşmesi hala geçerli” ifadelerini kullanmıştı.



6 Ocak 2016’da umuda giden 36 mültecinin cansız bedeni Ayvalık ve Dikili sahillerine vurmuştu.

AB’DEN SONRA BM’DEN ÇAĞRI
Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’ye göçmenler için “kapıları açın” çağrısında bulundu.
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcüsü William Spindler, “Türkiye zor durumdakiler ve yaralıların ülkeye girmesine izin verdi. Ancak sınırı geçmesine izin verilmeyen çok sayıda insan var. Türkiye’ye, daha önce de yaptıkları gibi, tehlikeden kaçan, uluslararası korumaya muhtaç Suriyeli sivillere sınırlarını açması çağrısında bulunuyoruz. Türkiye’nin büyük bir yük sırtlandığını biliyoruz. Uluslararası topluma Türkiye’nin yükünü hafifletme çağrısında bulunuyoruz” dedi. Sınır kapılarını göçmenlere kapatmasıya tartışmalara neden olan Avrupa’da geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye aynı çağrıda bulunmuştu.
AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Avusturyalı siyasetçi Johannes Hahn, Türkiye’nin Halep’teki gelişmeler üzerine Suriye’den kaçan göçmenleri alması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bu mültecilerin Türkiye’ye alınması gerekir çünkü Cenevre sözleşmesi hâlâ geçerli. Türkiye, Kilis ve Öncüpınar sınır kapılarını kapadı. Bu, doğru değil. Rus hava saldırısı sırasında 40 bin sivil Suriyeli bu hudut kapılarında Türkiye’ye girebilmek için beklemektedir. Bu arada Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu Londra’da bu mültecilerin Türkiye’ye alınması için gerekli talimatı vereceğini söyledi. Şimdi bu mültecilerin bir an önce Türkiye’ye alınmasını bekliyoruz.”

NATO: TEKLİFİ ELE ALACAĞIZ
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın göçmen krizi konusunda devreye girmesiyle ilgili olarak Türkiye ve Almanya’nın teklifini çok ciddi bir şekilde ele alacaklarını söyledi.
Stoltenberg, savunma bakanları toplantısının gündemine ilişkin yaptığı açıklamada bir soru üzerine, şöyle konuştu:
“Bu sabah Türk Savunma Bakanı (İsmet Yılmaz) ile görüştüm. Beni toplantıda bu sorunu (sığınmacı krizi) gündeme getireceği konusunda bilgilendirdi. Ayrıca Almanya Savunma Bakanı (Ursula von der Leyen) ile de konuştum. Beni dün Ankara’da gerçekleşen görüşmeler hakkında bilgilendirdi. Yarınki toplantında Türk Bakan’ın daha fazla detay sunmasını bekliyorum. Bakanlar bu soruna değinecek. Çünkü sığınmacı ve mülteci krizi hepimiz için büyük bir endişe kaynağı. Bu yüzden de Türkiye ve diğer müttefiklerin isteklerini, sığınmacılara yardım etmek, NATO’nun krizle ve diğer zorluklarla başa çıkmak için ne yapabileceğini incelemek için çok ciddi bir şekilde ele alacağız.”
Stoltenberg, başka bir soru üzerine ise NATO’nun göçmen akışı konusunda devreye girmesiyle ilgili henüz bir karar almadıklarını belirterek, “İki telefon görüşmesi yaptım ve bakanların söylediklerini dikkatlice dinledim. Bu diğer NATO üyeleri tarafından da tartışılmalı. Yarın daha fazla detay almış olacağız. Türk Savunma Bakanı bizi bu konuda bilgilendirecek. Aynı zamanda diğer ittifak üyeleri bakanları da dinleyeceğiz. Bizimle değerlendirmelerini ve analizlerini paylaşabilirler. Böylece NATO’nun Türkiye ve diğer ittifak üyelerini sığınmacı krizi konusunda nasıl destekleyeceğine dair diğer üyelerle beraber bir tartışma yapabiliriz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.