‘Seçimi desteklememek teröre destek anlamına gelir’

İran, “Suriye yönetimi dünyayla dalga geçiyor. Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapıyor” diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “Seçimi desteklememek, teröre destek anlamına gelir” mesajı gönderdi. İran’ın...

‘Seçimi desteklememek teröre destek anlamına gelir’
17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:27

13iransecim

İran, “Suriye yönetimi dünyayla dalga geçiyor. Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapıyor” diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “Seçimi desteklememek, teröre destek anlamına gelir” mesajı gönderdi.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, dün Büyükelçilik’te, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile kahvaltıda biraraya geldi. Toplantının gerçekleştirildiği bahçeye, ulusal yasın simgesi haline gelen 3 adet siyah kurdela asılması ve masalara koyulan küçük bayrakların bile yarıya indirilmiş olması dikkat çekti. Bikdeli, toplantıya gelen basın mensuplarına tek tek başsağlığı dilerken, İran’ın her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi. Bikdeli gündeme ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı.

Bikdeli, iki ülke arasındaki doğalgaz sorununda Türkiye’nin Tahkim Mahkemesi’ne gitmesi konusunda, “İki ülke arasında anlaşma imzalanmış, bu anlaşma İran Meclisi tarafından kabul edilmiş. Devletimizin bu anlaşmayı gözden geçirme imkanı görünmüyor. Bizler yeni bir hacim üzerinde anlaşabilirsek, yeni fiyat üzerinde de anlaşabiliriz. Bu anlaşmada daha yakın mutabakata varabiliriz” görüşünü dile getirdi

Suriye mesajları...

Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin olarak “Suriye’de Türkiye büyük rol oynayabilir. Suriye’deki gelişmeler Ortadoğu ülkelerinde etkili olacaktır. Suriye konusunda, İran ve Türkiye arasında müzakereler devam etmektedir” değerlendirmesini yapan Bikdeli, “Türkiye, Suriye’deki gelişmelerden zarar görmüştür. Bu gelişmelerden ekonomik, siyasi ve ticari alanda darbeler almıştır. Ben şuna inanıyorum; İran ve Türkiye’nin işbirliği Suriye halkının sorunlarının çözümünde büyük yararı olabilir. Öyle düşünüyorum ki, Suriye sorununun çözümü için Türkiye’nin kapasitelerini kullanabilirsek, bu hem Türkiye, Suriye için hem de bölgemiz için başarı olacaktır” diye konuştu.

Uluslararası toplum bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Bikdeli, “Bize göre Suriye devleti gereken işbirliğini göstermiştir” derken Suriye sorununun siyasi olarak çözülmesi gekertiğini dile getirdi. Bunun için ilk aşamada ateşkes sağlanması gerektiğine vurgu yapan Büyükelçi, “Ateşkesinde uygulanması için Suriye’ye silah sevkıyatının ve terörün desteklenmesinin son bulması gerekiyor” diyerek, AKP’ye ince bir mesaj gönderdi. Sözlerini, “Suriye’de Esad dönemi bitmektedir. Anayasa ya göre seçimi gerçekleştirmek zorundadır ki herhangi bir güç boşluğu olmasın. Suriye için siyasi çözümü isteyen herkes seçimi desteklemesi gerekir” şeklinde sürdüren Bikdeli, “2. Cenevre beklendiği sonuca ulaşmadı. Bize göre önümüzdeki Suriye seçiminin önemini arttırıyor. Ahser İbrahimi’nin istifa etmesi, Suriye sorununu karmaşık hale getiriyor. Suriye Devleti, toprak bütünlüğünü korumak adına teröristlerle savaşmaktadır. Suriye’de barışçıl şekilde istikrarı kurmak adına Suriye Devleti’nin bu girişimini destekleme gerekiyor” görüşünü dile getirdi.

Muhalif kanattan adayların olduğu bir seçim olacağına işaret eden Bikdeli, “Suriye’de barışı kurmak ardına fırsat olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bazı ülkelerin Suriye konusunda ikili standartlardan kaçınması gerekiyor. Batılılar bazı ülkeler seçimi desteklemektedir, halkın yarısı özgür biçimde seçime girmekten mahrum kalmıştır. Suriye’nin bir kısmı muhaliflerin elindedir diye seçimi desteklememek doğru olmayacaktır. Muhaliflerin kontrolü altında olan şehirlerde halkın büyük bir kısmı Şam ve çevresine gitmiştir. Suriye Büyükelçiliği bulunan ülkelerde de sandık kurulacaktır. Suriye hudutlarında sandıklar kurulacak ve seçim yapılacak. Biz bu seçimi ülkemiz halkı ve Suriye için doğru olduğu için destekliyoruz” diye konuştu.

AKP’ye üstü kapalı uyarı

Bikdeli, Türkiye’nin aktif olarak rol oynaması gerektiğine işaret ederek, “Tek çare sandığa gitmektir. Bu sadece Suriye halkının iradesinin tecelli etmesini istemeyenleri endişelendiriyor. Suriye’de barışın, barışçıl yöntemle gerçekleşmesini isteyenler, Suriye’deki seçimin daha geniş kapsamda gerçekleşmesini sağlamak gerekiyor. Bu ülkede kanın durdurulması, halkın acılarının azaltılması konusundaki girişim desteklenmelidir. Halkın iradesini, bunu gitmek terörizmi desteklemek anlamına gelir” dedi. Bikdeli şunları söyledi:

Bizler Suriye’de barış ve istikrarın kurulması adına çeşitli alanlarda işbirliklerine gidebiliriz. Biz Birleşmiş Milletler, Suriye Devleti ve muhaliflerle geçen hafta önemli bir girişimde bulunduk. İnsani yardımda bulunmak İran ve Türkiye’nin işbirliği alanı olabilir. Çatışma oylan bölgelerde kanın durdurulması konusunda işbirliği yapabiliriz. Seçimlerde halkın katılımını, halkın özgür biçimde seçimlere katılımlarını sağlamak işbirliklerimizin bir alanı gibi görünüyor. İran ve Türkiye bu konularda işbirliği yaparlarsa Suriye’de barış uzak olmaz. Suriye ile Türkiye’yi yaklaştırmak için hazır olduğumuzu belirttik. Türkiye Suriye’de sorunun çözülmesi ve barışın sağlanması için rol oynayabilir.”

“İran olarak Suriye’deki seçimleri bir fırsat olarak gördük” diyen Bikdeli, “Bu doğrultudaki çabalarda Türkiye de yanımızda yer almış olsaydı daha somut veriler elde ederdik. Bu doğrultuda Suriye’deki seçimin gerçekleşme şekli konusunda seçimi gerçekleştirecek olanların işbirliği, diğer taraftan seçime halkın katılımını daha geniş şekilde sağlama, sığınmacıların seçime katılımlarını sağlamak, bu alanlarda işbirliğimiz söz konusu olabilirdi” diye konuştu.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.