Şam'da 6 gün-2: Esad bütün bölgede kazanıyor

Esad, yalnız Suriye’de değil bütün bölgede kazanıyor. Suriye’nin direnişi, Ortadoğu’da AKP modeli Müslüman Kardeşler iktidarının sonunu getirdi. Mısır’da, Tunus’ta Suriye’de çöktü... Bir tek Türkiye’de kaldı

Şam'da 6 gün-2: Esad bütün bölgede kazanıyor
02 Ekim 2015 Cuma 17:25

Fikret Akfırat

Suriye’de halkla, gazetecilerle, yöneticilerle sohbet etme imkanı bulduk. Hepsinin morali çok yüksek. 2 yıl önce de inanç ve kararlılık vardı, fakat savaşın ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik, oradan buradan düşen bombalar, insanların sürekli teyakkuz halinde olmasına neden oluyordu. Şimdi durum farklı. “Herşey çözüldü” diye düşünmüyorlar ama gelecekten umutlular...
Suriye’de önceki ziyaretlerimizde de dikkatimizi çeken önemli bir noktayı, yeri gelmişken belirtelim. Aralarında çok sayıda rejim muhalifinin de bulunduğu aydınlar, Beşar Esad’ın liderliği altında birleşiyor. Bir Suriyeli dostumuz, “Desteklenen ve kazanan Baas değil Esad” diyor. Kuşkusuz Esad, Suriye Baası’nın lideri. Ama Beşar Esad’ın Baas’ı eski Baas’tan farklı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ÇÖKÜYOR
Beşar Esad’ın hemen düşeceği hayalinin peşinden gidenler tek tek yıkılıyor. Emperyalizmin parti parti yetiştirip yolladığı Ortaçağ teröristlerine karşı Suriye halkının, devleti ve ordusuyla birlikte direnişi, Mısır’da, Tunus’ta ve diğer Ortadoğu/Kuzey Afrika ülkelerinde Müslüman Kardeşler iktidarlarının çöküşünü sağladı. Sırada ABD’nin allayıp pullayıp bölgeye model olarak sunduğu Türkiye’deki AKP iktidarı var.

ERDOĞAN TAHMİNİ
Suriye ziyaretimiz, Rusya inisiyatifinin yeni istim aldığı günlerdeydi. Putin-Tayyip Erdoğan ve Putin-Obama görüşmeleri henüz gerçekleşmemişti. Şam’da yönetimin üst kademesine çok yakın Suriyeli bir diplomat ile uluslararası dengelerdeki değişiklikleri konuşuyoruz. Resmi bağlayıcılığı olmasın diye adını yazmamak koşuluyla konuşuyor. Putin-Erdoğan görüşmesinden bir gün önce diplomat, Tayyip Erdoğan’ın Suriye politikası seçeneklerini değerlendiriyor:
“Erdoğan’ın önünde iki yol var. Birincisi, eski politikalarından vazgeçmek. Çünkü uluslararası dengeler değişti. Rusya’nın İran ile birlikte yürüttüğü girişimler sonuç vermeye başladı. ABD’de Demokratlar, 2016 yılındaki seçime, sorunu belli bir noktaya getirmiş olarak gitmek istiyor. ABD, yükselen Çin tehlikesine karşı Asya’ya yönelmek istiyor. O nedenle Ortadoğu’dan elini eteğini çekecek. Rusya, ABD’nin girdiği çukurdan çıkması için asansör sağlıyor. Rusya, Suudi Arabistan üzerinde de etkili. Çünkü Suudiler Yemen’de sıkıntılı. Rusya, Suudi Arabistan’a yardım edebilir. Suudiler Yemen’e müdahaleye devam ettiği sürece Husiler silahlandırılmaya devam eder. O nedenle Rusya’nın desteğine muhtaç. Bu nedenlerle Erdoğan, bölgede izole oluyor.”

TÜRK ORDUSU NE YAPAR?
Suriye’de görüştüğümüz birçok kişi gibi Suriyeli diplomat da, Suriye konusunu ve özellikle Cerablus-Azez hattındaki güvenli bölge girişimini Erdoğan’ın iç politikaya yönelik bir adımı olarak görüyor. Ancak dikkat çekici bir değerlendirme yapıyor bu noktada:
“Türk Ordusu, Erdoğan’a bu kartı vermeyecek. PKK’ya karşı operasyonlar yaparken bir de Suriye içinde güvenli bölge için harekete geçmez. Türk Ordusu bu çılgınlığa izin vermez.”
Suriyeli diplomata göre Erdoğan’ın opsiyonları çok sınırlı: “Erdoğan Suriye konusunda pozisyon değiştirse, içeride zayıflayacak, eski politikaları sürdürse uluslararası alanda yapayalnız kalacak.”
Erdoğan’ın siyaseten bittiğini savunan, Davutoğlu’nu ise Suriye’de yaygın bir şekilde olduğu gibi ciddiye almayan Suriyeli diplomat “Erdoğan değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin izleyeceği yeni politikalar olacak” diyor.

İNCİRLİK ANLAŞMASI
Diplomat’ın AKP’nin ABD ile yaptığı İncirlik anlaşması hakkındaki değerlendirmesi de önemli. “Erdoğan, İncirlik’i ABD’ye, kendisiyle uğraşmaması karşılığında bir kart olarak verdi” diyen diplomat, Rusya’nın inisiyatifi sonrasında İncirlik anlaşmasının büyük ölçüde işlevini yitirdiğini ve güvenli bölge planının gerilediğini kaydediyor. Rusya’nın özellikle Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki teröristlere odaklandığını vurgulayan Suriyeli diplomat, bu bölgede Türkiye ile irtibatlı Çeçen grupların ağırlığını hatırlatıyor. Aynı şekilde Sincian Uygur bölgesinden getirilen teröristler nedeniyle Çin’in de özellikle buradaki terörün kökünü kurutmak konusunda istekli olduğu, diplomatın önemli bir saptaması olarak dikkat çekiyor.

SURİYE-MISIR, SURİYE-IRAK İLİŞKİLERİ
Rusya-İran inisiyatifine paralel olarak, Suriye’nin uluslararası ilşikilerinde, bölge ülkeleri ile açıktan Avrupa ülkeleriyle de kapalı kapılar arkasında önemli gelişmeler oluyor. Suriye ve Mısır arasında ilişkiler gelişiyor. Ağustos ayının sonunda Mısır lideri Sisi ve Putin, IŞİD’e karşı Suriye dahil bölge ülkeleri ile ittifak kararını açıkladı. Suriye Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı Ali Memluk hem Suudi Arabistan hem de Mısır yönetimleri ile görüşmeler yaptı.
Ayrıca son dönemde Mısır Ordusu ile Suriye Ordusu arasında çok yüksek seviyede ilişkilerin geliştirildiğini öğreniyoruz Şam’da. Yine, yeni bir bilgi; Irak yönetimi, Suriye’ye terörle mücadele harekatları için hava sahasını kullanma iznini birkaç hafta önce vermiş.

YARIN: Suriyeli Kürt milletvekilinin PYD değerlendirmesi... IŞİD içinde yerli-yabancı çatışması... Suriye Halk Meclisi’nden Türkmen milletvekili, Türkiye’de eğitildiği söylenen Türkmen tugayıyla ilgili ne diyor?


Şam'da 6 gün-1: Direnen Suriye birliğe yürüyorŞam'da 6 gün-3: Suriyeli Kürt vekil PYD'yi anlattı
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.