‘PYD’ye verdiğimiz destek çatışma çıkartacak’

ABD’nin Şam büyükelçiliğinde bulunmuş Robert Ford, John Kerry’e yazdığı mektupta Washington yönetimini PYD konusunda uyardı. Türkiye’yi kaybetme ve Arap-Kürt çatışmasına dikkat çeken Ford, ateşkes için uluslararası güçleri sahaya davet etti

‘PYD’ye verdiğimiz destek çatışma çıkartacak’
11 Aralık 2015 Cuma 12:22

ABD’nin 2011-2014 yılları arasında Şam büyükelçiliğini yapan Robert Ford, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye gönderdiği mektupta, Beyaz Saray yönetimine PYD ile ilgili kaygılarını aktardı. Mektubunda ateşkesin sağlanması için atılması gereken adımlar hakında da tavisye veren Ford, Esad’ın geleceğine ilişkin ise “Dışardan isim dayatmayı bırakın, buna Suriye halkı karar verir” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ KIZDIRDI’
l ‘Arap-Kürt çatışması çıkartır’
PKK’nın Suriye kolu PYD’ye ABD tarafından verilen desteği sorunlu bulan Ford mektubunda “ Bu yaklaşım, sadece Türkiye’yi değil, aynı zamanda Suriyeli Arapları ve Türkmenleri de kızdırmış durumda. Ana akım Suriye muhalefeti, Suriye’deki PKK ilintili unsurun, ülkenin ulusal bütünlüğüne karşı orta ve uzun vadede tehdit olacağının haklı olarak farkındadır. Bu türden bir ulusal bütünlük belki Amerikalılar için çok önemli olmayabilir ancak Suriyeli Araplar için önemli olmaya devam edecek. PYD’ye verilen koşulsuz destek, gelecekte muhtemel bir Kürt-Arap çatışmasına zemin hazırlar” satırlarına yer verdi.
Büyükelçi Ford, “Bu Suriye Kürt bölgesi, muhalefet delegasyonunda mı yoksa Suriye delegasyonunda mı yer alacak? Ya da Kürtlerin müzakerelere bağımsız olarak katılmalarına izin mi verilmeli?” sorularını sordu.

‘ SAVAŞ SUÇU İŞLENİYOR
l ‘Desteği kontrol edelim’
Diğer gruplarla aynı vizyonu paylaşmadığını için PYD’nin de içinde olduğu bir muhalefet görünümünün, yönetilmesi çok zor durum yaratacağına da dikkati çeken emekli büyükelçi, Obama yönetimine, muhtemel bir etnik gerilimi tırmandırmamak için PYD’ye verdiği desteği daha fazla kontrol etmesi tavsiyesinde bulundu. Ford, Uluslararası Af Örgütü’nün ekim ayında açıkladığı “PYD güçlerinin Araplara karşı savaş suçu işlediği” yönündeki raporun, Suriyeli Kürtlerin yüzleşmesi gereken yeni durumu en yalın haliyle ortaya koyduğunu ifade etti.

ATEŞKES İÇİN ULUSLARARASI GÜÇ ŞART
Mektubun devamında Suriye’de kalıcı ateşkes için bağımsız bir uluslararası denetim gücüne ihtiyaç olduğunu kaydeden Rober Ford Obama yönetimini, bazı temel düzenlemeler yapmazsa Suriye konusunda “çıkmaz sokağa” gireceği konusunda uyarmak istediğini belirtti.
Daha önce, 2011 sonunda Arap Ligi, 2012 yılında da BM gözetiminde varılan ateşkes anlaşmasının çok kısa sürede bozulduğunu anımsatan Ford, bunların yeteri kadar etkili yaptırım gücü sunmadığı için kolayca bozulduğunu savundu. Arap Ligi’nin, 2011’de, sahada ateşkesi bozan tarafları tespit içinyeterli imkanı olmasına rağmen hiçbir adım atmadığını iddia eden eski Şam büyükelçisi, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da 2012’de BM Gözlemci Misyonu Başkanı General Robert Mood ve 300 kişilik silahsız gözlemciyi ülkeye göndermekten başka bir şey yapamadığını vurguladı.
“BMGK’nın arkasında sıkıca durduğu bir yaptırım olmaksızın ateşkes nasıl sağlanacak?” sorusunu da soran Ford, BMGK anlaşmasının Barışın Tehdidi, Bozulması ve Saldırı Eylemi Durumunda Alınacak Önlemler başlıklı 7. bölümünün nasıl yorumlanacağının önemine işaret ederek, mektubunda şu soruları sordu:
“Diyelim ki bir ateşkes sağlandı. Ardından eğer Suriye yönetimi ılımlı muhaliflere saldırırsa, Rusya, Suriye hükümetine karşı bu 7. bölümün uygulanmasını kabul edecek mi? Peki eğer Hizbullah ateşkesi bozarsa Lübnan hükümeti veya Hizbullah’a karşı herhangi bir yaptırım uygulanabilecek mi? Aynı şekilde, silahlı muhalif grupları destekleyen Sünni bölgesel güçler, destek verdikleri gruplar ateşkesi bozarsa bu yardımlarını kesecekler mi?”

ESAD’IN GELECEĞİNE HALK KARAR VERSİN
Mektubunun son bölümünde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’in siyasi geleceğine ilişkin görüşlerini açıklayan Ford, meselenin Esad ile ilgili olmadığını belirterek şu satırlara yer verdi:
“Suriye’deki çatışma asla tek bir adamla ilgili olmadı. Ancak geçiş süreçleri, ülkelerin geleceğinde hayati rol oynar. Belki de Suriyelilerin kendi aralarında varacakları bir anlaşmada Esad’e yer bulunur. Bırakalım da Suriyeliler bunu müzakere edip karar versin. Eğer siz ve diğer yabancı liderler, 2004 ve 2005’te Irak’ta yaptığımız gibi birtakım isimler, unvanlar ve zaman çizelgeleri üzerinde uğraşırsanız, bilin ki kalıcı ilerlemeyi sağlama şansınız azalacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.