PKK/PYD’ye görev: Esad’a karşı savaş!

ABD’nin, IŞİD’i kullanarak Irak ve Suriye’nin bölünme projesinde yeni bir aşamaya geçildiği tespit edildi. ABD’nin, IŞİD’i biraz geri çekerek PKK’yı öne çıkarmak için düğmeye bastığı belirlendi. Bu durum devletin kritik kurumlarına gönderilen raporlara da yansıdı.

PKK/PYD’ye görev: Esad’a karşı savaş!
26 Haziran 2015 Cuma 14:29

Deniz Kahraman
PKK’YA ROL
Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, Irak’ta Peşmergelerin yanında PKK’nın rolü arttırılırken, Suriye’de PKK’nın Suriye kolu PYD öne çıkarılmaya başladı. “IŞİD’le mücadele” adı altında PKK/PYD’nin uluslararası ve Türkiye kamuoyunda yasallaştırılması planlanırken, PKK/PYD için yeni görev de hazırlandı. IŞİD bahanesiyle şehir savaşı konusunda eğitimden geçirilen PKK/PYD’nin önümüzdeki dönemde bir plan dahilinde Esad yönetiminin üzerine sürüleceği bildirildi. İstihbarat kaynakları, Kamışlı’da geçen günlerde yaşanan PKK/PYD ile Suriye askerleri arasındaki çatışmaların da bu projenin parçası olduğunu, ilk etapta şu an yaklaşık 500 bini aşkın nüfusa sahip olan Kamışlı’nın Esad kuvvetlerinin elinden alınmasının düşünüldüğünü ifade etti. 
Kamışlı’nın ele geçirilmesi ile birlikte PKK/PYD’nin ikinci gümrük kapısına kavuşacağını vurgulayan istihbaratçılar, gelişmelerin Türkiye için oluşan tehdidi daha da büyüteceğini söylediler.
ABD PLANI RAPORDA
Bu arada devlet Suriye ve Irak’a ilişkin ayrıntılı raporlama istedi. İlgili birimlerin uzmanlarınca hazırlanan raporlarda özellikle Ayn el Arap ve Tel Abyad operasyonları üzerinde duruldu. Hazırlanan rapor devletin önemli kurumlarına ulaştırıldı. Hazırlanan raporda, Ayn el Arap ve Tel Abyad’ın PKK/PYD’nin eline geçme süreci, ABD ve Barzani’nin tavrı, kimin ne kazandığı, önümüzdeki dönemde yaşanması muhtemel gelişmeler ele alındı. Rapordaki değerlendirmeler şöyle:
AÇIK SİYASİ HEDEF
Kobani: Her ne olursa olsun Kürt sivil yerleşim yerini kurtarmak, Kürt bölgesini bir bütün olarak siyaseten konsolide etme, en yüksek kamuoyu etkileşimini elde etme, Batı ile yüksek etkileşim, tarihi zafer olarak sunma. 
Tel Abyad: En düşük kayıp-yüksek destekle ele geçirme, stratejik hedeflemenin aşaması olarak görme/gösterme, Batı ile etkileşimi güçlendirme/rafine hale getirme/Türkiye’de şiddet üretmeksizin ve siyasi temsiliyeti bozmaksızın bölgede kazanım potansiyeli sergileme. TSK ve Türkiye’yi kamuoyu ile birlikte devre dışı tutmaya özen.
Kobani: Türkiye-Suriye sınırını geçici askıya alma. Nusaybin’den Suruç’a dek sınır hattını Güneyden baskılama. Kuzey Irak-Kamışlı hattında Barzani bölge batısını ele geçirme. Sincar dağ silsilesini destekleme. Kandil karargahını yedekleme.
Tel Abyad: Türkiye-Suriye sınırını askıya alma hedefini öteleme. IŞİD’in Kuzey-Güney aksında Rakka-Tel Abyad hatlarını kesme. IŞİD’in Musul lojistiğini kesme. Batıda Afrin kanton yolunu açma. PKK saha hareket kabiliyetini muazzam sıçratma ve İran-Irak-Suriye ekseni karşısında mevzi edinimi. 
Kobani: Kitleleri topluca tehcir etme, barındırma, gıda temini, gıda üretimi, sivil yardım organizasyonunu geliştirme. 
Tel Abyad: Kitleleri topluca hijyen içinde tutma meskun mahallerin mayın-tuzaklamadan arındırılması, sivil yardımları rafine hale getirme.
PKK'CA SEVK EDİLEN KUVVET
Kobani: Ağırlıklı olarak Türkiye’den kuvvet sevki, Kandil’den kuvvet sevki yanında Rojava’dan yerel milis üretim. 
Tel Abyad: Ağırlıklı olarak Kobani’den kuvvet sevki Türkiye güzergah kullanımına-Barzani desteğine ihtiyaç duyulmadı. Yerel milislere ağırlık verildi. 
ASKERİ KAZANÇ/KAYIPLAR
Kobani:Toplam askeri varlık, Kobani önce-sonrasında yaklaşık 14-16 bin arttı. Keskin nişancı, meskun mahal savaş tecrübesi, tuzaklama, mayınlama-mayın imha, hareketli ateş gücü (pikaplara monteli silahlar) edinme, küçük sanayi bölgelerini ağır silah üretim yerine dönüştürme. PKK bin 500 üstünde silah monteli pikap, yarısı sağlam 48 kadar tank edindi. Çok sayıda zırhlı nakil aracı edindi. Doçka sayısı birkaç yüz adet arttı. 
Tel Abyad: PKK, ABD uçak ve karada keşif-yönlendirme birlikleriyle ortak operasyon yeteneği edindi. PKK, toplam insan kaynağının önemli kısmını bölmek/tahsis etmek, uzakta konuşlandırmak zorunda kaldı. 
Kobani: 15 Eylül 2014’ten 31 Ocak 2015’e yaklaşık 135 gün sürmüştür. PKK/PYD’li terörist kaybı 4 bine yakındır. 
Tel Abyad: 7-19 Haziran, yaklaşık 12 gün. PKK terörist kaybı 5 yüzün altındadır. 
TÜRKİYE'Yİ DOĞRUDAN KARŞIYA ALMA GÜNDEMDE
Türkiye'nin tutumu
Kobani: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine, Kobani’nin IŞİD elinde kalması için söylem yanında maddi destek vermiştir. Sınır yönetimi IŞİD’i destekleyicidir. TSK paralize edilmiştir. 
Tel Abyad: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine, ABD desteği karşısında bloke olmuştur. ABD’nin 8 Haziran 2015’te El Cezire-Tel Abyad ikazını TSK cevaplamış. ABD’nin gevşek sınır yönetim ikazını reddetmiştir. İktidar, koalisyon görüşmeleri nedeniyle PKK/PYD karşısında bloke oldu. 
Barzani'nin tutumu
Kobani: TSK ile işbirliği halinde PYD ile rol paylaşımı, PKK’ya isteksiz geçiş sağlama. 
Tel Abyad: Rol paylaşımı yok. PKK’ya geçiş hattı yok. 
ABD'nin tutumu
Kobani: ABD, TSK sınır yönetiminin etkinleşmesini bekledi. IŞİD’e Türkiye’de desteği kesmek için TSK yetersiz kaldı, MİT devreye girdi, yargı iktidardan yana tavır aldı. ABD bunun karşısında PKK’yı devreye aldı. ABD, PKK/PYD’yi dolaylı ve nispi yüksek etkinlikle desteklemekte. 
Tel Abyad: ABD, IŞİD karşısında dengede verimli ortak PKK/PYD’yi, şimdi Esad karşısında devreye alabilir. PKK/PYD’yi dolaylı ve nispi yüksek etkinlikle destekleme. Türkiye’de iktidarı doğrudan karşısına alma. ABD özel kuvvetleri Telebyad’da IŞİD’e destekte MİT’i suçlayacak maddi delilleri bu kez TSK-Türk yargısına vermedi, bizzat ele geçirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
arap topraklarını abd parsellerken.suudland şirketinden,ses yok.ülkemiz ne yugoslavy
a nede çekhoslavakyaya benzer;kaşar tekeri gibi dilimlere ayıramazsınız.batıda yaşa
yan kürt nüfus doğudan fazla;abd istemli kan dolu havuza döner.