‘Özgün sosyalizm için aydınlara cesaret’

Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri Şi Cinping (Xi Jinping), felsefe ve toplum bilimleri alanında Marksizmi kılavuz alarak atılım yapma çağrısında bulundu. Şi, parti ve devlet yönetimine, ‘cüretkar buluşlar için aydınları cesaretlendirelim’ çağrısı yaptı

‘Özgün sosyalizm için aydınlara cesaret’
01 Haziran 2016 Çarşamba 11:06

Adnan Akfırat / Şanghay

ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping, 17 Mayıs günü Pekin’de “Çin’de Felsefe ve Toplum Bilimleri Çalışmaları” sempozyumunda önemli bir konuşma yaptı. Şi Cinping, felsefe ve toplum bilimlerini, Marksizmin yol göstericiliğinde ve Çin’in sosyalizmi inşa pratiği içinde geliştirmenin önemini anlattı.
Şi Cinping’in seçildiği 18. Kongre’den itibaren Çin’in önderliği, ideolojik çalışmaya en üst düzeyde önem veriyor. Şi Cinping, geçen yıl 24 Kasım’da, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun eğitim çalışmasında, Marksist ekonomi teorisini, Çin’in pratiğini değerlendirerek geliştirme çağrısında bulunmuş ve “Ülkede ve dünyada alabildiğince karmaşık ekonomik gelişmelerin yaşandığı koşullarda, Marksist ekonomi politik üzerinde çalışmak, ekonomiyi bilimsel bir şekilde analiz etmeye ve sosyalist pazar ekonomisini yönetme becerisini geliştirmeye ve kalkınmada daha doğru yanıtlar bulmaya yardımcı olacaktır” demişti.
Çin Cumhurbaşkanı, Pekin’deki sempozyumda ise bu görüşünü geliştiren, daha kapsamlı bir sunuş yaptı. Yeni Çin Haber Ajansı’nın (Xinhua) 18 Mayıs 2016 tarihli haberinde sunuşa şöyle yer verildi:
Şi Cinping, gelişmiş ülke olmanın koşulunun sadece doğa bilimlerindeki ileri düzey dağil felsefe ve toplum bilimlerindeki parlak gelişme olduğuna vurgu yaptı. ÇKP Genel Sekreteri, halkın ve partinin, felsefe ve toplum bilimlerinin, ülkenin gelişmesindeki rolünün vazgeçilmez olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

TARİHİMİZİN EN DERİN REFORMU
Şi Cinping, felsefe ve toplum bilimlerinde, Çin’in sosyalist pratiğini kucaklayan Çin’e özgü bir sistem kurma çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Şi, içinden geçilen dönemin felsefe ve toplum bilimleri için çok verimli olduğunun altını çizerek, “Çin tarihindeki en derin ve yaygın toplumsal reformu yaşıyoruz. Görülmemiş uygulamalar, teoriyi geliştirmek için muazzam güç yaratıyor ve çok geniş alanlar açıyor. Günümüz, büyük teorileri ve büyük zihinleri gerektiriyor, felsefe ve toplum bilimleri alanında çalışan uzmanlar bu çağrıya yanıt verip, halka ve partiye hizmet etmeliler” dedi.
ÇKP Genel Sekreteri, teorinin pratiğin değerlendirilmesi sonucu geliştirileceğini vurgulayarak, “Çin, felsefe ve toplum bilimlerinde kendi sistemini ancak sosyalizmi inşa pratiğinden beslenen özgün teorilerle kurabilir ve böylece kendi üstünlüklerinin farkına varabilir” dedi.
Cumhurbaşkanı Şi, Marksizmi, Çin’in gelenekleriyle, felsefe ve toplum bilimlerindeki diğer okullarla birleştirmek gerektiğini belirterek, “Çin’e özgü sosyalizmin teorisini ve sistemini, Çin’in gerçekliğiyle güçlendirmeliyiz” çağrısında bulundu. Xi Jinping, “En sonunda daha temel, daha derin ve kalıcı olan sosyalist kültürümüzü güçlendirmeliyiz” dedi.

MARKSİZME BAĞLILIK
Cumhurbaşkanı Şi, Marksizmin Çin’in felsefe ve toplum bilimlerindeki çalışmalarının yol gösterici teorisi olmayı sürdüreceğini vurguladı.
Çin’de felsefe ve toplum bilimlerinin en önemli görevinin, Marksizmi Çinlileştirerek, çağdaşlaştırarak ve kitleselleştirerek 21. yüzyıla taşımak ve Çin gerçeğine uyarlamak olduğunu söyledi. ÇKP Genel Sekreteri, felsefe ve toplum bilimleri alanındaki araştırmalarda ve derslerde Marksizmin yol göstericiliğinin şaşmadan benimsenmesinin zorunlu olduğunu belirterek, felsefe toplum bilimleri alanında çalışma yapanlara, sosyalist teoriyi Çin’in gerçekleriyle bütünleştirme çağrısı yaptı.

MERKEZDE HALK OLMALI
Şi Cinping şunları kaydetti: “Çin’de felsefe ve toplum bilimleri çalışmalarının merkezinde halk olmalı, aksi halde etkisini ve canlılığını yitirir. Marksizm, bitmiş, önü kapanmış bir teori değil, zaman içinde deneyimlerle ve bilimsel gelişmelerle evrildi. Ayrıca Marksizm, gerçeğin sonu değil. Gerçeğe ulaşmanın yolu. Teoriyi yeni pratiklerle yenileştirme, Marksizim canlılığını sürdürmesinin en geçerli yoludur.”
Cumhurbaşkanı Şi, parti ve devlet yönecilerine, felsefe ve toplum bilimleri alanında çalışan aydınların teoriyi geliştirme çabalarını, mutlaka ciddiye almalarını, teşvik etmelerini ve bulunan yeniliklerin tam olarak uygulanmasını emretti. Aydınlara ise, “açık fikirliliğin kararlı savunucusu, kültürel değerlerin yol göstericisi ve parti önderliğinin sadık destekçisi” olma çağrısını yaptı.

CÜRETKÂR BULUŞLARA DESTEK
Çin Cumhurbaşkanı, Marksizm alanında iyi yetişmiş genç akademisyenlere destek verilmesi gerektiğini belirterek bu alandaki görevleri sıraladı: “Siyasal olarak onlara tam güven duymalı, aktif olarak düşüncelerine yol göstermeli, çalışmaları için uygun koşulları yaratmalı, günlük hayatlarını güvenceye almalıyız.” Cumhurbaşkanı Şi, parti ve devlet yöneticilerinin akademisyenlere ve uzmanlara ulaşmak için inisiyatif almalarını istedi. Teoride yenilik yapılması için özel çağrıda bulunan Şi, “Cüretkar buluşları için aydınları cesaretlendirmeliyiz” dedi.  

Etiketler; #çin #Xi Jinping

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.