‘Operasyonlar başarımızı etkileyebilir’

Türkiye’nin PKK operasyonları dünya gündeminde. ABD, operasyonları bölgesel çıkarları açısından olumsuz olarak değerlendiriyor. İncirlik mutabakatında ise istedikleri gibi avantajlı olamayacaklarını ifade ediyorlar

‘Operasyonlar başarımızı etkileyebilir’
05 Ağustos 2015 Çarşamba 15:16

Mehmet Yaşar Yıldız
[email protected]

Suruç’taki patlamayla başlayan süreç, İncirlik mutabakatı ve daha sonrasında TSK’nın PKK’ya yaptığı operasyonlara Türkiye’de yaşanan son gelişmelerden sonra yurtiçi-yurtdışı birçok kesimden çeşitli tepkiler gelmeye başladı.
İncirlik Üssü’nün ABD tarafından kullanıma açılmasını içeren mutabakattan sonra, Türkiye’nin PKK operasyonları Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandırdı. PKK’ya yapılan operasyonların ilk aşamalarında özellikle ABD meseleye ılımlı yaklaşıyordu. Ancak operasyonlar artarak devam edince Batı basını ve özellikle ABD’nin dış politikalarını belirleyen düşünce kuruluşları Türkiye’nin operasyonlarının ABD’nin ‘stratejik müttefik’ olarak adlandırdığı PKK ve PYD’ye büyük zarar vermesinden endişe duyduklarını belirtmeye başladı.
Foreign Affairs, Foreign Policy gibi düşünce kuruluşları Türkiye’nin bir kumar oynadığını ve bu kumarın bölgedeki ABD çıkarlarına zarar verebileceği kaygısı taşıdıklarını açıkça ifade etti. Bu kaygıyı dışa vuran kuruluşlardan biri de CSIS (Stratejik ve Uluslararası Çalışma Merkezi). Beyaz Saray politikalarını belirleyen en önemli düşünce kuruluşlarından biri olan CSIS’ın sitesinde Anthony H. Cordesman imzalı “IŞİD, Irak ve Suriye savaşındaki oyun değiştiricilerde ABD’nin belirsizliği” başlığı altında bir rapor yayınlandı. Rapor, Türkiye, Irak ve Suriye’nin incelendiği üç ana bölümden oluşuyor. Stratejik başarının ancak bölgeye bir istikrarın gelmesiyle gerçekleşeceğini belirten Cordesman raporunda, bölgedeki Kürtleri sorunlarının çözümü için en azından Suriye ve Irak’ta Kürtlere ait federal yapılarının kurulmasıyla ve Türkiye’nin de Kürtlerle barışçıl bir yol denemesiyle olacağını, aynı zamanda Irak ve Suriye’de sivil bir yönetim ve ekonomi yaratarak stratejik başarının pekişeceğini ifade ediyor.

STRATEJİK BELİRLEYİCİLİĞİ YOK
Raporda, Türkiye ile ilgili geçen bölümler ABD’nin İncirlik mutabakatına ve ardından gelen PKK operasyonlarına bakış açısını ortaya koyuyor. Anthony H. Cordesman, oyun değiştirmeye çalışan Türkiye’nin İncirlik’in kullanımını vermesinin ABD açısından taktiksel bir avantaj gibi göründüğünü ama aslında, hava operasyonları açısında stratejik bir belirleyiciliğinin hemen hemen olmadığını, karada ise hiçbir avantaj getirmediğini belirtiyor. Daha sonrasında ise Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı belirtilen raporda PKK kamplarının bombalanmaya başlandığı vurgulanıyor. Bu operasyonların ardından bazı soru işaretleri olduğunu ifade eden Cordesman, Türkiye’nin bu operasyonlarının ABD’nin YPG, PYD ve PKK güçlerini desteklemedeki başarısını nasıl etkileyeceği konusunda belirsizlik olduğunu vurguluyor. Raporda ortaya konulan başka bir konu ise “Güvenlikli Bölge”.

PYD’Yİ KORUYAMAYABİLİRİZ
Anthony H. Cordesman tarafından hazırlanan raporda, ABD ve Türkiye’nin Güvenlikli Bölge konusunda anlaştılar gibi görünse de, Türk kara birliklerinin bölgede ne gibi bir rol alacağının ve ABD’nin desteklediği kuvvetlerin bu durumdan nasıl etkileneceğinin yeterince açık olmadığı belirtiliyor.
Raporda oldukça dikkat çeken başka bir konuya da değinilmiş. IŞİD’e karşı mücadelede PYD’nin en etkili kuvvet olduğu ifade edilen raporda, Türkiye’nin Kürtlerle yeni savaş alanı yaratması durumunda PYD’nin ve militanlarının nasıl korunacağı ve onlarla nasıl çalışılmaya devam edeceği konusunun oldukça belirsizlik taşıyan bir mesele olduğu vurgulanıyor. Cordesman raporunda son olarak, ABD’nin Suriye’deki isyancı gruplara çok yakın olmadığını, dolayısıyla YPG ve PYD’nin bölgede en öncelikli partnerleri olduğunu belirtilyor.

ANTHONY H. CORDESMAN KİMDİR?
Cordesman, CSIS’ın en önemli analistlerinden biri olmasının yanı sıra ABD Savunma Bakanlığı’na sivil asistan ve ABD’nin savaş baronu olarak adlandırılan John McCain’e Ulusal Güvenlik Asistan’ı olarak hizmet vermiş birisi. Cordesman ayrıca Savunma Bakanlığı ofisinde İstihbarat değerlendirme
yöneticisi olarak da görev yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Departmanı ve NATO Uluslararası Personel Yöneticiliği görev yaptığı diğer kurumlar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.