Obama iki cephede de kaybetti

Önceki Kongre döneminde mecliste çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, beklenildiği gibi bu yeni dönemde de ağırlığını korumayı başardı. EN PAHALI SEÇİMDE KATILIM DÜŞÜK Bu ara seçimler, aynı zamanda...

Obama iki cephede de kaybetti
06 Kasım 2014 Perşembe 14:05

13manset

ABD'deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti. Cumhuriyetçiler Obama'yı kilitleme gücüne sahipler. Obama'nın iki yılı 'Topal Ördek' olarak geçireceği konuşuluyor

Amerikalı seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun 36 sandalyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclislerinin üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. Senato'nun 100 sandalyesinden 36'sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler ise 22 sandalyeyi kazandı. Böylece Senato'daki toplam sandalye dağılımında son duruma göre Demokratlar 45, Cumhuriyetçiler ise 52 sandalyeye sahip oldu. Bu sonuç, Cumhuriyetçilerin sekiz yıl aradan sonra Senato'da çoğunluğu elde etmesi anlamına geliyor.

OBAMA'YI KİLİTLEME GÜCÜNE SAHİPLER

Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadını 2010 yılından bu yana kontrol eden Cumhuriyetçiler'in bu seçimdeki hedefi, Senato'daki Demokrat hakimiyetine de son vermek.

Cumhuriyetçiler şu an Senato'nun 100 üyeliğinden 45'ini elinde bulunduruyor. Çoğunluğu ele geçirirlerse Obama yönetiminin son iki yılındaki icraatını tamamen kilitleme gücüne sahip olacaklar.
Demokratlar ise ekonomideki son olumlu gelişmelere karşın anketlerde Başkan Barack Obama'nın desteğinin en düşük düzeyine -yüzde 40'ın altına- indiği bir dönemde, konumlarını muhafaza etme çabasında.

Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadında da Cumhuriyetçiler yarışı önde götürüyor. Meclisin 435 üyesinin tamamı için yapılan seçimlerde, şimdiye kadar Cumhuriyetçiler 235, Demokratlar ise 160 sandalye kazandı.
Önceki Kongre döneminde mecliste çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, beklenildiği gibi bu yeni dönemde de ağırlığını korumayı başardı.

EN PAHALI SEÇİMDE KATILIM DÜŞÜK

Bu ara seçimler, aynı zamanda ABD siyasetinin şimdiye kadarki en pahalı ara seçim kampanyası oldu. Center for Responsive Politics’e göre adaylar ülke genelinde seçilmek için yaklaşık 6 milyar dolar harcadı. CNN’in hesabına göre bu parayla 10 Ebola müdahale merkezi inşa edilebilir, 12 bin çocuk okula yollanabilir, 25 savaş uçağı alınıp üzerine bir de Hollywood filmi çevrilebilirdi.

Buna rağmen yine son gün anketlerine göre ABD seçmeninin sandığa gitme oranı da hayli düşük çıktı. 2010 ara seçimlerinde yüzde 39-42 çıkan oy kullanma oranı, dün gece de değişmedi. Oysa Demokrat Parti’nin bu seçimde belirlediği en önemli taktiklerden biri, şimdiye kadar oy kullanmamış olan özellikle siyah ve Latin seçmenlerin sandığa gitmelerini sağlayarak yeni seçmenler kazanmak ve oy kullanma oranını artırmaktı.

OBAMA'NIN GÜNDEMLERİ RAFA KALKIYOR

Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’nun da Cumhuriyetçilerin eline geçmesinden sonra iki parti arasındaki en büyük fikir ayrılıklarının yaşandığı iklim değişikliği ve göçmen reformu gibi tasarıların yeni dönemde gündemden düşmesi bekleniyor. Onun yerine siber güvenlik gibi iki partinin de üzerinde uzlaştığı konularda geniş çaplı düzenlemelerin yapılması bekleniyor. İç politikada eli yasama sürecinde oldukça sıkışacak ABD Başkanı’nın, son iki yılında Anayasa gereği uhdesinde bulunan dış politikaya da daha çok ağırlık verebileceği görüşü dile getiriliyor.

BIDEN'IN ŞANSI AZALDI

Ara seçimler 2016 başkanlık yarışına hazırlanan adaylar açısından da önemli işaretler sundu. Demokratların Senato’da çoğunluğu kaybetmeleri, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın 2016 şansını azalttı. Diğer bir Demokrat Partili başkan aday adayı Hillary Clinton’a ise zemin kazandırdı. Kampanya, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları Florida Senatörü Marco Rubio, New Jersey Valisi Chris Christie ve Kentucky Senatörü Rand Paul’ü de öne çıkardı ve bu isimler arasındaki yarışı iyiden iyiye kızıştırdı.

OBAMA'NIN KADROSU DEĞİŞEBİLİR

2016 da tekrar aday olamayacağı ve Kongre’de güçlü bir desteği olmadığı için Başkan Obama, iki yılı ‘Topal Ördek’ olarak geçirecek. Obama’nın Kongre’nin daha az rol oynayacağı bir ajanda belirlemesi bekleniyor. Başkan’ın, danışman kadrosunda da değişikliğe gidebileceği konuşuluyor. Ocak ayındaki “Birliğin Durumu” konuşmasından sonra başdanışman John Podesta, Beyaz Saray Genel Sekreteri McDonough ve Ulusal Güvelik danışman yardımcısı Ben Rhodes, değişebilecek isimler arasında sayılıyor.

Dış Haber Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.