Nükleer anlaşmada ikinci zafer

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano, önceki gün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, İran’ın 14 Temmuz’da kabul edilen nihai nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladığını duyurdu.

Nükleer anlaşmada ikinci zafer
18 Ocak 2016 Pazartesi 15:45

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano, önceki gün akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, İran’ın 14 Temmuz’da kabul edilen nihai nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladığını duyurdu.
Amano görüntülü mesajında, Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını sağlayacak raporu ilgili ülkelere gönderdiğini de açıkladı.
UAEA’dgelen bu açıklamanın ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi’nde bir araya geldi. Toplantı sonrasında Mogherini ve Zarif, ortak basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda varılan kararı açıklayan Mogherini, nükleer anlaşmada “uygulama” safhasına geçildiğini belirterek, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın anlaşma gereğince yükümlülüklerine yerine getirdiğini onayladığını söyledi.
Mogherini, “Bugün İran yükümlülüklerini yerine getirdiği için İran’ın nükleer programı ile ilgili çok taraflı ve ulusal ekonomik ve finansal yaptırımlar, nükleer anlaşmaya göre kaldırılmıştır” dedi.
Müzakereye katılan bütün ülkelerin barışçıl nükleer enerji kullanımı konusunda işbirliği yapacağını belirten Mogherini, İran’ın nükleer programı ile ilgili BM yaptırımlarının kaldırıldığını aktardı.
AB’nin ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırılması için yasa tasarısı sunmayı onaylandığını kaydeden Mogherini, ABD’nin İran’a nükleerle ilgili yasal yaptırımları, idari işlemleri ve lisanslamaları durduracağını söyledi.
Mogherini, ABD ve AB’nin kaldırılacak yaptırımların detayları üzerine yönetmelik yayımlayacaklarını ifade etti.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran nükleer anlaşmasında uygulama safhasına geçildiğini belirterek, “Bugün daha güvenli bir dünyanın ilk günüdür” dedi. Kerry şunları belirtti: “İran’ın sözünü tutmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Biz de aynı şeyi yapmaya devam edeceğiz. Bunu, uluslararası toplumun bölgedeki sorunları ele alırken nükleer silahlanmaya sahip bir İran tehdidinin olmadığı güne kadar sürdüreceğiz”

RUHANİ: HEDEFİMİZ KALKINMA
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’a ekonomik yaptırımların kaldırılmasını, ülke ekonomisinin gelişmesi ve bölgenin istikrarı ve güvenliği için değerlendirmeliyiz” dedi. İran Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde meclise hitap eden Ruhani, “Nükleer anlaşmanın uygulanmaya başlanması, olumlu atmosfer ve yeni fırsatlar içermektedir. Bu atmosfer ve fırsatları ülkenin gelişmesi, halkın refahı ve bölgenin istikrar ve güvenliği için değerlendirmeliyiz” dedi.
Nükleer anlaşmanın, gelişmenin yolu olan dünyayla iş birliği ve koordinasyonun önünü açtığını dile getiren Ruhani, “Ekonomik yaptırımların kalkmasından sonra hükümetimizin hedefi, yabancı sermayenin ülkeye gelişinin sağlanması, petrol dışı ürünlerin ihracatına ağırlık verilmesi, petrol ve doğalgaz satışından elde edilecek dövizi en faydalı şekilde kullanmaktır” şeklinde konuştu.

DÜNYADAN DESTEK YAĞDI
Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) İran’ın nükleer anlaşmaya uygun gerekli önlemleri yerine getirdiğini duyurmasına ilişkin “Diplomasi bakımından önemli bir başarıyı
simgeleyen bu neticeyi mümkün kılanları kutluyoruz” açıklamasında bulundu.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran’ın nükleer anlaşmaya uyduğunun teyit edilmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, gelecek aylar ve yıllarda da anlaşmaya uyulması gerektiğini bildirdi. Tüm tarafların gösterdiği kararlılığı da öven Ban, tarafların gelecek ay ve yıllarda da İran’ın nükleer programına ilişkin anlaşmaya sadık kalmaları gerektiğini vurguladı.
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, “İran ile varılan nükleer anlaşma, Ortadoğu ve dünyayı daha güvenli bir yer yapmaktadır” dedi.

İSRAİL RAHATSIZ
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın nükleer silah sahibi olma gayesinden vazgeçmediğini savundu. Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, “İran, 5+1 ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmaya rağmen nükleer silah sahibi olma arzusu taşıyor. Ortadoğu’da istikrarı sarsmaya ve dünyanın farklı bölgelerinde terör eylemlerine devam ediyor” ifadesini kullandı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Yaptırımların kaldırılması, İran’ın uluslararası bankalarda dondurulmuş olan 100 milyar dolarlık varlıklarının serbest bırakılması sonucunu doğuracak. İran ile iş yapan ülke ve firmalar üzerindeki yasak kalkacak ve İran dünya ile ticaret yapabilecek. Ayrıca terörizme destek ve insan hakları ihlalleri kapsamındaki yaptırımlar uygulanmaya devam edecek.
Ambargoların kalkmasının ardından İran’ın piyasaya günlük 500 bin varil petrol arz etmesi bekleniyor. İran’ın petrol arzının, varili 30 dolarların altına düşen petrol fiyatlarını daha da düşüreceği tahmin ediliyor.
UAEA raporlarına göre İran, anlaşmadan sonra uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlerin sayısını azaltmış, zenginleştirilmiş uranyum stokunu Rusya’ya göndermiş ve Arak nükleer reaktörünü sökmüştü. İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Viyana’da varılan anlaşmaya göre İran nükleer faaliyetlerini UAEA denetçilerine açacak, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran’a yönelik yaptırımlar kaldırılacaktı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.