NSA dinlemesi müttefiklerin arasını açtı

11 Eylül sürecinde Almanya'da dönemin SPD-Yeşiller koalisyon Hükümeti'nin ABD'ye istediği askeri desteği vermemesi üzerine beliren ihtilaf nedeniyle iki ülke arasında beliren güven bunalımı, NSA dinleme kriziyle daha da derinleşti....

NSA dinlemesi müttefiklerin arasını açtı
20 Ocak 2014 Pazartesi 10:47

13muttefik

11 Eylül sürecinde Almanya'da dönemin SPD-Yeşiller koalisyon Hükümeti'nin ABD'ye istediği askeri desteği vermemesi üzerine beliren ihtilaf nedeniyle iki ülke arasında beliren güven bunalımı, NSA dinleme kriziyle daha da derinleşti. Alman Meclisi Bundestag'ın tecrübeli ismi Dışişleri Komisyonu üyesi Hans-Christian Ströbele (74), parlamentodaki ofisinde sorularımızı yanıtlıyor. Aynı gün Sol Parti (Die Linke) Milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi Michael Liebich (41) ile de görüşüyoruz. "Kahramanmaraş'a konuşlanan Alman Patriot füze bataryaları ve beraberindeki 300 Alman askeri personel", "Suriye Krizi", "ABD'nin çıkmaza giren ılımlı İslam projesi", "Almanya ve ABD arasındaki güven bunalımı" sorularımızı oluşturuyor.

Meclis'in yakınındaki Berlin'in simgesi Brandenburger Kapısı'ndan yürüyerek ulaşılan tarihi Unter den Linden bulvarındaki milletvekillerinin çalışma büroları yeni yeni hareketleniyor. Uzayan koalisyon görüşmeleri, araya giren tatiller... Çin kadar ürün ihraç edebilen 80 milyon nüfuslu Almanya'yı yöneten 3. Merkel Hükümeti, Eylül 2013 genel seçiminden neredeyse üç ay sonra kurulabildi. 17. yasama döneminde çözümlenemeyen sorunların başında ABD ile Almanya arasında son yılların en büyük sorununu su yüzüne çıkaran "ABD ulusal güvenlik örgütü NSA'nın dinleme skandalı" geliyor.

'ABD üsleri anayasasımıza aykırı'

Patriot füze sistemleri, Afganistan ve Kosova savaşı gibi birçok konuda parti yönetiminden farklı görüşler savunan Ströbele, Aydınlık'a son derece önemli bilgiler veriyor (Aydınlık, 18 Ocak 2014). Ströbele'nin verdiği bilgiler ışığında, danışmanı ile bir telefon görüşmesi yapma ihtiyacı beliriyor. "NSA Araştırma Komisyonu, Almanya'daki ABD üslerini de inceleyecek, doğru mu?" Karşımızdaki danışman, "Evet, Komisyon kuruluyor. SPD ve CDU'dan da destek var. Komisyon, üsleri de inceleyecek."

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya, ABD'nin Avrupa'daki an üssü konumundaydı. Ortadoğu'daki birçok operasyon Almanya'dan yönetiliyor. Halen ülkede 70 bin Amerikan askeri ve 50 Amerikan üssü bulunuyor. Ströbele'nin söyledikleri çok önemli:

"Almanya'da yaşadığımız sorun şu: ABD'nin Afrika ve Kuzey Afrika'daki insansız hava araçları saldırılarını Almanya'daki üslerinden planlayıp gerçekleştirdiğine dair kuvvetli şüphe var. Ve bu durum, Alman egemenliğine ve Alman Anayasası'na aykırıdır."

İktidar partilerinde hayal kırıklığı

Milyonlarca Almanın iletişimini, şirketlerin telefon görüşmelerini, siyasilerin, Başbakan Angela Merkel'in dahi mobil telefonunu dinleyen NSA'nın Berlin'deki karargâhının Brandenburger Kapısı'nın hemen yanındaki ABD Büyükelçiliği olduğunu bilmeyen, duymayan kalmadı. ABD'nin dünyadaki iletişimi dinleme ve kaydetme örgütü NSA, Ströbele'nin de vurguladığı gibi, Brezilya Devlet Başkanı'ndan Papa'ya, Fransa'dan Meksika'ya, sıradan vatandaştan üst düzeye yetkililere kadar milyarlaca görüşmeyi kaydetti. NSA'nın ABD dışındaki ana merkezinin Almanya Frankfurt'ta olduğu da basına yansıdı. Bu gerçekleri dünyaya duyuran eski NSA çalışanı Edward Snowden ile Moskova'da görüşen Ströbele, Alman Meclisi NSA Araştırma Komisyonu'nun Almanya'daki ABD üslerini de mercek altına alınacağı bilgisine görüşmemizde aktardı.

Obama-Merkel basın toplantısındaki kritik soru

Merkel Hükümeti, Obama yönetimine öfkeli. Almanlar, hayal kırıklığı yaşıyor. Almanya tarafından ABD'ye önerilen ortak komisyon kurulması fikrinin bile Obama yönetimince reddedilmesi, Berlin'in öfkesini artırmış durumda. Burada duralım. Almanlar mı öfkeli, yoksa ABD'liler mi veya hangi taraf daha öfkeli? Zira, ABD Başkanı Barack Obama'nın son Almanya ziyaretinde Merkel'e, Obama'nın yanında, "Almanya'daki ABD üsleri hâlâ gerekli mi" diye sorulmuştu. Merkel, "Uluslararası terörizme karşı mücadelede ve ABD askerlerinin lojistik, tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasında üsler gerekli" demişti.

Ancak bugün gelinen süreçte Alman Parlamentosu, Almanya'daki ABD üslerini sorgulayacak. Bir önemli ayrıntı: Alman Meclisi'nde araştırma komisyonu kurmak için parlamenterlerin yüzde 25'nin desteği gerekiyor. Sol Parti ve Yeşiller, 631 üyesi bulunan mecliste 127 milletvekili ile yüzde 25'in altında kalıyor. Ancak yeni bir düzenlemeyle muhalefetin denetleme olanakları genişletiliyor. Meclis Başkanı Prof. Norbert Lammert dahil SPD'li ve CDU'lu yetkililer yüzde 25 yerine oranın yüzde 20'ye çekilmesi için girişim başlatacaklarını duyurdular. Dahası, SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann'ın Alman basınına "NSA Araştırma Komiyonu'nu biz de istiyoruz. Araştırmalara sınırlandırma getirilmesini doğru bulmuyoruz. Ancak Meclis'teki partilerin ortak bir başvuru metninde anlaşması şık olur" açıklaması dikkat çekici. CSU (CDU ile ortak hareket eden Bavyera Partisi) Genel Başkanı Horst Seehofer de komisyonun bir an önce kurulmasını istediklerini açıkladı. Karar verildi; Almanya'da NSA Araştırma Komisyonu kuruluyor. Yakında resmen ilan edilecek. Görüştüğümüz yetkililer, başvuru metninin ayrıntılarının partilerce müzakere edildiğini bildirdiler.

Beyhan Yıldırım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.