New America Foundation raporu: ABD ve Ankara, PYD'yi 'güvenilir müttefik' yapsın

Amerikan yönetiminin Ortadoğu politikalarının oluşmasına araştırmalarıyla katkıda bulunan New America Foundation isimli vakfın 18 Aralık'ta yayınlanan raporunda, ABD ve AKP'nin, PYD'yi "güvenilir müttefik" yapması öneriliyor. Başkanlığını...

New America Foundation raporu: ABD ve Ankara, PYD'yi 'güvenilir müttefik' yapsın
23 Aralık 2013 Pazartesi 12:46

13barfi

Amerikan yönetiminin Ortadoğu politikalarının oluşmasına araştırmalarıyla katkıda bulunan New America Foundation isimli vakfın 18 Aralık'ta yayınlanan raporunda, ABD ve AKP'nin, PYD'yi "güvenilir müttefik" yapması öneriliyor.

Başkanlığını Google şirketinin başında bulunan Eric Schmidt'in yaptığı vakfın yöneticileri arasında Francis Fukuyama, Walter Russell Mead, George Soros'un oğlu Jonathan Soros, ve gazeteci Fareed Zakaria gibi isimler bulunuyor.

"Suriye Kürtlerinin dikkafalı siyaseti" başlığını taşıyan rapor, vakfın araştırmacısı Barak Barfi tarafından kaleme alınmış. Barfi, yeni döndüğü kuzey Suriye'deki gözlemlerine ve izlenimlerine dayanarak raporu hazırlamış.

Kürtlerin Suriye nüfusunun yüzde 10'unu oluşturduğu ifade edilen raporda, Kürtlerin kuzeyde birbirinden kopuk üç bölgede yoğunlaştıkları belirtiliyor. Rapor, Kürtlerin son döneme kadar siyasete pek ilgi duymadıklarına, bu nedenle de sayıları 14'e ulaşan Kürt partilerinin çoğunun "tek adamlık" örgütler olduğuna, görece geniş tabana oturan örgütlerin de Irak KDP'si lideri Barzani, KYB lideri Celal Talabani ve PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilişkili olduğuna işaret ediyor. Rapora göre, Suriye'deki en büyük üç Kürt örgütünden biri olan Yekiti, 1999-2009 yılları arasındaki gösterileri düzenledi ve açıkça özerlik talebinde bulunuyor. 2004 yılında Kamışlı'daki ayaklanmayı düzenleyen Azadi, Kürt örgütleri arasında birliğin sağlanması için ciddi çaba harcıyor. Üçüncü büyük örgüt olan Kürtlerin Geleceği Hareketi, lideri Mişel Temmo 2011'de öldürüldükten sonra dağınık bir görünüm arzediyor.

Rapor, ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyinde etkili olan PYD üzerinde duruyor ve şu bilgileri veriyor: Türkiye'nin PKK ile mücadelesi başarılı olduktan sonra, çatışmaların sona erdiği sonucuna varan PKK içindeki Suriyeliler 2003 yılında PYD'yi kurdu. PYD, 1980yılında Suriye'ye giderek o dönemdeki Cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın himayesine giren ve böylece Suriye Kürtleri arasında güç kazanan Abdullah Öcalan'ı lider olarak kabul ediyor. Örgüt, daha geniş tabanlı diğer Kürt örgütleriyle ilişki kurmaktan kaçındı.

ABD'ye öneriler

2011 yılında Suriye'de çatışmalar başladıktan sonra, Kürt gruplar silahlı terör gruplarının oluşturduğu örgütler içinde yer alma konusunda aceleci davranmadı. Ağırlıklı olarak laik olan Kürtlerin, Şam'daki yönetimin yerini Suudi Arabistan benzeri bir rejimin almasından korkmaları buna neden oldu. Ayrıca muhalefetin Kürtlerin taleplerine soğuk bakması da etkili oldu. PYD, hem geçmişten gelen ilişkiler nedeniyle, hemde bu gerekçeler yüzünden Şam yönetimiyle ilişkide kaldı. Bu bakımdan, PYD'nin bir Kürt meclisi kurması ve askeri güç oluşturması, henüz özerlik ilanı sayılamaz. Çünkü, PYD'nin etkili olduğu bölgede, Suriye devletinin kurumları faaliyetini aynen sürdürüyorlar. PYD ve Suriye ordusu, Nusra Cephesi ve Irak Şam İslam Devleti gibi terör gruplarına karşı ortak harekâtlar da yapıyor.

Rapor, ezetlediğimiz bu bilgilerden sonra, ABD'nin izlemesi gereken politikalara ilişkin önerilerde bulunuyor. Rapora göre, ABD'nin mutlaka PYD ile yakın ilişki kurması gerekiyor. ABD, PYD'yi Barzani'nin himayesinde kurulun Kürt Milli Konseyi (KMK) ile ortak hareket etmeye ve KMK ile birlikte oluşturduğu Yüksek Kürt Otoritesi'ni (YKO) işletmeye zorlamalı. Böylece PYD'nin çoğulcu siyasete yatkınlığı da ölçülecektir.

PYD, Türkiye'nin çekincelerini giderecek adımlar da atmalı. Ankara'nın PYD'nin etkinliğini azaltmak için KMK'yı destekleme çabaları isi boşuna oldu. Washington ve Ankara'nın birlikte PYD'yi "güvenilir bir müttefik" yapacak girişimler yapması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.