Netanyahu kazandı, gelecek belirsiz

Netanyahu kazandı, gelecek belirsiz
19 Mart 2015 Perşembe 02:12

Gökhun Göçmen
İsrail seçimleri, anketlerin tersine Likud Partisi'nin zaferiyle sonuçlandı. Tümü sayılan sandıklardan çıkan sonuca göre Likud %28 oyla 30, en yakın rakibi Siyonist Birlik ise %19 ile 24 sandalye kazandı. İsrail nüfusunun %20'sini oluşturan Arapların ilk defa ittifak kurarak girdiği Birleşik Arap Listesi ise üçüncülüğe yerleşerek 13 vekille temsil hakkı elde etti.

120 sandalyeli İsrail Parlamentosunda tek başına iktidar kuracak parti bulunmadığı için partilerin ittifak arayışları önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak. Koalisyon kurmada anahtar parti ise Likud Partisinde bakanlık yapmış olan ve istifasından sonra yeni kuruduğu Kulanu Partisi ile 10 vekil kazanan lideri Moshe Kahlon'un elinde bulunuyor.

POST BİBİ DÖNEMİ
Netanyahu'nun 9 yılı geçen başbakanlık mesaisi yeni hükümetin kurulmasıyla devam edecek gibi görünüyor. Seçim dönemi boyunca ateşle oynayarak ipi göğüsleyen Netanyahu, dış politikada ABD ile bozulan ilişkiler, içeride ise yaşam pahalılığı ve konut sıkıntısı gibi sorunlarla başa çıkmak zorunda.
ABD'nin 2002 yılında Filistin barış görüşmelerine önderlik ettiği dönemde kadar uzanan gerginlik İran ve ABD arasında sürdürülen nükleer müzakereler ile belirgin hale gelmişti. Netanyahu'nun kongre konuşması ve gelen tepkiler ise İsrail ve ABD arasındaki ilişkinin dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Obama ve Demokratların Netanyahu'yu boykotu ve resmi dilde yayımlanan uyarılara Netanyahu'nun cevabı katıldığı televizyon programlarında “dış güçlerden” bahsetmekti. Seçim sonuçlarının ilan edildiği gün ise galibiyetini ilan eden Netanyahu'nun ilk cümlesi yine benzer tonda “Tüm zorluklara karşın” ifadesini kullanmak olmuştu. Elbette ki bu zoruluklar İsrail iç siyasetine değil aksine ABD'ye gönderilen ince mesajdı.

Netanyahu'nun dış politikada 2012 Birleşmiş Miletler konuşmasında olduğu gibi yalana, iki devletli çözüm müzakerelerinde olduğu gibi inkara devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir yıl sonra gerçekleşecek ABD seçimlerinin İsrail iç siyasetine doğrudan etkisi de bu anlamda önemlidir.Likud'u zaferi için kutlamayan Washington yönetimine karşı Netanyahu'ya Churchill'den sonra Kongre'de en çok konuşma fırsatı veren ve galibiyetin Obama yönetimine karşı da kazanıldığını söyleyen Cumhuriyetçilerin olası iktidarı Netanyahu'nun Atlantiğin ötesine uzanan nefes borusu olabilir.

LİKUD'UN EKONOMİ SINAVI
Likud merkezli koalisyonun ABD'yi suçlayarak, İran'ı şeytan ilan ederek ve kendi ülkesindeki Arap nüfusunu dahi ötekileştirerek başa çıkamayacağı sorunu ise alarm durumunda seyreden ekonomisi. Netanyahu döneminde %24 oranında artan gıda fiyatları sonucu İsrail halkı diğer OECD ülkelerine oranla gıdaya %19 oranında daha fazla para ödemek durumunda. Aynı şekilde Netanyahu döneminde konut ücretlerinin fiyatı ise %55 oranında arttı.

Militarizmi merkeze koyan iç siyasetin konut sıkıntısına çözümü ise tahmin edileceği gibi Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ün işgali. İsrail İskan Bakanlığı'na göre yeni dönemde konutların beşte biri bu bölgelerde inşa edilecek. Her konutun bir düreniş olacağı günler ise uzakta gözükmüyor.

SONUÇ: ÇİRKİNLİK KAZANDI
Birleşik Arap Listesi'nin Filistin devletinin mşruluğunu kabul edip 67 sınırlarına kadar çekilmeyi planlayan Siyonist Birlik ile itfakkı reddedip, dışardan destekle yetinmesine karşın İsrail sağı ayrımcılık ve nefret söyleminde buluştu. Örneğin; Libermann “İsrail'e karşı olan Arapların kafasını kesmeliyiz derken” aynı günlerde Netanyahu da var olduğu müddetçe Filistin devletinin olmayacağını seçmenleriyle paylaşıyordu. Netanyahu'nun oylamanın yapıldığı gün sosyal medya aracılığyla İsrail vatandaşı Arapların otobüslerle oy vermeye gittiğini bir suç gibi açıklaması ise bir utanç olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Bahsi geçen çirkinlikte buluşan partilerin İsrail'in gelecek hükümetini kurmaya yakın durduğunu göz önüne alırsak İsrail halkı da dahil olmak üzere Ortadoğu halkları bu seçimden kazançlı çıkmayacak. İsrail yapısal sorunlarına ve dış politikasına çözüm önermeyen muhtemel iktidarın ömrünü ise gelecek aylarda hepimiz izleyeceğiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.