Mısır’ın varlığına tehdit

Sina Yarımadası’nın kuzeyinde gerçekleşen ve 30’dan fazla Mısır askerinin hayatını kaybettiği terör saldırılarıyla ilgili Mısırlı siyasetçi ve terör uzmanlarının görüşüne başvurduk.

Mısır’ın varlığına tehdit
02 Şubat 2015 Pazartesi 17:35

Sinan Güzaltan / Kahire
Gazetemize konuşan Hassan Said Badrawi, Mısır’ın köklü partisi El Wafd’ın Dış İlişkiler Sorumlusu. Bir başka siyasetçi Samir Fayyad ise Mısır’ın önde gelen partilerinden Tagammu’nun Dış İlişkiler Sorumlusu. Görüş aldığımız diğer isim ise, Kahire Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörlüğü görevini sürdüren, uluslararası terör uzmanı Prof. Dr. Gehad Auda.
SAMİR FAYYAD: 'ÜLKENİN TAMAMINA YAYILIYOR'
Sina’daki terörü nasıl değerlendiriyorsunuz ?
Sina’da gerçekleşen son saldırının da gösterdiği gibi Müslüman Kardeşler ve diğer siyasal İslamcı gruplar şiddetin dozunu artırmaya başladılar. Bugün, Mısır’ın dört bir yanında terörist saldırılar gerçekleştiriliyor. İhvan yanlıları, siyasal bir çözüm sunamadıkları için teröre başvuruyorlar. Daha önce gerçekleşen saldırılarda daha çok kolluk kuvvetleri hedef alınmıştı.
25 Ocak ve sonrasında, Mısır genelinde, 70’e yakın bombalı saldırı oldu. Amaçları ülkenin tamamını terörize etmek.
- Saldırılardan hemen sonra Hamas’ın silahlı kolu El Kassam Tugayları terörist örgüt ilan edildi...
Gazze Şeridi’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas’ın, Sina’daki terör örgütlerine lojistik destek verdiği bilinen bir gerçek. Hamas’ın bu saldırılara doğrudan katıldığına dair bir kanıt henüz yok ancak Müslüman Kardeşler ve Hamas arasındaki bağlantı açık. Bu saldırıların arkasında IŞID’e biat eden “Sina Vilayeti” adlı örgütün olduğu ortaya çıktı, söz konusu örgütte de yazılı bir açıklama ile saldırıları üstlendi.
- Mısır basını 
Türkiye’yi suçladı...Son saldırıların arkasında maddi olarak Türkiye’nin olduğunu zannetmiyorum.
HASSAN BADRAWI: 'BÜTÜN PARTİLER İLK DEFA BİRLEŞTİ'
-Sina’daki saldırılarla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Öncelikle, El Ariş merkezli saldırıların arkasında İhvan hareketi ve bu grupla ilişkili terör örgütlerinin olduğu açık. 25 Ocak Devrimi’nin yıldönümü sonrası gerçekleşen bu saldırılar ile Mısır halkı korkutulmaya çalışıldı.
Mısır iç ve dış düşmanlara karşı zorlu bir mücadeleye girmiş durumda.
Son saldırıları sadece terör saldırısı olarak nitelemek yetersiz, karşımızda ağır silahlara sahip, profesyonel bir şekilde örgütlenmiş bir düşman var.
Bu gerçek bir savaş. Fakat Mısır Devleti ve halkı, teröristlere gereken cevabı verecektir.Mısır’da ilk kez bütün siyasi partiler, terörist saldırılara karşı tek yumruk oldu ki, bu gerçekten önemlidir.
- Mısır’ın dış düşmanı olarak hangi ülkeleri kastediyorsunuz?
Mısır tarihinin en önemli dönüm noktalarından bir tanesini yaşıyor. Binlerce yıllık varlığımız tehdit altında. Ülkemize karşı açıktan bir savaş yürütülürken, ABD başta olmak üzere bazı ülkeler Mısır’da insan hakları ihlallerinden bahsediyorlar. Mısır, bir savaşın içinde.
2. Dünya Savaşı’nda, Londra, Almanlar tarafından bombalanırken kimse İngilizlere “insan haklarına saygılı olun” dayatmasını getirmedi.
GEHAD AUDA: UYUYAN TERÖR HÜCRELERİ
-Kuzey Sina’daki El Ariş merkezli terör saldırıları sonrası Mısır’da neler değişecek?
Mısır, terörizme karşı uzun ve devamlı bir savaşın içine girmiş durumda. Uzun yıllardan bu yana terör sorunu ile uğrasan Mısır’da, ilk kez terör saldırıları ülkenin bütününe yayılmış durumda. Saldırılar sonrası toplanan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nden, terörizme karşı savaşta yeni bir doktrin uygulanması kararı çıktı. İhvan, Mısır’da 1 yıla yakın bir süre iktidarda kaldı. İstihbarat raporları, Mısır’ın dört bir yanında uyuyan terör hücrelerinin varlığını haber veriyor. Dolayısı ile Mısır’ı zor bir dönem beklediğini söyleyebiliriz.
Sisi, “saldırıların arkasındaki yabancı güçleri biliyoruz” açıklamasında bulundu. Saldırının arkasında kim var?
Kısa bir biçimde özetlemek gerekirse: Mısır’daki terörist grupların, Hamas tarafından askeri eğitime tabii tutulduğu biliniyor. Bu örgütlere lojistik ve bilgi anlamında destek veren ise ABD ve Türkiye’dir. Ayrıca, Suriye’deki savaş sonrası, Mısır’a yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli göç etti. Son saldırılara, Suriyeli cihatçıların da katılması olasılık dâhilindedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.