‘Mısır’da ölüm kalım savaşı’

Hamas’ın böyle bir eylem gerçekleştirmesi için bir neden yok. IŞID’le aynı ideolojiyi paylaşan Kudüs Ordusu adlı örgütün işi olabilir. Sinan Güzaltan / Kahire

‘Mısır’da ölüm kalım savaşı’
27 Ekim 2014 Pazartesi 10:23

13manset-ukrayna
Sina Yarımadası’nda meydana gelen terör saldırısının ardından yabancı güçlerin Mısır’ı kaosa sürüklemek için terör saldırıları tertipledikleri iddia ediliyor. Mısırlı birçok yetkilinin açıklamaları bu iddiaları doğrular nitelikte
Sina Yarımadası düzenlenen saldırıda Mısır ordusunun 30’dan fazla askeri yaşamını yitirdi. Konu ile ilgili olarak Kahire’de siyasi parti yetkilileri ve uzmanlar Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.
Mısır’da Cuma günü 33 askerin öldürüldüğü iki ayrı bombalı saldırıdan sonra ülke gergin bir döneme hazırlanıyor. Mısır’ın bir “ölüm-kalım savaşı” ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Sisi, Başbakanlığa özel yetkilerin devredilmesini önerecek.
TAMPON BÖLGE
Mısır basınına konuşan askeri kaynaklar, saldırının gerçekleştiği Sina Yarımadası’nda Gazze ile Mısır arasında bir tampon bölge kurulacağını duyurdu. Mısır’ın Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerinde pek çok tünelin var olduğu ve bu tünellerin kaçakçılığın yanında terörist gruplar tarafından da kullanıldığı daha önce basına yansımıştı.
GAZZE GÖRÜŞMELERİ DURDU
Pazar günü düzenlenmesi planlanan Uluslararası Gazze Konferansı ise, saldırısı sonrası ertelendi. Müslüman Kardeşler örgütü ise, saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.
İŞÇİ PARTİSİ’NDEN TAZİYE MESAJI
İp Mısır’a taziye mesajı gönderdi. Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı  Soner saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. ‘Terör saldırılarında binlerce evladını yitirmiş bir millet olan Türk Milleti’nin Mısırlı kardeşlerinin acısını paylaştıkları’ belirtilen açıklamada, milletlerimizi bastıran ve parçalamak isteyen kuvvetlere karşı, Ortadoğu ve Batı Asya’nın birliği inşa edileceği ifade edildi. Açıklama ‘Büyük milletler bölünmez’ başlığını taşıdı
MISIRLI POLİTİKACILAR AYDINLIK’A KONUŞTU:
BİZİ BÖLMEK İÇİN ORDUYA SALDIRIYORLAR
-Aydınlık: Mısır Başbakan’ı İbrahim Mehleb’in, Mısır’ın IŞID karşıtı koalisyonda yer almayacağını açıklamasından 3 gün sonra bu saldırı gerçekleşti. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, saldırının arkasında dış güçlerin olduğunu belirtti. Sizce bu saldırı, Mısır’ı, IŞID karşıtı koalisyona çekmek için düzenlenmiş olabilir mi?
Mısır’ın köklü partilerinden Al Wafd’ın Genel Sekreter Yardımcısı Hossam El Kholy:
Bu saldırıyı bölgedeki gelişmelerden ayrı olarak değerlendiremeyiz. Mısır Ordusu bölgede varlığını sürdüren son Arap ordusu. Irak, Suriye ve Libya’da olanlar ortada, ülkeler bölünüyor ve ordular güç kaybediyor. Mısır halkı ve ordusu bu duruma direniyor. Mısır halkı, Müslüman Kardeşleri alaşağı ederek, ülkenin bölünmesini engelledi. Müslüman Kardeşler, sınırlara ve ulus devlete inanmayan bir ideolojiye sahip. Mısır toprakları içinde yer alan Sina Yarımadası’nın bir bölümünü, İsrail’le anlaşarak, Filistinlilere vermek istediler. Bugün, bu planın sonuçlarını yaşıyoruz. ABD, bugün Irak ve Suriye’de IŞID’e karşı mücadele ettiğini iddia ediyor. Fakat ABD, Mısır’da IŞID ile aynı kökenden gelen Müslüman Kardeşler örgütünü destekledi. Mısır, bu tip terör örgütlerini bir bütün olarak görüyor. Mısır’daki sorun ile Irak veya Suriye’deki sorun aynı. Mısır önce, kendi sınırları içindeki terörist gruplara karşı mücadele etme yolunu seçti ki, bu mantıklı bir seçimdir. Unutmayalım, Arap ülkeleri arasında, güçlü bir orduya sahip bir tek Mısır kaldı. Bu saldırılar, Mısır ordusunu zayıflatmak için yapılıyor. Bölgeyi bölmek isteyen güçler, Mısır ordusunu zayıflatmak istiyor. Bu güçler, Mısır ordusu etkinliğini kaybederse, bölgede daha rahat at koşturabileceklerini iyi biliyorlar.
n Aydınlık: Cumhurbaşkanı Sisi, saldırının ardından dış güçleri işaret etti? Dış güçler ile Hamas’ı mı kastediyor?
Filistin ile bağlantıyı sağlayan Rafah Sınır kapısı Mısır’ın zayıf karnı. Bu bölgedeki tüneller vasıtası ile farklı terörist gruplar saldırılar düzenliyor. 30 askerin hayatına mal olan saldırıyı Hamas yapmamış olabilir ama Hamas’ın haberi olmadan bu bölgede saldırı yapmakta mümkün değil. Rafah sınır kapısında önlemleri artırmak tek çözüm yolu.
PKK’YA KARŞI TÜRK ORDUSU NE YAPIYORSA MISIR ONU YAPACAK
-Aydınlık: Sina Yarımadası’nda düzenlenen saldırının Müslüman Kardeşler ile bir alakası var mı?
Al Tagammu Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Samir Fayyad: “Sina Yarımadası’nın kuzeyinde düzenlenen saldırıyı Müslüman Kardeşler ile bağlantısı grupların gerçekleştirdiği kesin. Amaçları Mısır devletini zayıflatıp bölmek. Bu tür saldırılar PKK tarafından Türk halkına gerçekleştirildiğinde Türk Ordusu ne yapıyorsa, Mısır ordusu da aynısı yapacaktır. Sina Yarımadası’nda faaliyet gösteren bu terörist grupların liderlerinden bir tanesi, “Mursi geri dönene kadar Sina Yarımadası’nda Mısır’a huzur yok” açıklaması yaptı. Bu açıklama bu saldırıyı yapanların arkasında kim olduğunu çok iyi gösteriyor. Bu tür gruplarla, müzakere edemezsiniz, verilebilecek tek cevap askeridir. Eğer cevap vermezsek, sonumuz Suriye, Irak gibi olabilir.
-Aydınlık: Bu gruplarla IŞID arasında bir bağlantı var mı?
Bu saldırıyı düzenleyen gruplar IŞID’den farklı bir ideolojiye sahip değiller. IŞID ile belki ilişkileri vardır fakat henüz kanıt yok. Aynı tip stratejilere sahipler. Hamas’ın bu saldırıda bir rolü olabilir. Fakat henüz kesin bir bilgiye sahip değiliz.
SURİYE VE IRAK GİBİ
-Aydınlık: Sina Yarımadası’nda düzenlenen saldırının Müslüman Kardeşler ile bir alakası var mı?
Kahire Üniversitesi Siyasal Bilimler Profesörü Gehad Auda: Bu saldırı, bölgenin bir bütün halinde resmini ortaya koyuyor. Mısır’ın sınırlarını korumak için aldığı güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Bu tür saldırılarla Mısır yıldırılmaya çalışılmakta, fakat Mısır Ordusu ve Mısır Devleti, toprak bütünlüğünü korumaya devam edecektir. Bu saldırının arkasında, Mısır’ı bölgede etkin güç olarak istemeyen ve sadece içişleri ile meşgul bir Mısır isteyen güçler vardır. Fakat Mısır, bölgesel rolüne etkin bir biçimde devam edecektir.
-Aydınlık: Saldırının arkasında Hamas olabilir mi?
Hamas’ın böyle bir eylem gerçekleştirmesi için bir neden yok. IŞID’le aynı ideolojiyi paylaşan Kudüs Ordusu adlı örgütün işi olabilir.

Sinan Güzaltan / Kahire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.