‘Merkel’in öncelikleri’

Gönül Kenter

‘Merkel’in öncelikleri’
11 Ekim 2014 Cumartesi 08:09

13merkel
Almanya Başbakanı Merkel evvelsi gün Federal Parlamento Dışişleri Komisyonu’nda Kobani’deki gelişmeler nedeniyle yaptığı konuşmasında Türkiye’yi ağır suçluyor! “Bir NATO ülkesinden önceliklerini doğru belirlemesi ve ona göre hareket etmesi beklenir” diyor. Üstelik strateji dersi veriyor. Ağırlığını yanlış yerde kullanıyorsun, “öncelik PKK değil ISİD’e karşı mücadele”  diyor. “Kobani’de ISİD’i değil PKK-PYD’yi desteke!” demek istiyor.
Yetmiyor, Kürtler ve Selefiler arasındaki çatışmanın Almanya’ya sıçramasını da, Türkiye’nin Kobani’ye müdahale etmemesine bağlıyor.
Merkel’in “çıkışı” Almanya’da sadece konuyu iyi takip edenler arasında değil, genel olarak şaşkınlıkla karşılanıyor. Tepkiler yoğun. “Sn. Merkel devletler hukukunu unuttu mu acaba? sorusu en masumu. Zira, Kobani Suriye sınırları içinde! Üstelik, Federal Alman İstihbaratı (BND) başta Türkiye, bütün bölgeyi yıllardır casusluk amaçlı  sistematik biçimde dinlememiş miydi? Bölgede BND’nin uçan kuştan haberi varken, Sn Merkel’in dinlemeler sonucu, NATO üyesi Türkiye’nin aşırı islamcı guruplara verdiği destekten, ta başından beri haberinin olmaması “garip” karşılanıyor. Merkel’e içerdeki itham büyük: “Bölgede islamcı güçlerin palazlandırılmasından haberdardınız, işinize geldiği için sustunuz ve  müdahale etmediniz. Şimdi ‘öncelik ISİD’e karşı mücadele’ çıkışınız neden?”
Merkel’in Suriye ve Türkiye politikaları inandırıcılık sorunu yaşıyor.
KOBANİ’DE PETROL YOK!
Bir Alman gazeteci soruyor, “Berlin,  Kuzey Irak’ta Peşmergeye silah, eğitim veriyor, Kerkük’e Askeri Eğitim Akademisi açmak istiyor. Kobani’de ayak sürüyor. Berlin “iyi Kürtler” “kötü Kürtler” ayırımı mı yapıyor?
MERKEL BENDER PLANINI UNUTTU MU?
Türkiye’nin jeostratejik nedenlerle Kobani’ye müdahalede geri durmasını Merkel’in ağır dille eleştirisini, Alman strateji yayın organı German Foreign Policiy (GFP) de “çok şaşırtıcı” bulmuş. Söz buradan açılmışken Batı’nın bölgedeki “önceliklerini” bir bir sıralamış. Batı’nın asıl hedefinin İran’ı zayıflatmak olduğunu ve İran’ı bölgede izole etmek için, son on yıllarda müttefiklerine müdahalelere değinmiş. Lübnan örneğini anlatmış.
GFP, Batı’nın bu çerçevede Yakın ve Orta Doğu’da Selefi örgütleri jeostratejik nedenlerle uzun süredir desteklemesinin “Alman kurumlarının gözünün önünde gerçekleştiğini” yazıyor. Suriye’de Esad’ı devirmek için, ABD ve  Suudi Arabistan tarafından devreye sokulan, adını Suudi Prensi Bender bin Sultan’dan alan Bender Planı’nından bahsediyor. Bu planda yok yok. Suriye’de isyancı milislerin desteklenilmesi, finansmanı, bu bağlamda El Kaide ve El Nusra ajanlarıyla işbirliği vs... Planın detayları için Tel Aviv Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü’nün raporları kaynak gösteriliyor.
ÖNCELİK SİLAH SATIŞI OLUNCA
Suudi Arabistan, Katar bilindiği gibi Berlin’in en çok silah sattığı ülkelerin başında geliyor, ayrıca stratejik ortak!
German Foreign Policy, eleştirel yazısını can alıcı bir saptamayla noktalıyor: “Berlin’in önceliği Suudilere silah satışları olmasaydı ve Bender Planı’nı tolere etmeseydi, Merkel’in Türkiye’yi eleştirileri inandırıcı olacaktı.”  German Foreign Policy, 10.10.2014
İlkesiz dış politikalar Türkiye ve Almanya’yı değil, dünyayı kaosa sürüklüyor. Sonra birden bire, Suriye sizin iç işleriniz, Kobani “oturma odanız”, Hamburg’da ki çatışmalar Bingöl’dekini aratmamaya başlıyor.
Gönül Kenter


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.